Békés Megyi Népújság - bmn_1980_02_12_92p.txt
Postások Medgyesegyházán
- Medgyesegyházán egyesített és egy külterületi kézbesítő juttatja el a hírlapokat az előfizetőkhöz. A Békés megyei Népújságot 413-an, a Népszabadságot 240-en járatják. Ezek a számok szinte állandók. Az olvasókat érdeklik a világ, valamint a tágabb és szűkebb hazájuk eseményei. Aki pedig nem előfizető, két trafikban, a postahivatalban, az Utasellátónál, sőt még a kézbesítőknél is kaphat újságot.
- Persze a heti- és egyéb lapok is eljutnak a községbe. Különösen nagy az olvasótábora a Szabad Földnek, a Nők Lapjának, a Képes Újságnak, a Rádió- és Televízióújságnak. Mindezeknek a rendszerezése, megrendelése, nyilvántartása, szervezése, sőt még a propagálása is Sipiczki Andrásné hírlapfelelősnek, és az ő irányításával dolgozó kézbesítőknek a feladata.
*
Sipiczki Andrásné elismeréssel beszélt a kézbesítőkről.
- Derekasan dolgoznak. Naponta sok kilométert megtesznek. Szabadságuk idején a járatkezelő, vagy az expresszes - aki a táviratokat hordja - helyettesíti a kézbesítőket. Szükség esetén egymást is helyettesíteni tudják.
- Mi a legnagyobb gondja a hírlapfelelősnek? - kérdezem Sipiczki Andrásnétól.
- Először is szűk a hely a hivatalban. Ha reggel megérkeznek a lapok, elosztás közben mozogni is alig tudunk. Másodszor: annyi levél, hírlap és más küldemény van, hogy egyszerre nem fér bele a kézbesítők táskájába. Kétszer kell for dulniuk. Csomagtartó kellene a kerékpárra, olyan, amilyen a békéscsabaiaknak van.
- Az utóbbi kijelentésének az igazolására megállapítja, hogy minden csütörtökön például 300-400 lapot, sok levelet és más küldeményt kell egy-egy kézbesítőnek a címzettekhez eljuttatnia.
- A hírlapfelelősnek a legnagyobb fejtörést mégis az okozza, hogy a különböző lapokból mennyit igényeljen. Ha sokat igényel, megmarad, remittenda lesz belőle, ha keveset, akkor méltatlankodnak az emberek, mert nem jutnak újsághoz. Sipiczki Andrásné mindenki megelégedésére igyekszik a feladatát teljesíteni.
*
Petró István kézbesítő naponta rendszerint délután 5-ig, csütörtökön este 6-ig dolgozik. Aztán persze még visszatér a hivatalba, hogy elszámoljon a küldeményekkel, illetve a pénzzel.
- Az emberek mindenütt szívesen fogadják. Csak egy helyre nem visz többé lapot. Oda, ahol a kutya megtámadta, eltépte a nadrágját, és a házigazda rosszindulatúan azt kérdezte: "Minek lépett be az ajtón?"
- A nyugdíjak, vagy a gyermekgondozási segélyek kifizetésekor elég nagy összeget visz magával. Be kell mennie a lakásokba, hogy a címzettek az átvételt aláírásukkal igazolják. S amíg a szemüveg előkerül, néha jó néhány percbe telik. Egyébként elégedett ember Petró István, akit a postától kapott kamatmentes házépítési kölcsön is végleg a munkaköréhez köt.
- Véha Lajos, a postahivatal vezetője és főpénztárosa kevésbé mondható elégedettnek. Jócskán van kifogásolni valója, ami véleményem szerint jogos. Ilyen egyebek közt a postai szobák szűk mérete. Alig van levegő ezekben a helyiségekben. Szűk a távbeszélő- és a telex-szoba, a forgalom pedig a régebbi időkhöz képest megsokszorozódott. Elavult a telefonközpont, amelynek a cseréjét már évek óta ígérik. Az is gond, hogy az érkező küldeményeket az utcán adják át a járatosnak, pedig a gépkocsi beállhatna a szárazkapu alá. Biztonságosabb lenne az átvétel. Néha igen tekintélyes pénzösszeg érkezik. A biztonsági berendezés is kiegészítésre szorul.
*
Vágréti László, az SZMT munkavédelmi felügyelője elismeréssel mondj a:
- Baleset évek óta nem fordult elő a postán. Rendszeresen megtartják a munkavédelmi oktatást, a Szegedi Igazgatóság szakembereinek a biztonsági szemléje alkalmával feltárt hiányosságokat pedig a hivatalvezető megszüntette. Egyébként a helyiségek szűkek, mielőbb bővíteni kell az egész postát, hogy egészségesebbek legyenek a munkakörülmények.
- Valamit még a bérekről is... Véha Lajos kevesli, hogy 2-3 éves postások, akik gimnáziumi érettségivel és szakvizsgával rendelkeznek, (öten vannak ilyenek), mindössze 2050-2100 forintot kapnak. Semmiféle mellékkeresetük (prémiumuk, jutalékuk) nincs. Ilyen körülmények között aligha mondható vonzónak ez a pálya. Az sem egészen érthető, hogy miért kevesebb a hivatalvezető keresete két beosztottjáénál. Mert elsősorban ő a felelős mindenért.
Pásztor Béla