A Szegedi Postaigazgatóság és Magyarország távközlése
a sajtó szemével.
A kezdetektől ... napjainkig.
Történelmi érdekességek.
(1850-1994)


Délmagyarország - dm_1949_07_27_5p.txt

Használt alkatrészekből  -  TELEFON KISKÖZPONT

Szegeden tervezett és gyártott telefon-kisközpontokkal látják el az ország fatvait

Egyre több és több telefonhuzal fut be a falvakba, a tanyaközpontokba. Az eddig elzárt tanyavidékeken távbeszélő állomások létesítésével mindjobban bekapcsolódnak az ország vérkeringésébe. A múltban senki nem törődött a falvak népével. Most a gépállomások, kultúrházak, napközi otthonok, egészségházak és más intézmények létesítése mellett távbeszélő állomást is kapnak.

A szegedi posta műszaki osztályánál: munkabrigádjai a falusi telefonállomások létesítésével kapcsolatban kiváló munkát végeztek és végeznek. Most egy országos jelentőségű újítás látott napvilágot a posta szegedi javítóműhelyében. Fábián Pál műszaki segédellenőr kidolgozta a falusi kisközpont készítésének tervét, módját. Ma már tízével, százával gyártják a posta szegedi műszaki osztályán a falusi kisközpontokat. De nézzük meg, miből készülnek a kisközpontok, hogyan készítik el a brigádok.

Tizével, százával . .
Itt a javítóban nem is olyan régen poros, rozsdától mart vagonnyi használt telefonalkatrész hevert. Budapestről szállították ide. Mert a máskor hulladékba vesző anyagokból készítik a javító brigádjai a falusi kisközpontokat. Fürge ujjakkal szétszedték, kiválogatták a roncsanyagokat. S megkezdődött a kisközpontok gyártása. Most is sok fényesdobozú falusi kisközpont sorakozik az egyik munkaasztalon. Szürke és piros vezetékei, a kapcsolódugók már át vannak vizsgálva, a belső szerkezettel együtt. Sélig Miksa brigádvezető, Bagó Sándor és Kovács Rozália brigádtagok végzik munkájukat..

Egy készüléknél 500 Forint megtakarítás...
Kovács Rozália női műszerész. Szinte oroszlánrészét végzi a munkának. Megtartja a kábelpróbát, meghúz egy-két csavart. Majd a kapcsolódugókat köti össze a vezetékkel, ő és a többiek is - itt a javítóműhelyben - percnyi megállás nélkül végzik a kisközpontok gyártását, mert... - ... mert az a célunk - mondja Kovács Rozália -, hogy minél több apró faluban, sűrűbben lakott tanyavidéken legyen telefon, örömmel csináljuk a kisközpontokat a dolgozó parasztoknak. A munkánkat pedig úgy végezzük, hogy a lehető legjobb eredményeket tudjuk felmutatni. A brigádvezető mondja el, azzal, hogy roncsalkatrészekből készítik a kisközpontokat, minden egyes készülék közel 500 forinttal kevesebb öszszegbe kerül. Ez a száz és száz kisközpont gyártásánál hatalmas összeget jelent.

Az ország összes falvaiban.....

De ezen túlmenően a kisközpont gyártásával lényegesen kevesebb vezeték kell a hálózat kiépítéséhez. Ez is sokezer forint megtakarítást, jelent. A szegedi javítóban az a megtisztelés érte a dolgozókat, hogy az általuk tervezett és gyártott falusi kisközponttal ők látják el az ország összes falvait, tanyaközpontjait, gépállomásait. Naponta szállítják el tőlük az ország minden részébe a szépkivitelű, tökéletes készülékeket. Hatvani elvtárs, a posta műszaki osztályának h. vezetője beszéli el, hogy legutóbb a szegedi postaigazgatóság területén 600 új telefonállomás létesítését kérték a dolgozó paraszok. S ebből a vágyukból is valóság lesz.

(My)
A cikk eredeti linkje...... 1.
Home
1948   <<   1949   >>   1950
Home
Delizsánsz.