A Szegedi Postaigazgatóság és Magyarország távközlése
a sajtó szemével.
A kezdetektől ... napjainkig.
Történelmi érdekességek.
(1850-1994)


Délmagyarország - dm_1965_03_13_7p.txt

A holnap telefonja

Manapság 150-160 millió telefon csenget, búg és zúg szerte a világon, Graham Bell és Philip Reis 100 év előtti, ma már primitívnek ható készülékéből keletkezett az a hatalmas híradástechnikai hálózat, amely ma az egész világot beszövi. Philip Reis mondta előrelátóan, amikor "telefonját" (az elnevezés is tőle származik) a német fizikai társaság tagjainak bemutatta, hogy a találmány gyakorlati elterjesztése még nagyon sok tennivalót követel. Igaza volt, amíg a telefon világot átfogó jelentőségű találmánnyá vált, hosszú fejlődésen ment keresztül, és éppen most, az elektronikus eszközök alkalmazásával lép egy nagyon fontos és jellemző új korszakába.

Az elektronika térhódítása A telefontechnikában a legújabb fejlesztési irányok két nagy csoportra oszthatók, mégpedig a félelektronikus és a teljesen elektronikus rendszerekre. Az utóbbi 10 év folyamán, természetesen, fejlődtek a klasszikus elektromechanikai kapcsolóelemek is. A nemesfém-érintkezők alkalmazásával a beszédáramkörben található kapcsolóhelyek oly mértékben javultak, hogy ez a minőség egyelőre megközelítően sem érhető el elektronikus elemekkel. Különösen nagy fejlődést jelentett a rezgőnyelves (reed) jelfogók feltalálása. E jelfogók üvegburában levő védőgázzal körülvett nemesfém érintkezői minimális mozgással működnek, így kapcsolási sebességük csaknem akkora, mint az elektronikus elemeké. A legújabb rendszereknél a beszédáramköröket elektromechanikai kontaktusokkal kapcsolják össze, az összeköttetés felépítését viszont elektronikus eszközökkel vezérlik. Az ilyen rendszerben felépített központok a távolabbi jövőre nézve is kielégítő megoldásnak látszanak. Az elektronika térhódítását a távbeszélő-technikában főleg a következő tényezőkkel szokták indokolni. A működés nagyobb sebessége az előfizető számára előnyös, a posta megbízható, mechanikai érintkezéstől mentes és így súrlódásmentesen működő berendezés birtokába jut. Az ipar az olcsóbban előállítható fő alkatrészeket állandó minőségben, állandó áron tudja szállítani. Általában ma a távolság távbeszélő-forgalomban már lehet részleges ektronikával (félvezető elemekkel és mechainikai éritkezőkikel találkozni. Részlegesen elekronikusnak nevezhetők azok a telefonközpontok, amelyek működését egyrészt félvezetőkkel, másrészt elsősorban a beszéd utak kapcsolásait, vákuumba helyezett úgynevezett "csővel védett érintkezőkkel" - herkonokkal - oldják meg. A "herkon" a német hermetisch abgeschiosseno Kontakté (hermetikusan lezárt érintkezők) rövidítése. Ez az üvegcsőbe olvasztott és védőgázzal töltött érintkező teljesen érzéketlen a káros klíma, a por, a légnedvesség és a korrodáló gázok iráint. Ezek az érintkezők könnyen százmilliárd kapcsolást is kibírnak. Ritka alkalmazás esetén is biztosan működnek. További előnyük a rövid kapcsolási idő: átlag 0,3 - 1 ezred mp. Itt említjük meg a már ismert újdonságot: a tv-vel kombinált telefont. A Szovjetunió több nagyvárosában - és más országokban is - működik már ilyen készülék. A beszélgetők itt nemcsak hallják, hanem látják is egymást. Az angol Pye-gyár videó néven vállalati munkairányítási célokra is kidolgozott már ilyen berendezést.


         


A rádiófon telefon a kabátzsebben

Kuprianovics szovjet mérnök kisméretű rádiótelefont, ,"rádiófon"-t fejlesztett ki a közelmúltban. A mindössze 11x8x3 cm-es dobozban elhelyezett, 10 dkg súlyú, aktatáskában vagy zsebben is hordozható készülék a telefon és a rádió előnyeit egyesíti magában. A vezetékes kapcsolat nélkül működő radiofonnak ugyanis saját hívószáma van, s ha a rádiófonhálózatban résztvevő fél a számot tarcsázza, a hívott fél készülékében felhangzik a halk, búgó hang, s összeköttetés jön létre a hívó és a hívott között.


