A Szegedi Postaigazgatóság és Magyarország távközlése
a sajtó szemével.
A kezdetektől ... napjainkig.
Történelmi érdekességek.
(1850-1994)


Békés - bekes_1894_06_24_102p.txt

A békésmegyei telefon hálózat.

A vármegyei távbeszélő ügyében a vármegye alispánja következő felhívást küldötte szét a telefon előfizetőinek:
A vármegyénkben létesítendő közhasználatú távbeszélő előfizetőivel van szerencsém tudatni, hogy a távbeszélő hálózata az építés teljesítésével megbízott nagy-váradi postaigazgatósággal történt megállapodás szerint, a f. év augusztus havában fog építés alá vétetni, úgy hogy októberben a távbeszélő minden valószínűség szerint az egész vármegye területén már átadható lesz a köz- használatnak.

- A postaigazgatóság kiküldött főmérnöke által már véglegesen megállapittatott a távbeszélő hálózat tervezete s jelenleg van munkálat alatt a távbeszélő költségvetése, mely munkálat alapján ha- tároztatik meg az, hogy mily mennyiségű anyagszereket kell az államnak az építés czéljaira augusztus havára beszereznie.

- A költségvetés megállapításánál fontos annak tudása, hogy az állam épiti-e ki az egyes előfizetők szárnyvonalait is, avagy azokat az előfizetők maguk, vállalkozók által építtetik ki, mivel a szerint, hogy az állam épiti ki-e a szárnyvonalakat vagy sem, kell az építési költségvetésben több vagy kevesebb anyagszerről gondoskodni, s aszerint kell gyárban több vagy kevesebb huzalt, szigetelőt, csavarokat stb. megrendelni.

- A nagy-váradi postaigazgatóság részéről legközelebb, valószínűleg már e napokban, fel is lesz szólítva minden egyes előfizető a tekintetben való nyilatkozatra, hogy az állam által óhajtja-e vonalát (lakásától a postáig) kiépíteni, avagy válalkozó által építteti azt ki, s 3 nap lesz a válasz megadására előírva, mely 3 nap alatt ha a postaigazgatósághoz a válasz be nem küldetik, úgy tekintetik, hogy az illető előfizető az állami munkát nem óhajtja igénybe venni.

- Tudomással bírva e felhivás legközelebbi kibocsátásáról s tudva másrészt, hogy az egyes előfizetők nincsenek tájékozva a tekintetben, hogy mennyibe fog kerülni a vezeték kiépítése az állami közegek által s mennyiért teljesitik azt esetleg gyes czégek, s hogy ennélfogva válaszuk megadásánál esetleg zavarban lehetnek : kötelességemben állónak tartottam beszerezni az épitési költségekre vonatkozó adatokat, s van szerencsém azok alapján tájékozás végett értesíteni Czimedet, hogy az ajánlat tételre felszólított hat czég közül kettő adott be ajánlatot, még pedig az igen előnyösen ösmert Deckert és Homolka, valamint az Egger és társa égek. Az előbbi hajlandó a vezeték kilométerjét 40 frt 60 krért, az utóbbi 40 frtért elkészíteni, mig az állam a fennálló szabályzat szerint minden nyerészkedés kizárásával annyiért késziti a vezetéket, mennyi kész kiadása annak építésénél magának lesz, s mely kész kiadás a postaigazgatóság főmérőkének kiszámítása szerint mintegy 36-38 frtra rughat kilométerenként. (Az oszlopok s azok beásási munkáján kivül.)

- Ily körülmények közt azt bátorkodom javasolni a tisztelt előfizetőknek, hogy az állami építést méltóztassanak igénybe venni, s a nyilatkozatot a postaigazgatóságnak erre vonatkozólag a felszólítás után késedelem nélkül megküldeni. Valószínűleg olcsóbb lesz ugyanis az állami közegek munkája, mint a vállalkozóké, mert az állam nyereséget nem irván, de bizonynyal jobb lesz az, mert az állam csakis kitűnő anyagot szolgáltat s igy a fenntartás kevesebbe fog kerülni és czélszerübb lesz, mert ugyanegy közeg, ugyanegy anyagból fogja a fővonalat s a mellékvonalakat eszközölni, s felelős leend a vállalkozók által való esetleges hibáért a mellék huzal rosszasága okoz tatnék.

- Az itt közölteken kivül tartozom még egy felvilágosítással is szolgálni az előfizetőknek. A távbeszélő előfizetésre való „felhívásiban a szárnyvonalak kiépítési költsége a fentebb is említett két czég árjegyzéke s megyei mérnöki kiszámítás alapján legtöbb 50 frtban állapíttatott meg. E kiszámítás egyes huzalra történt s egész helyesen, mert az egyes huzal költségeit bőven fedezi is. Azonban legújabban a nagyméltóságú m. kir. kereskedelmi miniszter úr által kiköttetett, hogy a vezetékek mindenütt kettős huzallal készítendők, mivel nagyobb berendezésű távbeszélőknél az tapasztaltatok, hogy egyes huzal használata mellett a hang igen tompa s e miatt az előfizetők sok panaszt emeltek. A miniszter úr elkerülni óhajtván a panaszokat s az előfizetők igényeit kitünően óhajtván kiszolgálni, a kettős vezeték alkalmazását rendelte el, mi az építés költségét tetemesen emeli. Remélem azonban, hogy az által, hogy a huzalok közös oszlopokra és esetleg a házakra erősített vastartókra fognak kifeszittetni, sikerülni fog a költségeknek eként emelkedését ellensúlyozni, s az emelkedés nem fogja igen sokkal túlhágni az előirányzott 50 frtot. Mindazonáltal e körülményt kötelésségemnek tartottam tudomásukra juttatni.

Gyulán, 1894. junius hó 15-én.
Dr. Fábry Sándor,
alispán.

A cikk eredeti linkje...... 1.
Home
1893   <<   1894   >>   1895
Home
Delizsánsz.