A Szegedi Postaigazgatóság és Magyarország távközlése
a sajtó szemével.
A kezdetektől ... napjainkig.
Történelmi érdekességek.
(1850-1994)


Békés Megyi Népújság - bmn_1981_09_16_124p.txt

A telefon nem luxus

A távközlés tartalékai

- Kezdhetjük afféle "győzelmi jelentéssel" is: a közelmúltban Kecskemétet bekapcsolták az országos távhívóhálózatba, s ezzel csaknem teljessé vált a tárcsázással hívható megyeszékhelyek köre - csak Békéscsaba van hátra. Szépen hangzik az is, hogy országszerte 245 helység neve van már a távhívási listán, s hogy Európa 27 országával áll hazánk ilyen közvetlen kapcsolatban.

- Legyünk őszinték: az olvasó az efféle hurráhangulatú felsorolásokra legyint, s azzal kommentálja, hogy a telefonhálózat messze elmarad a kornak megfelelő színvonaltól. S noha a bevezetőben említett tények szó szerint igazak, az utóbbi észrevétel szintén megfelel a valóságnak. S még hozzátehetjük: Budapest egyike volt Európa első nagyvárosainak, ahol megszólalt a telefon, ma pedig az ezer főre jutó telefonállomások számát tekintve bizony hátul kullogunk.

- Túlzás volna azonban, ha mindezért elmarasztalnánk a postát. Már csak azért sem érheti őket vád, mert - különösen az utóbbi időben - gyakran hangzik el két mondat a posta vezetőinek szájából. Az egyik úgy szól, hogy a "posta nem hatóság, hanem szolgáltató vállalat", a másik pedig úgy, hogy a "telefon nem luxus, hanem szükséglet". Mindez alapot ad annak feltételezésére, hogy a jószándék megvan a telefonhálózat fejlesztéséhez. Ám ez egymagában nem elegendő. Pénz is kell hozzá. Meg még sok minden.

- Országosan jelenleg minden száz lakosnál népesebb településen van telefon. Messze vagyunk még attól, hogy ez mindenütt korszerű, az igényeket kielégítő legyen, de emberélet már nem eshet áldozatául a telefonhiánynak. A kis helyek segélykérő telefonjait éjszakára olyan központokba kapcsolják, ahol éjjel-nappal van ügyelet. Nem éppen mellékesen: a segélykérő telefonokra szigorú előírások vannak érvényben. Az éjjel-nappali szolgálatot teljesítő postahivatalokban naponta kétszer - reggel és este - meg kell vizsgálni a vonal műszaki állapotát. Arra is van szabály, hogy a segélykérő telefonoknak mindenki által hozzáférhető helyen kell lenniük, s útbaigazító táblákat kell elhelyezni, hogy szükség esetén bárki megtalálhassa a készülékeket.

- Mindez természetesen csak első lépés lehet - s a posta sem tekinti többnek. Jelenleg az ország 2096 helységében még kézi kapcsolású központ működik. Ez a településeknek mintegy kétharmada, de a telefonelőfizetőknek csak 15 százaléka lakik ezekben a községekben. A jelenlegi ötéves terv időszakában 500 helyen megszüntetik a kézi kapcsolást, s a vonalakat beviszik egy-egy nagyobb kapacitású központba. Igy körzetek alakulnak ki, azokon belül helyi beszélgetés díjáért lehet telefonálni majd a nappal és az éjszaka bármelyik órájában.

- Budapesten kívül -, ahol ugyancsak nem csökken a telefonra várakozók száma, noha két év alatt 44 ezer új előfizető lakásában szólalt meg a telefon - százezer körül jár azok száma, akik telefont igényeltek. Ki régebben, ki újabban. Az is biztos, hogy a valódi igény ennél nagyobb, hiszen sokan - éppen a kínos-keserves telefonhelyzet ismeretében -
nem is nyújtják be kérelmüket.

- Változik a szemlélet is. Korábban úgy tartották: kis helyen telefonra az orvosoknak van szükségük, esetleg még néhány helyi - tanácsi, termelőszövetkezeti, gazdasági - vezetőnek. (Természetesen a közületeken kívül.) Ma már - hiszen nem luxus -, azok is szeretnének telefont, akik községben álltak munkába, s időnként felhívnák városban maradt családtagjaikat, barátaikat vagy éppen színház-, hangverseny- stb. jegyet rendelnének a közeli városban.

- 1985 decemberéig a posta 57 ezer telefonigényt tud kielégíteni a vidéken. A fejlesztési terhek és lehetőségek azonban - sajnos - nem mindig esnek egybe az igényekkel. Lehet tehát, hogy az ország egyes tájain régi és nagyon indokolt kérelmeket nem tudnak teljesíteni, miközben másutt talán a friss jelentkezők is megkapják a telefont.

- Annyi már biztos, hogy a távhívásba 246-nak Leninváros kapcsolódik be. Az pedig az ötéves tervben szerepel, hogy
1985-ig eléri vagy megközelíti a távhívásba kapcsolt helységek száma a háromszázat. Ha nem is magas ez a szám - a városok és községek együttes számának tíz százaléka - de kezdetnek (tegyük hozzá: kissé elkésett kezdetnek!) biztató!

- Mint ahogyan az is, hogy az úgynevezett segélykérő telefonokról egyelőre csak valóban életmentést szolgáló és a hívott által fizetett - közismert nevén "R" - beszélgetéseket lehet lebonyolítani, de közülük százról már mindenféle hívásra van lehetőség. Ez egyelőre csak kísérlet, de - ahogyan közeledik az általános ötnapos munkahét bevezetése - egyre szélesebb körben. Csak a hívó nevét, lakáscímét és személyi igazolványának számát kell bemondani - a posta dolgozója kapcsolja a hívott számot.

- Eddig a kísérlet kitűnően sikerült, a közönség jelesre vizsgázott, a beszélgetés díjával senki nem maradt adós. A postások is jól vizsgáztak. Például a hangnem kulturáltságával, a kért felvilágosítások szakszerű megadásával, a gorombaságok teljes és végleges megszüntetésével.

- Mert anyagiakban ugyan kevéssé,  de  az  emberi  kapcsolatok  fejlesztésében,  még vannak tartalékok  és feladatok.


Várkonyi Endre
A cikk eredeti linkje...... 1.
Home
1980   <<   1981   >>   1982
Home
Delizsánsz.