         


A kisméretű könnyű műanyagházban két adó és egy vevőberendezés helyezkedik el. Az adók közül az egyik ultrarövid, a másik pedig rövidhullámú. Az adó és vevőkészüléket egyaránt tranzisztorokkal és nyomtatott áramkörökkel építették meg. Az áramfogyasztás igen csekély: az áramot parányi nikkel-kadmium akkumulátorok szolgáltatják, amelyeket időnként fel lehet tölteni. A hallgató és a mikrofon egy kis - a készülék hátlapjára szerelt - kristály hangszóró. A hullámsáv megválasztása és az adó bekapcsolása műanyagház jobb oldali, alsó részén elhelyezett forgó kapcsolóval végezhető. Bal oldalt a normál telefonoként is hasonló, de természetesen kisebb hívótárcsa van. A tárcsa segítségével a hálózatba bekapcsolt személyek bármelyikével 80 km-es körzeten belül kapcsolat létesithető. A rádiótelefon jelenlegi kivitelében egyelőre még a nem túlságosan távol elhelyezett hasonló készülékek közötti kapcsolat fenntartására alkalmas. A rádiófon rövidhullámú adója kristályvezérelt, vagyis csak meghatározott, nem változtatható frekvencián működik. Ugyanez a helyzet a beépített ultrarövidhullámú adónál is, amelynek feladata elsősorban az, hogy a közeli rádiófon tulajdonosok között létesítsen összeköttetést. A hívás ugyanúgy a tárcsázással kezdődik, mint a normál automata-telefonhálózaton. Közhasznú ádióközpontok létesítéséről ugyan egyelőre még nincs szó, de elképzelhető, hogy összeköttetést létesítsenek rádiófontulajdonosok és a rendes telefon-előfizetők között is. A hívás útja a következő lenne: rádiófon-rádiófon-központ-automata telefonközpont- előfizető. Természetesen a sorrend meg is fordítható, s így a telefonelőfizetők hazulról felhívhatják a rádiófonközpontot, mely a hívást vezetékes kapcsolat nélkül közvetíti tovább a keresett rádiófon tulajdonoshoz. A folyamat teljesen automatizálható. A készülék legfőbb előnye, hogy hordozható és a keresett fél az adott - jelenleg 80 kilométeres - körzeten belül bármikor elérhető. A készülék és az új rendszer továbbfejlesztésének egyik soron következő lépese most a terjedelem és a súly további csökkentése és a hatótávolság növelése. Távoli terv, de elméletileg nem tűnik lehetetlennek a rádiófonhálózat nagymérvű kiterjesztése, ami a telefon fejlődésében forradalmi változást jelentene. Természetesen számos műszaki kérdés vár még megoldásra, amíg a rádiófon  széles körben elterjedhet. Ilyen elsősorban a többi beszélgető pár közötti egyidejű kapcsolat nehézsége vagy a zavarásmentesség biztosítása. Lehetséges azonban, hogy nincs már messze az az idő, amikor az utcán sétáló, az autóban, a repülőgépen vagy a hajón utazó, esetleg a távoli hegyekbe kiránduló ember zsebében, aktatáskájában vagy hátizsákjában megszólal a halk, berregő hang, s létrejön az összeköttetés közte és a hívó fél kőzött.


         


Az Etafon
A Siemens Halske cég új gyártmánya az elektronikus billentyűs telefonkészülék, az Etafon. Az új készüléknél a kapcsolást nem az átkapcsolóvilla és a hagyományos kivitelű tárcsa segítségével kell vezérelni, hanem a feliratokkal ellátott billentyümélyedéseket ujjheggyel meg kell érinteni. A telefonáló a beépített mikrofon és a kiegészítő hangszóró segítségével szabadon beszélhet. A hívójelet nem csengő, hanem elektronikus hangot adó berendezés szolgáltatja, amelynek a hangerőssége szabályozható. Meghatározott kapcsolatok létesítése rövid hívószám segítségével is lehetséges. Ha a hívott szám foglalt, akkor a hívást a készülék tárolja és billentyűnyomásra újra érvényesíti.


         






A cikk eredeti linkje...... 1.
Home
1964   <<   1965   >>   1966
Home
Delizsánsz.