A Szegedi Postaigazgatóság és Magyarország távközlése
a sajtó szemével.
A kezdetektől ... napjainkig.
Történelmi érdekességek.
(1850-1994)


Nemzet - ne_1893_03_16_3790.txt

Halálozások.

Puskás Tivadar, a budapesti telefon hálózat bérlője, a >>Telefon Hírmondó<< feltalálója és tulajdonosa, ma reggel fél kilencz órakor 48 éves korában meghalt lakásán, a >>Hungária<< szállodában.

Puskás Tivadar előkelő erdélyi magyar családból származott. Atyja Puskás Ferencz nagytehetségű vállalkozó volt, a ki három fiát: Ferenczet, Tivadart és Albertet a legkitűnőbb nevelésben részesítette. Tivadar a Teréziánum tanítványa volt és alig végezte el tanulmányait, édes atyja több sikertelen vállalkozás miatti bánatában elhunyt.

Fia Puskás Tivadar örökölte atyja vállalkozó szellemét s világgá ment, hogy vagyonilag ismét tekintélyre emelje családját, így került Londonba, a hol a Brothers Baring czéghez lépett be. Ez a czég építette a 70-es években a magyarországi északkeleti vasutakat, s Tivadart bizta meg az üzlet vezetésével, ki igy visszatért hazájába.

Már Londonban léte alkalmával tettek neki ajánlatot az amerikai Colorado államban fölfedezett ezüstbánya megvásárlására, s ezért a vasúti építkezések befejezése után 1875-ben Amerikába ment, meg is szerezte a bányát s vállalata sikerült is.

Legfényesebb világot vet az elhunyt eszére és jellemére ama nagy szédelgés leleplezése, mely Amerikában annak idején nagy feltűnést keltett. A 70-es években Filadelfiában a hírhedt Keley azzal akarta meglepni a világot, hogy egy uj erőt fedezett föl, melynek segítségével óriási eredmények érhetők el. Csakhogy e czélból bizonyos anyagok beszerezhetésére sok pénz kell s ezért egy konzorczium révén részvényekét bocsátott ki, mely részvények óriási kelendőségnek örvendtek. Maga Puskás Tivadar is jóhiszemüleg nagy mennyiségű részvényt vásárolt. Keley, hogy befejezze szédelgő müvét, egy nagy próbát rendezett az érdekelt részvényesek és a sajtó képviselői előtt. Jelen volt Puskás is, a ki a próba végén kijelentette, hogy az egész dolog csalás és ebbeli meggyőződését a lapokban közzéteszi. A megijedt feltaláló és társai három milliót kínáltak neki, hogy hallgassa el a dolgot, de Puskás igazságszeretete nem engedte meg, hogy ennek a szédelgésnek még több áldozata le gyen és saját érdeke mellőzésével a >>New-York Herald<<-ban leleplezte az egész szédelgést.

New-Yorkban megösmerkedett Edisonnal, a ki csakhamar megszerette a nagyeszű magyart és munkatársának fogadta. Puskás már akkor kész szakember volt az elektroteknika terén, és Edisonnal való több évig tartó munkálkodásának eredménye az volt, hogy Edisont ö képviselte a párisi világkiállításon. A kiállítás után öt választották meg a párisi telefon-vállalat elnökévé. A budapesti vállalatot átengedte Ferencznek, a ki azonban alig 6 évig vezette azt és elhunyt.

Ekkor Tivadar elhagyta Párist és Budapestre jött, a hol átvette a vállalat vezetését s több uj vállalatot alapított. Mint utolsó szerepel ezek között a >>Hírmondó<<, melynek sikerét már alig érte meg, mert alig egy havi működés után megbetegedett és családja végtelen fájdalmára, ma reggel elhunyt.

Puskás Tivadart előzékeny, kedves modoráért mindenki szerette. A legboldogabb családi életet élte s öt leánygyermekén kvül neje, öcscse Albert és húga Etelka, ki Rózsahegyen apáczafejedelemnö, gyászolják.



Nemzet, 1893. március (12. évfolyam, 3775-3804. szám)1893-03-16 / 3790. szám



























A cikk eredeti linkje...... 1.
Home
Home
Delizsánsz.
1892   <<   1893   >>   1894