A Szegedi Postaigazgatóság és Magyarország távközlése
a sajtó szemével.
A kezdetektől ... napjainkig.
Történelmi érdekességek.
(1850-1994)


Szegedi Híradó - szh_1893_06_10_138.txt

Telefon a tanyai központokon.

- Saját tudósításunk. -

Szeged, jun. 10.

A telefon áldásait már az ország sokkal kisebb városaiban, községeiben is jobban kihasználták, mint az ország második városában, Szegeden.
Még a maradiságáról hires Debrecen köz- és nagyobb magán épületei is fel vannak hálózva telefonnal. Sőt annyira vitte a telefoni összeköttetés fejlesztését az élelmes vállalkozó, ki természetesen a város pártfogását sem nélkülözi, hogy a debreceni kényelmesebb és gazdagabb emberek, már a jövő szini szezonban, a kifejlesztett és megújított telefoni összeköttetések segitséíjével akár otthon az ágyaikban is hallgathatják a színészek énekeit, játékait.

Sőt még a biharmegyei sárréti kis községek is telefoni összeköttetésben állanak egymással, melyek így aztán minden időben könnyű szerrel, minden nagyobb költség nélkül érintkezhetnek egymással, még a hires sárréti tavaszi és őszi sárok alkalmával is. De alig van az országban nagyobb mintagazdaság is, hol az egymástól távol eső majorokat nem hozná a telefon közelebb egymáshoz.

Csak a nagy Szeged, a második város, melynek óriási 140 négyzet mértföld területével öt megye határos, van e tekintetben is hátramaradva. Pedig rossz időben egész nap is beletelik abba, mig a székházból, valami fontos rendelettel, a lovas legény az egyik vagy másik tanyai központhoz kibaktat. Pedig egy egyszerű telefoni összeköttetéssel sok költséget, sok fáradtságot meg lehetne kímélni, sőt még sok rendeletnél az oly annyira fontos időben is nagyot nyernének a hivatalos emberek.

Ezeken a szükségeken, hiányokon óhajtana most változtatni a város főkapitánya, Rainer József, ki egy mindenképen megokolt javaslatot nyújtott be a tanácshoz, arra nézve, hogy a városi széképületet az alsó- és felsötanyai központokkal, valamint a két orvosi lakkal is telefonilag kössék össze. A főkapitány javaslatában úgy rendőri, mint közegészségügyi előnyökkel indokolja e telefoni hálózat felállítását, melyek különben sem terhelnék nagyobb összegekkel a varos kasszáját.

Mert e két telefonvonal fölállítása, hogyha a telefonhoz szükséges karókat a város erdejéből vágnák, aligha kerülne többe kilométerenkint 35 forintnál. Már pedig 1000 vagy több forint is nem oly nagy összeg, hogy miatta fel lehetne adni mindazon előnyöket, melyeket a gyorsaság és idökimélés céljából akkor nyernénk, ha a széképületet a minden tekintetben praktikus telefonhálózattal kötnék össze a két tanyai központtal és a két orvosi lakkal.

Azt hiszszük, hogy a tanács is magáévá fogja tenni a Rainer főkapitány ezen minden tekintetben életrevaló és valóban már szükségszerű tervét.



Szegedi Híradó, 1893. április-június (35. évfolyam, 78-155. szám)1893-06-10 / 138. szám























A cikk eredeti linkje...... 1.
Home
Home
Delizsánsz.
1892   <<   1893   >>   1894