A Szegedi Postaigazgatóság és Magyarország távközlése
a sajtó szemével.
A kezdetektől ... napjainkig.
Történelmi érdekességek.
(1850-1994)


Délmagyarország - dm_1920_04_14_65p.txt

A szegedi postaigazgatóság.

Dr. Scheffer Ferenc igazgató a szegedi Igazgatóság hatásköréről, működési területéről és feladatairól. - A forgalom teljes fölvétele és biztonsága. - A postaszemélyzet anyagi segítése.

(Saját tudósítónktól.)
Közölte a Délmagyarország, hogy Szeged központtal postaigazgatóság alakul s hogy az uj igazgatóság - egyelőre kirendeltség alakjában - már meg is kezdte működését a leszámolóhivatal épületében. Felkerestük dr. Scheffer Ferenc posta- és távirdaigazgatót, a Szegeden létesített posta és távirdaigazgatóság vezetőjét, aki az uj hivatal alakulásától és hatásköréről a következőket volt szives elmondani:

- A szegedi kirendeltség épp oly hatáskörrel van felruházva, mint a budapesti postafőigazgatóság. Természetesen megbízatása egyelőre ideiglenes jellegű és csakis a békekötés után lehet véglegesítésről szó, hiszen azt sem tudjuk pontosan, hogy véglegesen mely felszabadítandó területek csaloltatnak az igazgatóság hatásköréhez. Egyelőre az alábbi hivatalokra terjed ki az igazgatóság ügyköre:

Kincstári hivatalok: Baja, Békéscsaba, Makó, Orosháza, Gyula, Szarvas, Szeged 1, Szeged 2.

Postamesteri hivatalok: Almáskamarás, Ambrózfalva, Apátfalva, Battonya, Bánkút, Békés, Békéscsaba 3, Békéscsaba 4, Békésföldvár, Békéssámson, Békésszentandrás, Csabacsüd, Csanádapáca, Csanádpalota, Csorvás, Doboz, Dombegyház, Dombiratos, Endrőd, Földeák, Füzesgyarmat, Gádoros, Gyoma, Jánoshalma, Kevermes, Kétegyháza, Kispereg, Kondoros, Kisszállás, Körösladány, Köröstarcsa, Kunágota, Lökösháza, Magyarbánhegyes, Magyarcsanád, Medgyesbodzás, Medgyesegyháza, Mezőberek, Mezőhegyes, Mezőkovácsháza, Nagybánhegyes, Nagykamarás, Nagylak, Nagylaki kendergyár, Nagymajlát, Nagyszénás, Németpereg, Ókigyós, Öcsöd, Pitvaros, Pusztaföldvár, Püspöklele, Reformátuskovácsháza, Szeghalom, Szentetornya, Tótkomlós, Újkígyós, Vésztő, Jánoshalom, Szeged 3, Szeged 4. Szeged 5, Szeged 6, Szeged 7, Szatyinaz, Röszke p.u., Szeged-Felsőtanya.

Postaügynökségek: Borota, Csanádalberti, Dobozmegyer, Kardoskut p.u., Kaszaperpuszta, Királyhegyes, Kisszénás, Köröstarcsa kitérő, Nagylapos, Rém, Paradicsommajor, Tompa-puszta, Végegyháza, Ujpuszta, Királyhalom, Tpé.

- Az esetleg még később felszabadítandó területek még-módositásokat hozhatnak, amelyeket annak idején a lapok utján majd a közönség tudomására hozunk.

- Az igazgatóság annyiban különbözik a postafőnökségtől, hogy mi az utóbbinak csupán hivataljellege van, addig az igazgatóság hatósági szerepkörrel bir, mintegy közvetítő szerv az egyes postahivatalok és az illetékes kereskedelmi minisztérium között. És mint ilyen hatóság, hivatva van minden oly ügyben teljes joggal intézkedni, amelyben eddig a budapesti főigazgatóság intézkedett. Tehát a fegyelmi és előléptetési véleményezések és eljárások is innen irányittatnak. Azonkívül a közönség számára is könnyebséget jelent, amennyiben ezentúl nem kell például egy telefon bekapcsolásáért Budapestre folyamodni, hanem a helyi igazgatóság fog minden esetben azonnal intézkedni. De más szempontból is előnyösebb a postahatóság közvetlen jelenléte, például az esetleges kártérítési igényeknél, kérelmeknél és panaszoknál, melyekben a hatóság van hivatva dönteni, mint általában a postát érintő bármely kérdésben és intézkedésben, most közvetlenül a szegedi igazgatósághoz lehet majd fordulni.

