A Szegedi Postaigazgatóság és Magyarország távközlése
a sajtó szemével.
A kezdetektől ... napjainkig.
Történelmi érdekességek.
(1850-1994)


Békés Megyi Népújság - bmn_1980_09_04_21p.txt

Központavatás 1982-ben

... de mikor lesz nekünk telefonunk?

- Sok szóbeszéd kering Békéscsabán az épülő telefonközpontról. Egyesek szerint az építők legalább egy évet csúsznak, így persze késik az üzembe helyezés is. Mások szerint nem ez a fő baj, hanem az, hogy a BHG eladta külföldre az ide szánt központot, így hiába készül el az épület, nem lesz mit beszerelni. Vannak, akik úgy tudják: lesz ugyan - időre telefonközpontunk, de nem sokat érünk vele. A kábelhálózat nem lesz kész a központ üzembe helyezéséig, így pedig aligha lehet majd telefonálni.

- Mi tehát az igazság? A válaszért a Szegedi Postaigazgatóságot kerestem fel, ahol Heine Károly osztályvezető és Bicskei Sarolta osztályvezető-helyettes tájékoztattak a békéscsabai telefonközpont sorsáról.



Kezdjük az építéssel. A csúszás tulajdonképpen igaz, ha nem is egy évről van szó. Különféle előre gyártott betonelemek hiánya miatt az ÁÉV fél év késésben van az eredeti tervhez képest. Márciusban ezért módosították a beruházási programot, és eszerint 1981. június 20-ra kell mindennek elkészülnie. Ez az új szerződés egyben azt is előírja, hogy az építkezés elhúzódásának nem szabad késleltetnie a telefonközpont üzemelését.

1

Ezt úgy oldják meg, hogy az év végéig teljesen elkészítik azokat a termeket, ahol a telefonközpontot majd szerelni fogják. A szerelés ugyanis - minden híreszteléssel ellentétben - az eredeti terv szerint, január első napjaiban megkezdődik. A központ gyártója, a BHG október közepén megkezdi a berendezések szállítását, azok tárolására a posta már ki is jelölte a szükséges helyiségeket. Ez egyben válasz arra is, hogy eladták-e a "mi" telefonközpontunkat. A szerelés tehát januárban megkezdődik, és a próbák után, a terv szerint, 1982 végén helyezik üzembe az új békéscsabai telefonközpontot. De lesz-e hozzá kábel? Az illetékesek szerint igen, ha nem is anynyi, amennyi szükséges. A helyzet az, hogy az új központ üzeme megkívánja a békéscsabai kábelhálózat teljes rekonstrukcióját. Nem lehet például légvezeték, ezeket mind a föld alá kell vinni. De sok helyütt nem jók a régebben lefektetett földkábelek sem, mert nem elégítik ki azokat a műszaki paramétereket, melyeket az új központ megkíván. Gyakorlatilag ez azt jelenti, hogy mindenhol új kábelt fektetnek le. Csak ez a munka 130 millió forintba kerül, és a tervek szerint 1983 közepére fejeződik be. Az új kábelek természetesen már mind vazelintöltésűek, beázásbiztosak lesznek, remélhető, hogy ezt a tulajdonságot a gyakorlatban is igazolják majd

2

Ha minden a terv szerint halad, 1982 végére lesz telefonközpont. De mit tud majd ez a régen várt szerkezet? Először is ellátja 8 ezer békéscsabai vonal, és a hozzá kapcsolódó 2 ezres gyulai és ezres békési konténerközpontok kapcsolását. Maga a központ az egyik legmodernebb lesz az országban, Crossbar rendszerű, segítségével Békéscsaba, Békés és Gyula bekapcsolódhat az országos távhívásba. Sajnos, csak az országosba, mert a nemzetközi távhívásra szolgáló kiegészítő berendezést nem építik be az új központba. A magyarázat szerint azért, mert nincs akkora igény a nemzetközi hívások iránt, ami ezt indokolná.

