A Szegedi Postaigazgatóság és Magyarország távközlése
a sajtó szemével.
A kezdetektől ... napjainkig.
Történelmi érdekességek.
(1850-1994)


Délmagyarország - dm_1952_09_14_51p.txt

A pártszervezet és az igazgató tűrik, hogy a szociáldemokratizmus elburjánozzék a Hálózatépítő Vállalatnál

A postai Hálózatépítő Vállalatnak az ötéves terv végrehajtása során új telefonközpontokat kell létesitenie, egyre több faluba vezeti be a telefont, sőt az eddig eldugott tanyákat is be kell kapcsolnia az egesz országot egybekötő telefonhálózatba. Ugyanígy telefont vezet be az öteves terv során megalakult termelőszövetkezetek, gépállomások és az állami gazdaságok jórészébe. Továbbá a Hálózatépítő Vállalat és kirendeltségei építik meg és szerelik fel a vezetékes rádióhálózatot. E hatalmas feladatok végrehajtása mellett el kell végeznie a vállalatnak az egyre bővülő hálózat karbantartási munkáit is. A vállalat feladatai szakadatlanul nőnek és sokasodnak, a jövőben is, mert az ötéves terv során a távbeszélő hálózat és a központok befogadó képességét 57 százalékkal kell növelnie. Még ennél is hatalmasabb arányban növekszik még a rádió előfizetőinek száma.

A szegedi Hálózatépítő Vállalat (HÁLÉP) egymaga 14 ezer vezetékes rádiót szerelt fel eddig. Ebből több mint 600-at csupán Szegeden. Mindebből világosan látható, hogy a HÁLÉP feladai igen nagyok és a jövőben még sokasodnak is.

A szakmunkások kasztja

Azt hinné az ember ezekután a Szegedi HÁLEP mindent elkövet az utánpótlás biztosítása érdekében, hogy a folyton növekvő feladatokat zavartalanul végre tudja hajtani. De ez nem így történik mert a vállalatnál a szociáldemokratizmus - a burzsoá ideológia megnyilvánulásai elsősorban a szakmunkás képzésnél jelentkeznek.

Közel 800 fő dolgozik a vállalatnál, ebből az idén csupán 40 munkás vett részt a szakmunkásképző tanfolyamon. Rendeztek ugyan egy műszerészi tanfolyamot is, amelyen 9 - írd és mondd kilenc fő vett részt a fiatalok közül. Hozzá kell még ehhez tenni azt hogy Budapesten folyó műszerészi tanfolyamra nyolc hallgatót küldtek fel a vállalattól. Tehát a vállalatnál az idén összesen 57 fő vett részt a különböző továbbképző tanfolyamokon, a közel nyolcszáz munkásból és alkalmazottból.

"Nehéz ez a szakma". Sok idő kell, mig megtanulja valaki. - Ilyen és ezekhez hasonló kijelentések hangzanak el. Az is kiderül, hogy - a vállalat vezetöi szerint - a műszerészi szakképzettség megszerzéséhez legalább öt a vonalfelvigyázó képzéséhez, legalább 2-3 és az egyszerű szakképzett munkási minőség megszerzéséhez legalább egy év kell... Közben azonban tanfolyamot is kell, hogy végezzenek - azon kevesek, akik olyan szerencsések, hogy részt vehetnek ilyenen. Már pedig ez, amint fentebb látjuk, vajmi kilátástalan dolog.

Ezekből világosan látszik, a HÁLÉP szakmunkásai és vezetői arra törekszenek, hogy "a régi jó szocdem nézetek" alapján, "a munkás arisztokraták" érintetlenségét biztosítsák és kialakítsák a maguk szűk kasztját.

