A Szegedi Postaigazgatóság és Magyarország távközlése
a sajtó szemével.
A kezdetektől ... napjainkig.
Történelmi érdekességek.
(1850-1994)


Pesti Hírlap - ph_1893_02_17_48.txt

- Telefon Hírmondó.


         


Ez a cime annak a világcsodának, mely tegnap és ma Budapestet csakugyan Európa első városává tette, már amennyiben a kolera révén még nem élvezné ez idő szerint ezt a dicsőséget. Ezúttal azonban arról van szó, hogy nekünk van a világon egyedül eddig elbeszélt hírlapunk, ami csakugyan unikum. A "szóval elbeszélt telefonújság" Puskás Tivadar találmánya, aki ezt Budapesten léptette először életbe s nemsokára Bécsbe és a többi európai városokba megy megcsinálni. Amit pár év előtt, mint egy távoli lehetőséget, szinte mesét emlegettünk, az most kézzelfogható és füllel hallható valóság. Ma szerkesztőségünk ablakán a helyi és bécsi telefon két pár sodronya mellett egy harmadik pár vörösréz-sodronyt vezettek be. A sodronypár egy tenyérnyi kis készülékkel van összekötve, melyen két horgon lóg a két telefon-kagyló. Beszélő készüléke persze nincs csak hallani lehet rajta. Ha az ember megunja magát, odaül a készülék mellé, leakasztja a két kagylót s hallgatja mi az újság Budapesten, Magyarországon s a nagy világban? Hallgathatják egyszerre ketten is, az egyik az egyik, a másik a másik kagylón. Reggel 9-től esti 9-ig folytonosan beszél "valaki valahonnan" igen erős és igen tiszta hangon mindenféle újságokat . . Montevideoban az elnök békés beszédet tartott . . . Filippopolisban a bolgárok igen örvendeznek ... a csap-utcában egy cseléd marólúgot ivott ... a Drávatorkolatnál nem zajlik a jég . . . Szegeden a Tisza árad stb. - A szerkezet pedig egyszerű. A magyar-utcában van egy "szerkesztőség," mely csak olyan, mint minden szerkesztőség. Híreket gyűjtenek benne mindenféle uton-módon. Három nagy szobában ügyes tollú urak földolgozzák ezeket a híreket, a szerkesztő revideálja s a kéziratot egy negyedik szobába küldik, ahol egy ur (minden félórában más) egy telefon-készülékbe hangosan beleolvassa a híreket, bizony nemcsak magyarul, hanem németül is. Mikor egynek vége van, következik "más," változás nélkül, csak minél hamarabb. S ez igy megy reggeltől késő estig. A többit pedig úgy kell elképzelni, hogy onnan egy óriási hosszú sodronyszál indul ki s ez végig megy minden "előfizető" készülékén s visszatér végül megint a beszélő helyre. A leheletszerű villamáram igy viszi minden elő fizetőnek egyszerre az újságot s szépen hazamegy elenyészni. Most még csak 20-25 előfizető van, de van vagy 600 kilátásban. A hírek most még válogatás nélkül gázolnak rajta egymás sarkába, de nemsokára ebben is rend lesz. Ki lesz hitdetve pl., hogy reggel 9 órakor rendőri hírek, 9 órakor politikai hírek, 1 órakor börzehírek, 4 órakor törvényszéki hírek hallhatók stb, 5 órakor pedig hallható a "tárca" s pont 8 órakor a koncert. Mert arról is van szó, hogy jeles énekesek fognak énekelni ebbe a "hírlapba" az előfizetők gyönyörűségére. Így lesz nemsokára.

Ma még mindez nincs igy kicsinálva s az ember csak igen érdekes kuriózum gyanánt hallgatja a híreket. De már igy is sokat ér. Szerkesztőségünkben pl. a munkát zavaró járványos esti látogatókat már ma is a telefon-hírlappal kínáltuk meg s igy ők mohón hallgattak, mi pedig békében dolgozhattunk. - Persze nagy baj esik ezzel a büntető kódexben is. Az lesz a kérdés, hogy ez is sajtó-e s az igy elbeszélt becsületsértések és effélék az esküdtek elé tartoznak-e vagy a járásbíróság elé? A jogászok most ezen veszekedhetnek majd, mert annyi bizonyos, hogy ez a hírlap nem "nyomtatvány vagy képes ábrázolat," sem pedig "sokszorosítási" (De azért Virág Béla "felelős" szerkesztőnek vallja magát, mert jegyezni sehova sem jegyezheti a lapján.) - Hogy azonban nagy jövője van, az kétségtelen. A mai 9 frtos félévi előfizetési ár mellett is sokan bevezettetik lakásukba. Az orvosok, ügyvédek és nagy urak előszobájában ezentúl a várakozók szintén pompásan elmulathatnak vele s az ember, ha valami nyilvános bolondságot cselekszik, fél óra múlva már szépen otthon meghallhatja, hogy miképen ferdítik el.

Magyarországnak a csillaga kezd emelkedni. Az egész világon tudni fogják, hogy a zónatarifa és az elbeszélt újság magyar földön, magyar ember fejében született s Budapestről indult ki, hogy a világot meghódítsa.


Pesti Hírlap, 1893. február (15. évfolyam 32-59. szám)1893-02-17 / 48. szám






















A cikk eredeti linkje...... 1.
Home
Home
Delizsánsz.
1882   <<   1883   >>   1884
1892   <<   1893   >>   1894