Délmagyarország - dm_1956_07_08_33p.txt
Egy óra a telefonközpontban
Mi, kedves olvasóm csak felvesszük a telefonkagylót és szidjuk a központot, ha nem kapunk azonnal vonalat, majd tárcsázzuk a számot és megint a központot szidjuk, ha az nem jelentkezik mindjárt, és könnyen kaphatók vagyunk arra is, hogy türelmetlenül felhívjuk a 03-at és méregtől remegő hangon számonkérjük, hogy miért nem jó a telefon.
És vajon, mit csinálnak ők?
"Halló itt 03!"
- Halló, itt 03! - hangzik fel egy kapcsolótábla mögül. Igen, itt a titokzatos "ők" egyike, jelen pillanatban Dippong Péter néven mutatkozik be, mint a hibaosztály dolgozója. Itt vagyunk a szegedi telefonközpontban, a főposta legfelső emeletén, megkaptuk az engedélyt és kinyíltak a szigorúan zárt ajtók. Körülöttünk állandóan váltakozó búgások és zümögések, számtalan kerék, tárcsa, csavar, tengely, huzal, biztosíték és varázsszem dolgozik szüntelenül.
- Halló, itt 03! - halljuk és a hibát máris rávezetik az előfizető hirtelenében kikeresett kartonjára. (Itt őrzik ezeket a láthatatlan kartonokat a kapcsolótábla mellett, saját szememmel láttam őket.) És rögtön megkezdődik a vizsgálat.
Hangcsúcsforgalom
Kísérőnk, Pék József, a főközpont vezetője azonban tovább kalauzol, közben alig győzöm jegyezni bőséges magyarázatát.
"...Ez egy 7 DU típusú teljesen automata központ. Háromezres kapacitású, jelenleg kétezerhatszáz állomást kapcsol, tehát még van szabad hely. A jelentkezőket, akik írásban küldik be kérelmüket az 1. Postahivatal távbeszélő osztályára, időbeli és fontossági sorrendben kapcsolják be, miután egy bizottság elbírálta kérelmüket. Egyébként nemrég fejlesztettük központunkat: június 24. volt a "változás napja", amikor háromszáz számot átkapcsoltunk, hogy egyenletesebb legyen a központ terhelése és ezáltal javuljon a telefonszolgálat. Az első negyedév végén új szaggató berendezést is szereltünk fel, hogy élesebb, tisztább hangokat hallasson a telefon. Természetesen a várakozási időt teljesen nem tudjuk kiküszöbölni, hiszen reggel 8 órától délután 4 óráig tart a "csúcsforgalom", ezen belül is vannak fokozottabban kihasznált órák - ilyenkor nagyon sokan telefonálnak, ezért kell gyakran várakozni a vonalra is..
Pék József ellenőrzi a központ munkáját,
Zavaridő és egyebek
A központ dolgozói kitesznek magukért, helyesebben a telefonálókért. A központ falán 11 kiváló dolgozó oklevél igazolja ezt. A sok oklevelet 7 dolgozó gyűjtötte össze derék munkájával. A szegedi központ egyébként most is féléves munkaversenyben van a győri és a debreceni központtal. A versenyben a munkafegyelmet, a hibapontokat - már hogy kinek van kevesebb! -, értékelik itt a főközpontban és a város 80 üzemi és hivatali alközpontjában, valamint a bejelentett hibák "zavaridő" átlagát.
- Zavaridő - átlag?
- Kérdem, hátha nem jól értettem. - Igen. Tudniillik azt, hogy kinél kevesebb a bejelentett zavarok időtartama, vagyis ki javítja ki előbb a hibákat. Vannak ilyen különös szakmai kifejezések. De még e kifejezéseknél is különösebb műszereket láthat az ember. A hatalmas gépezet egyik részén különböző fogazású kerekek forognak. Mintha csak játék volna. Pedig nagyon is komoly szerepük van. A postai dolgozók a búgó hangokból, amelyeket különböző esetekben, különféle kerekek keltenek, kiolvashatják, hogy helyi, vagy távolsági beszélgetés miatt foglalt a vonal, és még sok mást megállapíthatnak. Ez egy apróság, de fel lehetne-e sorolni valamennyit? Hiszen olyan ez a központ, mint egy óriási idegrendszer.
Türelem, kedves telefonálók, egy ilyen idegrendszer a saját fizikai törvényei szerint működik. S ha nem kapunk hamar vonalat, ne ócsároljuk azért a fizikát, mégis nagyszerű vívmány ez a telefon. Ezt vallja velem együtt, akinek hirtelen a mentőkre, vagy a tűzoltókra van szüksége, akinek a sorsa függ attól, hogy megtudja a pontos időt (ezt közvetlenül Budapestről kapcsolja az automata), vagy akinek mindennél fontosabb, hogy tudja a vonat indulásának idejét. Azokról az ifjú házasokról nem is szólva, akik telefonon beszélték meg az első randevút!
Német