Délmagyarország - dm_1931_01_03_23p.txt
Kereskedők küldöttsége az olcsóbb Üzlet- és kirakatvilágitásért
Sötét kirakatokkal demonstrálnak, ha nem mérséklik az áramdíjat
Tovább folyik a telefonbojkott-mozgalom
(A Délmagyarország munkatársától.)
A szegedi kereskedők, iparosok és lateinerek teherenyhitő mozgalma napról-napra nagyobb hullámokat ver, a jelek szerint a mozgalom nem marad meg a körtöltés keretei között, hanem rövidesen országossá nő. A mozgalom szervezői és résztvevői nem riadnak vissza azoktól az előrelátott fenyegetésektől és "jóindulatu" figyelmeztetésektől sem, amelyeknek az a céljuk, hogy megfélemlítést keltsenek.
Hogy milyen nagy hatást keltett általánosan az a hír, hogy az év végén egyszerre négyszáz telefonelöfizető mondotta fel a megdrágított telefont, azt mi sem bizonyítja jobban, mint az ujabb lemondások sora. Az újesztendő első két napján közel harminc uj lemondást jelentettek be és nagyon valószínű, hogy a lemondások száma még növekedni fog. A postaigazgatóság igen diplomatikusan kezeli egyelőre ezeket a lemondásokat. Nem vesz tudomást arról, hogy itt tulajdonképen tömegmozgalomról van szó, ugy tekinti a lemondásokat, mintha azok csak elszigetelve fordulnának elő, ezért egyenkint értesiti a felmondás tudomásulvételéről az érdekelteket.
Ez az értesítés pedig igy hangzik:
" F.É. dec. hóban kelt számnélküli beadványára értesítem, hogy távbeszélőállomásának 1931. I. 15-ére történt felmondását elfogadom és az állomást ehez képest a szabályszerű felmondási idő leteltével 1931 január 16-án le fogom szereltetni, ha csak felmondását időközben vissza nem vonná. Minthogy távbeszélő állomása nem kényszerből szűnt meg, hanem azt t. Cim önszántából mondta fel, szükségesnek tartom figyelmeztetni ezalkalommal, hogy állomásának leszerelése után uj távbeszélőállomást t. Cim részére még hat hónapon belül is csak 80 P - belépési dij fizetése és ujabb 1 évi dijkötelezettség vállalása mellett kapcsolhatok be, hat hó leforgása után pedig kérelmére a régi kapcsoló számát is már csak abban az esetben adhatom vissza, ha az még rendelkezésre áll. Hegedűs Ferenc, postahivatali igazgató, hiv. főnök."
A szegedi kereskedők, iparosok és lateinerek képviseletében néhány nap múlva küldöttség megy fel a kereskedelmi miniszterhez, aki előtt feltárják a telefondrágitás következtében előállott helyzetet, bejelentik, hogy a jelenlegi tarifa megtartása esetén a szegedi telefonelőfizetőknek legalább fele lemond telefonjáról, ami nem lehet érdeke a postának sem. Ezért azt kérik, hogy a miniszter rendelje el a telefondíjak leszállítását, elégedjék meg a posta kisebb haszonnal, ami feltétlenül nagyobb forgalmat idéz majd elő és igy a kár bőségesen megtérül.
Az érdekeltek bíznak abban, hogy a kereskedelmi miniszter orvosolja ezt a súlyos telefonsérelmet és belátja a mai rendszer tarthatatlanságát. Megirta a Délmagyarország, hogy a kereskedők a villanyárak mérséklése érdekében is akciót indítottak és elhatározták, hogy abban az esetben, ha a gázgyár nem szállítja le az egységárakat, sötét kirakatokkal fognak demonstrálni.
Értesülésünk szerint a demonstráció már vasárnap megkezdődik. Vasárnap már nem világitják ki a szegedi kereskedők kirakataikat. Pénteken délelőtt a Szegedi Kereskedők Szövetségének küldöttsége jelent meg Vértes Miksa elnök és dr. Landesberg Jenő ügyvezető titkár vezetésével Pongrácz Alberrtnél, a gázgyár igazgatójánál, akit arra kértek, hogy tekintettel a gazdasági pangásra, szállítsa le a kirakalvilágitás egységárát 30, az üzlethelyiségek világítására elhasznált áram egységárát pedig 20 százalékkal.
Pongrácz Albert igazgató kijelentette a küldöttség előtt, hogy határozott választ a kívánságra nem adhat, az áramegységárakat a várossal kötött szerződés alapján állapították meg és ezektől az egységáraktól a város hozzájárulása nélkül nem térhétnek el.