Lebecsülik a nőket

Ezzel szorosan összefügg a nők lebecsülése. A HÁLEP-nél ezidőszerint a munkásokat és a műszaki dolgozókat egybevéve csak tíz nő dolgozik, azaz alig valamivél több, mint egy százalék. "A nők nem bírják ezt a nehéz munkát." "A nőkkel kísérleteztünk, de nem váltak be" .. stb. stb. - ilyen és hasonló kijelentéseket hangoztatnak a vállalat felelős vezetői. Pedig nem kétséges, hogy a nők a HÁLEP-nél is nagyszerűen megállnák a helyüket. Persze ehhez alkalom is kell... így alakult ki a HÁLÉP-nél a szakmunkások - vonalfelvigyázók - műszerészek, aránylag kicsiny, nehezen megközelíthető, de zárt kasztja, így vetült rá a vállalatra a szociáldemokratizmus sárga árnyéka.

Eltompult az éberség

Azonban másban is megmutatkozik a sárga árnyék. A szakmunkások - vonalfelviágyázók - műszerészek kasztja nem foglalkozik a még szakképzetlen munkásokkal. Annyira lebecsülik az új munkásokat, hogy azzal sem törődnek, ha ellenség kerül közéjük. Ezért aztán hemzsegnek az ellenséges, osztályidegen és deklasszált elemek a vállalatnál. A személyzeti felelős 35 ilyen alkalmazottat tart nyilván. Ezekből egy párat már elbocsátottak, mint például Szokolicsányi, volt horthysta alezredest, Hollósi Árpád volt sekrestyést, Locskai István volt csendőrörmestert és másokat, de még mindig szép számmal találhatók a HÁLÉP-nél hasonló elemek. Az anyagkönyvelés felelős vezetője Győri Béla a kefegyáros volt tulajdonosának a fia, ott vannak még Vár Nagy István és Baukó Mihály volt csendőrök és mások, összesen mintegy huszan. Ezek azonban csak a nyilvántartott ellenségek. "Hány és hány lehet még a vállalatnál!" kiáltott fel a személyzeti felelős. Igaza vann. Sok mert a kirendeltségek vezetői gondatlanságukkal egyenesen feltárták a vállalat kapuit az ellenséges, osztályidegen elemek valóságos inváziója előtt. Ezért felelősek a kirendeltségek vezetői és maga az igazgató is. Nekik, és persze a személyzeti felelősnek is keményebben kellene harcolniok a beépült ellenségek ellen és éberebben kellene felvenniök az új munkásokat... Ha nem volna a sárga árnyék...

Demagógia

...Legfontosabb feladata minden vállalatvezetőnek, a HÁLÉP igazgatójának is, hogy biztosítsa a munka magas termelékenységének minden feltételét, hogy tegyen meg mindent a norma túlteljesítése érdekében. Ez a tervfegyelem és egyben a munkafegyelem egyik alapja. De ez alapja a növekvő teljesítményekkel együtt a növekvő béreknek is, amelyeknek nincs felső határa. Az egyszerű szakképzetlen munkások is tudják ezt, azt várják, hogy megadnak nekik minden lehetőséget, hogy többet kereshessenek. De a szegedi HÁLEP-nél elzárják a szakmai tudás kapuját s ezzel egyben örök segédmunkásságra ítélik az új munkások jórészét. Ezért igen nagy a kilépések száma. Az idén a felvett kétszáz fiatalból már alig dolgozik a vállalatnál száz. A vállalat vezetősége könnyebbik oldalán fogja meg a dolgot, azért távoztak el  -mondották -, mert hát kevés volt a bér... ismét a sárga árnyék!...

Pedig a hálózatépítés szép és változatos munka. A hálózatépítők igen rövid idő alatt megismerik a fél országot, hiszen a vállalat területe Bajától Karcagig, sőt még tovább terül el. Igaz, hogy a munka nehéz. Hárommázsás oszlopokat kell emelgetni, nyolcvan kilós huzaltekercseket kell cipelni a vasúti töltések, avagy az országutak árkai szélén. Hóban, fagyban, forróságban folyik a munka. A HÁLÉP műhelye nagy és nincsen teteje - műhelye a fél ország. Mégis szép ez a munka, szeretik a hálózatépítők, ezt bizonyítják a szép teljesítmények. Áprilisban a havazásban, esőben, szélben és a hirlelen bekövetkezett hőségben folyt a munka és a tervet 147 százalékra teljesítették. Magukat nem kímélték a munkások, mert tudják, hogy az állam úgy gondoskodik róluk, mint még soha. Augusztusban a vállalat átlagos normateljesítési százaléka 123. Mindez a pártszervezet, a vállalatvezető, a személyzeti felelős jó munkáját is dicséri.

