A Szegedi Postaigazgatóság és Magyarország távközlése
a sajtó szemével.
A kezdetektől ... napjainkig.
Történelmi érdekességek.
(1850-1994)


Délmagyarország - dm_1941_07_03_4p.txt

A polgármester szigoru felhívása:
Takarékoskodjanak a hivatalnokok a telefonálással!

Évi 20.000 pengő a város telefonszámlája

(A Délmagyarország munkatársától.)
Érdekes tartalmu polgármesteri rendelkezést köröznek a városi hivatalokban. Ebben arra hivja fel a polgármester a hivatalok vezetőit, hogy  a telefonok használatánál, a hivatal személyzete a legmeszszebbmenö takarékosságot tartsa szem elölt. A polgármesteri körözvény szerint a városi hivatalok havi telefonköltsége összesen nem lehetne több 900 pengőnél, ezzel szemben a havonkénti telefon számlák a Városnál 1300 pengőre emelkednek, sőt volt ebben az évben több olyan hónap is, amikor 1500 pengőt tett ki a város telefonszámlája. Az idei költségvetésben a városi hivatalok telefonköltségére kereken 10.000 pengőt irányoztak elő, ebben az összegben azonban még nincs benne a nem szorosan vett közigazgatási hivatalok telefonköltsége, úgyhogy a város idei költségvetésében közel 20.000 pengő szerepel telefonköltség és szerelés cimén.

- Az előirányzott összeg nem lesz elég és a polgármester most 4000 pengő póthitel engedélyezését kéri a közgyűléstől, a felszaporodott telefonköltség fedezésére. A városházán és a bérházban 16 telefonállomás van ezidöszerint üzemben. Az egyes hivatalok telefonköltségeire ezévben a következő összegekel irányozta elő a város:

- A főispáni telefon költségeire 2750 pengőt, a polgármesteri 1550, a polgármesterhelyettesi 900, a polgármesteri hivatal 230, gazdasági ügyosztály 670, rendészeti ügyosztály 570, pénzügyi 430, közművelődési 650, népjóléti 840, tiszti ügyészség 400, mérnöki 360, II. mérnöki hivatal 250, számvevőségi 950, gazdászati hivatal 400, polgármesteri lakás telefonköltségére 100, polgármesterhelyettesi lakás 200 pengő.

- A külterületi telefonállomások telefonköltségeire külön évi 3000 pengőt irányozott elő a város. Ez 700 pengővel több, mint tavaly volt. A külterületi telefonállomások a következők:

- Szentmihályteleki iskola telefonja, Csórva, Szatymaz, Feketeszél, Zőldfásiskola, Alsóközponti közigazgatási hatóság csorvai orvoslak, felsőközponti, közigazgatási hatóság. Várostanya, gátsori,iskola, átokházi iskola, csengelei orvoslak telefonja.

- A külterület több pontján állítottak fel nemrégiben telefonállomást, így az alsócsengelei utőrháznál, a külsőőszeszéki iskolánál, a vilmaszállási iskolánál, a baktói iskolánál, a Klebelsbergtelepi iskolánál, a Szent Imre-iskolánál, a zákányi iskolánál, a Pálfy-iskolánál, a kissori állomásnál, a Kiss Ferenc-iskolánál és a Petroczy-iskolánál állítottak fel tanyai nyilvános telefonállomásokat.

- A város ezeknél a nyilvános tanyai telefonállomásoknál garanciát vállalt arranézve, hogy ezek bevétele egyenként eléri az évi 240 pengőt.

- A tanyai telefonállomások nagy forgalmat bonyolítanak le, nem valószínű azonban, hogy ebben az évben bevételük eléri a kikötött 240 pengőt, ezért a város az uj tanyai nyilvános telefonállomások szavatossági dija fejében 1000 pengőt irányozott elő a mostani költségvetésben. Ezt az összeget majd be kell fizetni a postának, ha a tanyai telefonállomások forgalma nem éri el a kikötött bevételt. A Jelek szerint a hiányzó összeget, mintegy ezer pengőt a városnak pótolnia kell az év végén.

- A posta a mult évben a város több helyén állított fel nyilvános telefonfülkéket is. Ezek üzemköltségeihez a város is hozzájárul. Ezévre a hozzájáulás összege 300 pengő.

- Telefonállomások szerelésére 200 pengőt állítottak be a költségvetésbe. A mérnökség pár évvel ezelőtt arra tett javaslatot a polgármesternek, hogy a városházán központi házitelefonállomást állítsanak fel és a hivatalok ezt a házitelefont használják az egymásközötti beszélgetés lebonyolítására. A tervet akkor nem vetették el, de nem is valósitotta meg a város, pedig célszerű lett volna felszerelni a városi házitelefont. Megállapítható ugyanis, hogy a városi hivatalok egymáskózött is nagy telefonforgalmat bonyolítanak le és ezek költségét a házitelefon felállításával, meg lehetett volna takarítani. A számvevőség nemrég felszereltetett házitelefont és a számvevőségi hivatalok egymásközti beszélgetéseiket ezen keresztül bonyolítják le. A tapasztalat azt mutatja, hogy a számvevőségi háziközpont felállítása kifizető és valószínű, hogy rövidesen a városházán is felállítják a házitelefonközpontot.





A cikk eredeti linkje...... 1.
Home
1940   <<   1941   >>   1942
Home
Delizsánsz.