A Szegedi Postaigazgatóság és Magyarország távközlése
a sajtó szemével.
A kezdetektől ... napjainkig.
Történelmi érdekességek.
(1850-1994)


Békés Megyi Népújság - bmn_1981_03_29_229p.txt

Vállalat a zsákutcában

- Az elmúlt vasárnap lapunkban interjú jelent meg az épülő békéscsabai telefonközpontról. Heine Károly, a Szegedi Postaigazgatóság távközlési és műszaki osztályának vezetője a következőket nyilatkozta:

- "Az építők késedelme miatt egyszer már módosítani kellett a beruházási ütemtervet, most úgy látszik, ezt a módosítottat sem tartják be. A Békés megyei Állami Építőipari Vállalatnak december 20-án kellett volna átadnia az épületet, hogy az esetleges hiánypótlási munkák után, januárban megkezdődhessen a szerelés. Ezt a határidőt nem tartották be, helyette azt vállalták, hogy január végén kezdődhet a szerelés. Ez az ígéret is csak ígéret maradt..."

- A városban sok mendemonda kering a BÁÉV körül. A jól értesültek szerint kátyúba került a vállalat, sok az elhúzódott, elhúzódó munkájuk. Valóban így van?
- A cikk megjelenését követő napon hiánypótlás nélkül átadtuk az épületet szerelésre, csupán a beruházó igénye szerint kell még néhány kisebb munkát elvégeznünk - fogad Korek Ferenc, az ÁÉV igazgatója.

- Igaz, hogy átadták az épletet, de nagy késéssel...
- Kétszer módosítottuk a határidőt. Január közepére a részterületeket kellett volna átadnunk, akkor kezdődhetett volna a technológiai szerelés. Erre azért sem kerülhetett sor, mert a szellőzőberendezés szerelése is csúszott, az alvállalkozónk, a CSŐSZER hibájából. A CSŐSZER szakemberei a KSH-SZÜV közös beruházásán dolgoztak, sorrendben nekik az volt a fontosabb, s csak amikor ott befejezték a munkát, vonultak a postához. Mi viszont, amíg a klímarendszer csővezetéke nem készült el, nem tudtuk a speciális, munkaigényes és kényes padlóburkolatot az állványok miatt elkészíteni...

- A békéscsabai kórháznál nem voltak különleges igények ...
- Az egy külön regény! A kórháznál a beruházó több mint 100 tervmódosítást hajtott végre, amiből legkevesebb 30, alapvetően érintette a mi munkánkat. Engem személy szerint sokszor ért olyan vád, hogy másra kenjük a csúszások okait. Kétségtelen, hogy vállalati belső problémák is közrejátszottak. Ezek közül csak néhányat említek: rossz volt a munkaszervezés, a belső kooperáció, akadozott az anyagellátás, kevés volt a szakemberünk, meg aztán, kijelölés alapján jelentős kapacitást foglalkoztattunk Pakson és a fővárosban.

- Más vállalatok is dolgoznak ezen a két helyen ...
- Mi azt, a főként hiányszakmákból jelentkező kapacitást voltunk kénytelenek az említett két helyen foglalkoztatni, amire itthon is égető szükség lett volna. A tervidőszak utolsó évére torlódott össze mindenütt a szak,- és szerelőipari tevékenység, e feladatokkal nem tudtunk megbirkózni.

- A békési ÁFÉSZ-áruháznál nem kellett a terveket módosítani...
- Ott is előfordultak tervezési problémák, és a termelési gondjainkat fokozta a nyári árvíz is. Ezzel együtt a vállalat összmunkáiból mintegy 31 ezer munkaóra esett ki.

- A baromfifeldolgozó vállalat rekonstrukcióját is késve adták át, akkor még nem volt árvíz...
- Ez a beruházás egy korábbi időszakból jelentkező kapacitáshiány bélyegét viselte. Egy nagy hajrát vágtunk ki, hogy a határidőcsúszást ne növeljük.

- Nagy hajrát vágtak ki, sok hibával...
- Minőségi problémáink voltak, véleményünk szerint ezt a beruházó eltúlozta.

- Miről van szó?
- Nagyrészt szerkezeti és anyagminőségi hibákról van szó. Amit mi kijavítottunk, azt a beruházó nem tekinti teljes értékűnek. A szállítás során meghibásodott szerkezeteket rendbe hoztuk, és költségvetési áron számláztuk le.

- Magyarul: másodosztályú termékből első osztályút csináltak... De váltsunk témát: az elmúlt évben az ÁÉV mennyit fizetett késedelmi kötbérre?
- Kevéssel több mint egymillió forintot. Ebből a legjelentősebb tételt, 880 ezer forintot a BOV-nak. A többit a befejezési határidő és a hiánypótlás elhúzódása címen fizettük. Az egyéb, késve átadott létesítményekre nem fizettünk kötbért, mert időközben módosították a terveket, mi pedig időben a szerződéseket.

- Kapacitás fejlesztésére 200 millió forint hitelt költött az elmúlt tervidőszakban a vállalat. Hogyan sáfárkodtak ezzel a pénzzel?
- A pénz felhasználását szigorú követelményekhez kötötték. Sajnos, eddig nen, tudtuk vállalásainkat, elképzeléseinket megvalósítani. A napokban kellett volna megkezdeni a hitelek törlesztését, amit az elmúlt évi eredményeink nem tesznek lehetővé. Tavaly 11 millió forint nyereséget értünk el, ez a törlesztendő összegnek mintegy egyharmadát fedezi...

- Hogyan tovább? A DÉLÉP jelent-e konkurenciát?
- Alapvető törekvésünk, hogy azokat a munkákat fejezzük be, ahol lemaradásban vagyunk. A beruházási lehetőségek szűkülése minden bizonnyal megteremti a piaci egyensúlyt. A DÉLÉP jelenléte mindenféleképpen versenyt jelent számunkra. Rugalmasabb vállalási politikát, jobb minőséget kell határidőre produkálnunk, ha továbbra is pályán akarunk maradni
- válaszolt Korek Ferenc.

- A Békés megyei Állami Építőipari Vállalat igazgatójának szobáját képek díszítik. A direktori szék mögött 11 impozáns, megyei létesítmény színes fotója, a vele szemközti falon pedig hat, a hajdan kiváló címről tanúskodó oklevél függ. Az biztos, hogy egy-két éven belül a falra kerül a posta, a kórház, és még egy sor más létesítmény színes fényképe is, de vajon mikor gyarapodik a kiváló oklevelek száma? Ki tudja? Csupán az építőipari vállalaton múlik... (?)

Szekeres András
A cikk eredeti linkje...... 1.
Home
1980   <<   1981   >>   1982
Home
Delizsánsz.