Az állam gondoskodása

A múltban kegyetlen körülmények között dolgoztak a hálózatépítő munkások. Telente legfeljebb 20 fillért kaptak szállásra, nyáron semmit. Istállókban, csűrökben, birkahodályokban aludtak. Varga Mihály mondotta el, hogy egy alkalommal Csökmőn ahányan csak ott voltak, valamennyien teljesen megteltek kullancsokkal a birkahodályban, ahol aludtok. De ez még a multban volt. Ma a vállalat mindenütt fizeti a szállást a dolgozóknak, ahol nincs laktanya. És a laktanyák? Néhol villákat bérel a vállalat, szépen berendezett szobákban alusznak a hálózatépítők, sőt számunkra nem egy helyen még papucsról is gondoskodnak, hogy ne kelljen mindig cipőt húzniok, ha ki akarnak menni a hálószobából. Mindez elképzelhetetlen volt a múltban. Ma? A vállalat dolgozói kapnak bakancsot, irhamellényt, viharkabátot, ruhát, szállást... De a szakmai tudást elzárja előlük a sárga árnyék...

A vállalat - nagyszerű termelési eredményei arról tanúskodnak, hogy a hálózatépítők többsége lelkesen, öntudatosan végzi munkáját. Viszont a felsorolt hibák bizonyítják, hogy Pamuk elvtárs, párttitkár, Soós elvtárs, igazgató és a személyzeti felelős, Varga elvtárs nem kellő éberséggel végzik munkájukat. A felsorolt hibák kiküszöbölése végett szükséges, hogy még alaposabb és még éberebb munkát végezzenek.

Feladatok

A legfontosabb feladat, hogy a szociáldemokratizmus ellen vegyék fel a küzdelmet, irtsák ki a felsorolt hibákat, a burzsoázia világnézetének megnyilvánulásait a vállalatnál. Tervszerűen indítsák meg azonnal a szakmai és politikai oktatást, hogy a bekerült új munkásoknak szakmai képzését, előrehaladását biztosítsák.

Bátrabban alkalmazzanak a vállalatnál nőket, mert a nők hídépítéseknél és számtalan más munkahelyen ezerszer is bebizonyították, hogy felveszik a versenyt a férfiakkal. Bizonyos, hogy nehéz a hálózatépítők munkája. Ezt nem vonja kétségbe senki. Jó volna azonban, ha a vállalat vezetői ismét figyelmesen elolvasnák Ázsájev: "Távol Moszkvától" című regényét, amelyben Tánja és komszomol csoportja hihetetlenül nehéz körülmények között, óriási hálózatépítő munkát végeztek el. Tánjának és csoportjának példáját szívesen, lelkesedéssel követnék a HÁLÉP-nél is a nők és a fiatalok, ha megnyitnák előttük a vállalat kapuit.

Feltétlenül szükséges, hogy az ellenség elleni harcot keményen és kérlelhetetlenül, azonnal kezdjék meg, mert a hálózatépítés nemcsak nemzetgazdaságunk, hanem honvédelmünk szempontjából is igen fontos ügy. A felfedett osztályellenségeket azonnal bocsássák el. Sokkal nagyobb ellenőrzést vezessenek be a kirendeltségnél is, az új munkások felvételénél. Továbbá az igazgató feladata, hogy biztosítsa a normák még magasabb túlteljesítésének minden feltételét. E feladatok állanak most a vállalat pártszervezete és igazgatója előtt, ezek pontos végrehajtását követeli meg tőlük a haza érdeke és a békéért folyó harc.

Figyelemmel kísérjük, hogy milyen intézkedéseket tesznek meg.

G. L.






















A cikk eredeti linkje...... 1.
Home
Home
Delizsánsz.
1951   <<   1952   >>   1953