- Ez az indok nem tűnik teljesen meggyőzőnek. Nehéz ugyanis felmérni az igényt egy olyan jövőbeli szolgáltatás iránt, mely jelenleg gyakorlatilag elérhetetlen. Ha most valaki külföldre akar telefonálni, és nem tartozik azon kevés szerencsés közé, akinek otthon is van telefonja, akkor nem tehet mást, mint hogy bemegy a postára és onnan hívja a külföldi számot. Ez pedig majd bejön valamikor, egy-két óra, vagy fél nap múltával, kinek milyen a szerencséje. Nyilvánvaló, hogy ezt a tortúrát alig-alig vállalja valaki. Persze más lenne a helyzet, ha otthonról egyszerű tárcsázással hívhatnánk külföldi ismerőseinket. Hogy így mennyi lenne az igény, az csak akkor derülne ki, ha hívni lehetne, de hívni nem lehet, mert nincs rá igény. A kör itt, úgy hiszem, bezárult.

- No, de kár ezen addig keseregni, amíg nem lesz ott az évek óta egyre türelmetlenebbül várók lakásában a telefon. Erre pedig az üzembe helyezést követően is kell még majd egy évet várni a kábelhálózat készültségi fokától függetlenül. Magyarázat erre is van. Egy 8 ezer vonalas központ elvileg lehetővé teszi, hogy 8 ezer fővonalat, vagy ennél több ikresített vonalat rákapcsoljanak. Ez azonban csak az egyik jellemzője, a másik az, hogy egyidejűleg hány kapcsolás létrehozására képes. Világos, ha minden állomás nagyon sokat beszél, akkor nem lehet kihasználni a központ 8 ezres kapacitását, nehogy úgy járjunk, mint most, amikor a meglevő készülékeken sem kapni tárcsahangot. Ezért a központ üzembe helyezése után először a közületi előfizetők kapják meg a vonalakat, és az alközpontokba bekötnek anynyi fővonalat, amennyit azok fogadni tudnak. Ezután figyelik a forgalmat - úgy látszik, ezt nem tudják előre felbecsülni! -, és ennek alapján döntenek, hogy hány előfizetői állomást lehet kiosztani.

- Ez a ténykedés az első pillanatban logikusnak tűnik, de azért látszik benne egy aprócska hiba. Munkaidőben az emberek általában dolgoznak, így telefonálni is a munkahelyükről telefonálnak. Ha viszont hazamennek, és az otthoni készüléket használják, akkor már a hivatali forgalom nem terheli a központot. Eszerint tehát egy központ terhelhetősége nem nagyon függ attól, hogy mennyit beszélnek a hivatalok, bár lehet, hogy a dolgok ilyen szemlélete túlságosan leegyszerűsíti ezt a bonyolult problémát.

3

A lakosságot legjobban izgató kérdésre még adós maradtam a válasszal: mikor lesz végre telefon a lakásokban? A jelenlegi tervek szerint 1983-ban kezdik meg fokozatosan bekapcsolni a magán előfizetőket. A bekapcsolási díj fővonalnál 6 ezer, ikerállomásnál 4 ezer forint lesz. Ez mintegy 10 százaléka annak az összegnek, melyet a posta költ egy állomás létesítésére. Lesznek, majd új utcai telefonkészülékek is, ezek helyét a három városban a tanácsokkal együtt határozzák meg. Egy-egy ilyen nyilvános állomás a vonal- és központköltségeken felül 60 ezer forintba kerül, ebből 30 ezer a készülék ára. Nem olcsó, de sokat is tud.

- Ennyit sikerült most megtudni a békéscsabai telefonközpontról. Sok ezer telefonra váróval együtt remélem, hogy mindenki tartani fogja a megígért határidőket, és titkon még abban is reménykedem, hogy talán nem kell minden időpontot kivárni. Mert bizony jó lenne, ha néhány aggodalmaskodó megjegyzésre a posta mielőbb telefonon adhatna választ.


Lónyai László
A cikk eredeti linkje...... 1.
Home
1979   <<   1980   >>   1981
Home
Delizsánsz.