A Szegedi Postaigazgatóság és Magyarország távközlése
a sajtó szemével.
A kezdetektől ... napjainkig.
Történelmi érdekességek.
(1850-1994)


Békés Megyi Népújság - bmn_1981_03_22_175p.txt

Megkérdeztük a Szegedi Posta igazgatóság-osztályvezetőjét: elkészül-e határidőre a békéscsabai telefonközpont


         


- Közismert, hogy Békéscsabán csúcsidőben szinte lehetetlen telefonálni. A jelenlegi Rotary-rendszerű telefonközpont már annyira túlterhelt, hogy gyakran 10-15 percet kell várni a tárcsahangra, és ugyanennek a túlterheltségnek a következménye, hogy rengeteg a téves kapcsolás, s nemcsak a helyi, hanem a helyközi forgalomban is gondokat okoz. Hiába korszerűek a távközlési kábelek, ha a békéscsabai központ nem tudja fogadni a hívásokat. Ez azzal a következménnyel jár, hogy a megye más településeiről is nehéz lebonyolítani az interurbán hívásokat.

- A helyzet ismeretében döntöttek úgy a posta illetékesei, hogy Békéscsabán új, crossbar-rendszerű telefonközpontot kell építeni, mellyel a megyeszékhely is bekapcsolódhat az országos távhívásba. Az eredeti elképzelések szerint a békéscsabai központ átadásával egy időben helyezik üzembe a békési ezer- és a gyulai kétezer vonalas crossbarközpontokat is. A megye többi településéből jó néhány, úgynevezett közvetlen kezelői távhívást kap, így nagyon lerövidülhet az interurbán beszélgetések várakozási ideje is.

- Látható, hogy a békéscsabai telefonközpont mielőbbi üzembe helyezése, nemcsak a megyeszékhelynek fontos. Megkérdeztük ezért Heine Károlyt, a Szegedi Postaigazgatóság távközlési-műszaki osztály vezetőjét, hogy elkészül-e határidőre a békéscsabai crossbar-központ?
- Szeretnék erre határozott igennel válaszolni, de sajnos nem tehetem. Az építők késedelme miatt egyszer már módosítani kellett a beruházási ütemtervet, most úgy látszik, ezt a módosítottat sem tartják be. A Békés megyei Állami Építőipari Vállalatnak december 20-án kellett volna átadni az épületet, hogy az esetleges hiánypótlási munkák után, januárban megkezdődhesen a szerelés. Ezt a határidőt nem tartották be, helyette azt vállalták, hogy február végén kezdődhet a szerelés. Ez az ígéret is csak ígéret maradt, még jelenleg sincs olyan állapotban az épület, hogy szerelni lehessen. A legújabb ígéret szerint március végén, április elején kezdődhet meg a központ telepítése - jó negyedév csúszással.

- Ez annyit jelent, hogy ennyivel később helyezik tizembe a telefonközpontot?
- Nem mondtam, lehet, hogy a BHG-sok behozzák a késést, de az is lehet, hogy más munkákra vezénylik a már hosszú ideje tétlenül várakozó szerelőket. Ha ez az utóbbi eset következik be, akkor nem hiszem, hogy lenne, aki meg tudná mondani, mikor készül el a csabai telefonközpont.

- Várható, hogy az utóbbi eset bekövetkezik?
- Az én megítélésem szerint nem, de azért nem zárhatjuk ki ennek a lehetőségét sem. Tény, hogy a BHG már leszállította a berendezéseket, azok Békéscsabán állnak a posta raktáraiban. Itt vannak a szerelők is, most már csak az építőkön múlik, hogy kezdődhessen a munka.

- Legyünk optimisták, és tételezzük fel, hogy áprilisban elkezdődhet a szerelés. Ebben az esetben behozható a lemaradás?
- Igen, én bízom ebben, mert ismerem a Békéscsabára kinevezett főszerelés-vezetőt. Horváth Márton irányításával készült a szegedi központ is, határidő előtt, kiváló minőségben. Remélhető, hogy az ő irányításával a BHG-s gárda behozza a lemaradást. Ebben az esetben jövő év július 15-én befejeződik a szerelés, és megkezdjük a központ átvételét.

- Ez a munka nyilván nem egy-két napig tart?
- Még csak nem is egykét hétig. Október végéig folyamatosan vizsgáljuk az alapáramkörök működését, ellenőrizzük, hogy távhívásban együttműködnek-e az ország más telefonközpontjaival. Ha a központ minden része, minden próbát kiállt, akkor 1982. november 1-től már crossbar-központon keresztül telefonálhatnak a csabaiak.

- Valóban telefonálhatnak? Ezt úgy értem, hogy elkészül addigra a kábelhálózat bővítése is?
- Egészen biztosan. Postaigazgatóságunk a Debreceni Postaigazgatóságtól is segítséget kapott, az ő szerelőik jelenleg a Lencsési úton dolgoznak. Nyugodtak lehetünk, hogy mire elkészül a központ, a kábelhálózat nem lesz akadálya az üzembe helyezésnek. Sőt, hogy minden simán menjen, már az idén megkezdjük az elavult telefonkészülékek kicserélését újakra.

- Az eredeti tervek szerint a gyulai és a békési konténerközpontokat is 1982 novemberében helyezik üzembe. Változatlan ez az elképzelés?
- Nem, szerencsére előnyösen módosult. A posta szakemberei megteremtették a műszaki lehetőségét annak, hogy kiegészítő berendezésekkel a gyulai crossbar-központot már ez év végén üzembe helyezzék. A berendezések gyártása már folyik, és ha nem lesz velük probléma, akkor Gyulán működik először crossbarközpont Békés megyében.

- És Békésen?
- Békésen az eredeti tervek szerint a békéscsabaival egy időben helyezzük üzembe a központot.

- Ha nehezen is, de három város telefongondjai már megoldódnak. De mi lesz Orosházával és Szarvassal?
- Orosházán még ebben a tervidőszakban egy új postaépület készül, ebben műszaki helyiségek is lesznek. Hogy azután ebbe 1986-ig tudunk-e központot telepíteni, az részben pénzkérdés, de részben azon is múlik, hogy lesz-e megvásárolható központ. Mi mindenesetre reméljük, hogy még ebben a tervidőszakban crossbar-központot tudunk üzemeltetni Orosházán is.

- Szarvason is?
- Nem, Szarvason a jelenlegi kézi kapcsolásút is bővítjük, feltehetően a gyulai központ berendezéseit telepítjük oda.

- De miért mostohagyerek Szarvas?
- Nem mostoha, de jelenleg nem telik többre. A népgazdaság erőforrásai is végesek, Szarvasra majd a VII. ötéves tervidőszakban kerül sor.

- Végezetül, ne feledkezzünk meg a községekről sem. Velük mi lesz?
- A békéscsabai, a gyulai és a békési központok üzembe helyezésével néhány város környéki községet is bekapcsolunk. Telekgerendás, Doboz, Gerla, Tarhos és Vizesfás telefonjait bekötjük a crossbar-központokba. A többieknek csak azt mondhatom, amit Szarvas esetében: jelenleg nincs rá pénz.

- Köszönöm a beszélgetést.

Lónyai László
A cikk eredeti linkje...... 1.
Home
1980   <<   1981   >>   1982
Home
Delizsánsz.