Délmagyarország - dm_1980_10_25_4p.txt
Automata rádiótelefon
A hírközlő technikában a rádiótelefon régen használt és jól ismert rendszer, általában két pont között létesített kapcsolatban. Az ilyen kapcsolatokat rövidhullámú vagy ultrarövidhullámú készülékekkel hozzák létre. Kisebb méretű adó-vevő esetén az állomások mozgó járművekben is telepíthetők. A mobil hírközlés ma már a népgazdaság számos területén nélkülözhetetlen. A hírközlés eme technikai megoldásakor rádióhálózatokat használnak úgy, hogy minden felhasználó saját hálózatot épít ki, és ehhez saját frekvencia szükséges. A frekvenciák száma azonban nem végtelen, és ez a tény vezette a hazai híradástechnikai szakembereket arra a felismerésre, hogy kialakítsanak egy automata rádiótelefon-hálózatot. A rádiótelefon-hálózatok létesítésére kijelölt frekvenciasáv hatékonyabb és gazdaságosabb kihasználásának Jó megoldására az úgynevezett szabadcsatorna-kereső automatarendszert szándékoznak alkalmazni.
A kísérleti rendszer központi állomását már létrehozták Budapesten, az Országos Mikrohullámú Központ épületében, a Széchenyi hegyen. A Lágymányosi Távbeszélő Központban helyezték el a kísérleti rendszert vezérlő és a távbeszélő-hálózattal kapcsolatot tartó egységeket. A két egységet integrált áramkörökkel felépített berendezések kötik össze, és ezeket az ORION-gyár készítette. Az így létesített összetett hírközlő rendszer a Széchenyi hegyen telepített URH rádiótelefon-bázisállomásból, a működést vezérlő automatika egységekből, mikrohullámú és multiplex berendezésekből, valamint mobil- és diszpécserállomásokból áll.
Az ismertetett rendszer egyelőre kísérleti üzem, és működtetése ez évben kezdődött néhány postai előfizető részvételével. Az előfizetői állomások beváltak, és a gazdaságos rádiófrekvencia-felhasználás következtében ez a kísérlet igen jelentősnek ígérkezik.
A postai kísérleti rendszert elsősorban azért hozták létre, hogy a későbbi, egységes rádiótelefon-hálózat kialakítására vonatkozó műszaki, gazdasági, forgalmi, szervezési adatokat időben összegyűjtsék, és kellő társadalmi igény esetén a népgazdaság szolgálatára álljanak. Ugyanakkor a postai szakemberek már ma gondolnak arra is, hogy megkezdjék a szakemberképzést és a rendszertechnikai követelmények kialakítását. E rendszert alkotó műszakiaknak arra is fontos figyelmet kellett szentelniük hogy az automata rádiótelefont szintén a beszédsávon, a 300-3400 Hz közötti frekvenciatartományban kell üzemeltetniük, és ezzel együtt be kellett tartaniuk a nemzetközi egyezményekben és ajánlásokban rögzített sávokat.
Az első kísérleti rádiótelefon-hálózat létrehívása jól példázza a műszakiak időbeni felkészülését a későbbi társadalmi igények kielégítésére, és ebben öt gyár, illetve intézmény szakemberei vettek részt. A berendezések előállításában részt vett a Budapesti Hiradástechnikai Gyár, az ORION Villamossági Vállalat, - míg a telepítéseket a Telefongyár végezte. A Posta Rádió, és Televizióműszaki Igazgatósig és a Budapesti Távbeszélő Igazgatóság e korszakos munkálatokban szintén közreműködött.
A távbeszélő felfedezése óta számos forradalmi átalakuláson ment át. A most ismertetett kísérleti rendszert ugyan nem tekintjük valami műszaki szenzációnak, de mégis olyan rendszertechnikai megoldásnak tartjuk, amellyel a magyar műszaki, közelebbről híradástechnikai szakemberek bizonyították nagyszerű félkészültségüket, és kötelességtudatból jelesre vizsgáztak.
Bátyai Jenő