- Az igazgatóság egy kis részben a budapesti, a temesvári, de legfőként a nagyváradi igazgatóságok működési területéről alakult. Engem - tette hozzá az igazgató ur - 11 évi kassai igazgatói működés után a csehek kiutasítottak s igy kerültem a kereskedelmi minisztériumba, ahonnan aztán ide delegáltak. Örömmel jöttem ide, hiszen szülővárosomba tértem meg és minden igyekezetemmel azon leszek, hogy a közönség érdekei a legprecízebben és mindenkor megóvassanak. Munkánkat - bár még alig vagyunk berendezkedve - már is megkezdettük, egyelőre 16 főnyi személyzettel.

Arra a kérdésünkre, hogy mennyiben javultak a háború és az utána következő forradalmak alatt lezüllött postabiztonsági viszonyok, a következő megnyugtató választ kapjuk:

- Teljesen indokolatlan, ha a közönség egy része a postával szemben még most is a hadi bizalmatlansággal viseltetik. Tessék megnyugtatni a közönséget, hogy a posta mindenben visszaállította a háboru előtti állapotokat, ami a forgalom sima és biztos lebonyolítása érdekében szükséges. Azon ideiglenes és megbízhatatlan elemek, akik a háború alatt a posta, az annak előtte oly kitűnő hirnek örvendő magyar posta, megbízhatóságát csökkentették, most mind elbocsáttattak és csak a régi, kipróbált alkalmazottakat tartottuk meg. Következéskép a posta minden felvett áruért és cikkért szavatol épp ugy, mint a háború előtt. A pénzforgalmat is teljes üzembe helyeztük és kifizetünk bármily összeget lebélyegzett és postapénzben. Örömmel mondhatom, hogy ujabban nem érkezett semmiféle jelentés vagy panasz valamely visszaélésről, ami érthető is, ha a szigorú ellenőrzést, amely szintén teljesen békeszerüen történik, figyelembe vesszük.

A személyzeti kérdés kapcsán a következő felvilágosítást kaptuk:

- A postai személyzet egy része, mely a megszállott területekről menekült és helyeztetett ide, roppant súlyos gondokkal küzd. Sajnos, nem lehet mindenben a kormány segítségét várni és igy egyelőre magunknak kell magunkon segíteni. Mindent el fogok követni, hogy a személyzetet a helyi hatóságok és a helyi társadalom utján megfelelőbb ellátásba segítsem és remélem is a közönség méltó támogatását, amennyiben elsősorban is a közönség érdeke, hogy jól és elégségesen ellátott postásai legyenek, akiktől aztán minden bizalmatlanság nélkül minden jó szolgálatot elvárhat. Fel fogunk állítani egy közös konyhát, mint amilyen Budapesten és Miskolcon már sikeresen funkcionál. Nem fogunk könyöradományokat kérni senkitől, de azt elvárhatjuk, hogy a termelési árban számítsák a számunkra szükségeseket.

Távozáskor meleg szavakkal emlékezett még meg az igazgató ur a posta és a sajtó szerves egymásra utaltságáról és kölcsönös támogatásának szükségéről.

*

Beszéltünk még a posta- és távirdahivatal fáradhatatlan főnökével, Körösy Istvánnal, aki beszélgetésünk kapcsán kijelentette, hogy a postaigazgatóság nem jelent hivatalváltozást; minden postai szerv és hivatal a helyén marad. Az igazgatóság csupán az egyes hivatalok közvetlen felettes hatósága. Megemlítette, hogy a személyzet anyagi segítségére egy kisebb beszerzési csoport már működik az l-es számú hivatalnál, melyet a tisztviselők és az altisztek maguk tartanak fenn. Üdvös volna ennek nagyobb keretekben való megszervezése, amihez azonban a közönség szives és jóindulatu támogatása is nélkülözhetetlen. A közönség pedig fogja tudni, hogy önmagán segit, ha a postások anyagi ellátásán bármit is könnyit.

D-án.
A cikk eredeti linkje...... 1.
Home
1919   <<   1920   >>   1921
Home
Delizsánsz.