Petőfi Népe - pn_1980_06_05_28p.txt
Ismerősök Hévízen
Aki Balaton körüli kiránduásra adja a fejét, aligha kerüli ki Hévízt, az ország legnagyobb, legismertebb gyógy és üdülőhelyei egyikét. Ha nem is szoros értelemben vett "balatoni" fürdőhely, mégiscsak a tó körzetéhez kapcsolódik. Részint közelsége - a Balaton délnyugati végének közvetlen szomszédságában, Keszthelytől 6 km távolságra fekszik -, részint a gyógy- és üdülővendég-áramlás hagyományosan kialakult vonalai miatt.
A városias beépítésű település gyógyintézményeivel, üdülőházaival egész éven át az idegenforgalom rendelkezésére áll. Egyedülálló természeti adottságai, gyógyintézményei - s a mindezekre nemzedékeken át kialakult gyógyító apparátusa - nemzetközileg elismert, élvonalbeli gyógyhelyek közé emelik Hévízt. Nem véletlenül tartanak itt gyakran orvnskongresszusokat.
A nevezetes gyógy- és üdülőhely fő különlegessége a 47500 négyzetméter felületű meleg vizű tó, amelynek 36,5 m mély, tölcsérszerű mélyedésében levő forrása naponta kb. 86 millió liter vizet ad. A tó vize 28 óránként teljesen kicserélődik, a kráterből feltörő víz állandó, lassú forgásban, áramlásban tartja a víztömeget, amely a felületen lehűlő és alászálló, valamint a mélyből feltörő melegebb vízrétegek helycseréje következtében még külön intenzív mozgást is végez. A tó hőmérséklete nyáron 33-34 Celsius-fok, télen a nagy szabad felületen 26-28 Celsius-fokra hűl le. A közepén üvegtetővel fedett, fűthető fürdőház azonban a szabad ég alatti fürdést esztendőn át lehetővé teszi. Sőt szabadtéri fürdőzésre is alkalmas ilyenkor a víz - ugyancsak kellemes melege, folytán. A tó közelében fúrt kutakkal elérték a gyógyvizet adó geológiai réteget, és 39-42 Celsius-fok hőmérsékletű, literenként 3,5-6,5 mg szulfid-ként tartalmazó hévízzel ezekből a kutakból táplálják a téli gyógyfürdő medencéit és a kádfürdőket - például a több száz ágyas Állami Gyógyfürdő Kórházban, a SZOT-, a Bányász és a Postás-üdülőkben.
Ez utóbbiban ottjártunkkor - váratlanul - ismerősökre bukkantunk. Az állandóan telt, 120 személyes gyógylétesítmény vezetője Szantner György. Mint hosszú időn át közszeretetnek és megbecsülésnek örvendett szakszervezeti tisztségviselőjükre - amellett hírlapi piackutatóra - minden bizonnyal jó szívvel emlékeznek megyénk postásai. A népszerű "Gyuri" mondotta el, hogy ez a pompás egészségügyi objektum 60 millió forintos költséggel - postai beruházásként - 100 hellyel bővül, azonkívül új éttermet, konyhát kap. Az üdülő parkjában 20x12 m-es úszómedence épül. Jelenleg két - 8x5 m-es, gyógykezelést szolgáló medence áll a beutalt férfiak, nők rendelkezésére. A 42,5 Celsius-fokos gyógyvizet ezekbe a 130 m mélyről feltörő saját hőforrás adja. Dr. Moll Károlyné főorvos irányításával 14-féle kezelést alkalmaz az egészségügyi apparátus, amely - a jövő év őszére elkészülő bővítmények működésbe lépése idejére - egy orvossal gyarapodik.
Másik két "földinket" az üdülő egyik erkélyén kaptuk lencsevégre - mint mondani, s írni szokás. Szemmel látható Borbás Lajoson, a kiskunhalasi posta távközlési üzemének körzetmesterén és feleségén a gyógyüdülés hatása. Vonásaik nyugodtak, arcuk kisimult. Mindenekelőtt a gyógyvíz igénybevételével történt kezeléseknek köszönhetően, hiszen a hévizet kitűnő eredménnyel használják a mozgásszervek legkülönbözőbb betegségei ellen. Mindenekelőtt a reumának nevezett ízületi, gerinc-, izom- és idegmegbetegedések gyógyításában elért eredmények kiválóak. A tó langyos hőmérséklete általános megnyugtató hatású, és lehetővé teszi a fájdalmas ízületek könnyedebb, gyakorló jellegű mozgatását.
- Bizonyára Borbás Lajos ízületei is nehezen várták már az újabb találkozást Hévíz gyógyvizével - harmadízben fordul meg itt, magában a Postás-üdülőben először. Harminckilenc esztendeje hűséges dolgozója a postának - kezdettől fogva ennél az üzemnél. És bizony a sok-sok külső munka, karóramászás, tetőn szerelés, amik során a munkásöv meg a kiskabát volt többnyire az öltözék, hiszen a mozgást ez gátolta legkevésbé - az ízületekben csak benne hagyta a zord időjárások emlékeit. Ezek az "örökségek" sokszor éreztetik fájdalmakkal jelenlétüket. Nem "adnak rá" semmit, hogy a körzetmesternek már csak másfél éve van nyugdíjig, de addig is Kiskunhalas és- a környékbeli 8 község szolgálatát látja el.
A körzetmester szakmaszeretete, munkahelyi hűsége a családban is öröklődik; lánya ugyancsak az otthoni posta főközpont műszerésze, veje pedig a szállítórészlegnél tevékenykedik. Fia se "esett messze a szakmától", jóllehet a DÉGÁZ-nál dolgozik; de hát ott is a "vezetékeké" a domináns szerep, s mindössze abban van különbség, amit azok továbbítanak. öt unoka közül vajon hányán következnek majd a sorban?
Tóth István - Tóth Sándor