Békés Megyi Népújság - bmn_1982_11_17_125p.txt
Péntek 14 óra
Megkezdődik a próbaüzem az új békéscsabai telefonközpontban
- Jelentős állomásához érkezik a posta hálózatfejlesztési programja: pénteken megkezdődik a próbaüzem a 8 ezer vonal kapacitású, új békéscsabai telefonközpontban. Lapunkban már többször beszámoltunk a posta egyik legnagyobb hálózatfejlesztő beruházásáról és arról, hogy a csaknem hatszázmillió forintba kerülő központ szerelési munkálatai hogyan haladnak. A POSTABER koordinációjának, valamint a BHG jó munkájának köszönhetően sikerült pótolni az épület késedelmes átadásából keletkezett lemaradást, és az új létesítmény a tervezett költségen és határidőn belül készült el. A beruházás részeként már 1981 decemberében átadták a gyulai, 1982 júliusában pedig a békési új, automata központokat.
Gyors átterhelés
- A lakosság által régen várt eseményre november 19-én 14 és 15 óra között kerül sor. Pontban délután 2 órakor kezdik meg a szakemberek az úgynevezett átterhelést. Ennek során lekapcsolják a régi központot, és a vonalakat átkötik az új gépekre. Ez a munka maximum délután 3 óráig tarthat, de remélhető, hogy a jó szervezésnek és előkészítésnek köszönhetően ennél lényegesen hamarabb véget ér. Külön figyelmet fordítanak a postások arra, hogy a segélykérő hívószámok, a 04-es mentők, a 05-ös tűzoltók és a 07-es rendőrségi telefonok az átkapcsolást követően azonnal hívhatók legyenek. Itt hívják fel a lakosság figyelmét arra, hogy ezek az úgynevezett speciális hívószámok az eddigi három helyett, ezentúl csak két számjegyből állnak.
- A békéscsabai központ üzembe helyezésével együtt megszűnik a gerlai és a telekgerendási telefonközpont, az előfizetők telefonjait a békéscsabai új központba kapcsolják át. Megszűnik a dobozi telefonközpont is, innen a vonalak a gyulai központba kerülnek át.
- A telefonközpont üzembe helyezésével valamennyi előfizető telefonszáma megváltozik. A változások miatt a posta új telefonkönyvet adott ki, amely tartalmazza, Békéscsaba, Békés, Doboz, Gerla, Gyula, Gyulavári, Telekgerendás, Újkígyós és Szabadkígyós előfizetőinek adatait. Az újkígyósi telefonközpontot azonban csak decemberben adják át, ezért a telefonkönyvben szereplő újkígyósi és szabadkígyósi előfizetők ötjegyű hívószámait jelenleg még nem lehet tárcsázni. A telefonkönyv a felsorolt helységek postahivatalaiban vásárolható meg, de Békéscsabán, Gyulán és Békésen a hírlappavilonokban is kapható.
Azonnali tárcsahang
- Az új telefonközpont üzembe helyezésével egyszerűbb, gyorsabb és kényelmesebb lesz a telefonálás. Melyek azok a tudnivalók, amelyekre külön is érdemes odafigyelni? A kérdésre Vojnár Lászlótól, a Szegedi Postaigazgatóság távközlési és műszaki igazgatóhelyettesétől kértünk választ.
- A legfontosabb változás talán az lesz, hogy a telefonkagyló felemelése után - az eddigiektől eltérően - azonnal hallható lesz a tárcsázási (búgó) hang, melynek hangzása kismértékben más lesz. Ekkor azonnal meg kell kezdeni a tárcsázást, mert enélkül tíz-tizenöt másodperc múlva rövid szaggatott, foglaltsági jelzést ad a készülék. Változtatni kell tehát azon a régi beidegződésen, hogy előbb felvettük a hallgatót, és utána kezdtük keresni a telefonszámot. Amennyiben a hívott állomás szabad, a hallgatóban hosszú csengetési hangot lehet hallani, a foglaltságot rövid szaggatott hang jelzi. Ugyanezt a foglaltsági jelzést lehet hallani, ha a hívott állomás körülbelül egypercnyi csengetés után sem jelentkezik. Ezek az úgynevezett leidőzítések azért szükségesek, hogy az egyes állomások ne vegyék feleslegesen igénybe a központ áramköreit. Nem létező szám hívása esetén a hallgatóban trillázó hang hallható. Ilyen esetben meg kell győződni a hívott szám helyességéről, majd újra tárcsázni.
- Lényeges forgalmi változás lesz, hogy Békésen teljesen megszűnik a kézi kezelésű telefonközpont, ezért a békéscsabai és a békési előfizetők csak közvetlen tárcsázással hívhatják egymást. Ezek a beszélgetések helyi beszélgetésnek minősülnek. Fontos tudni azt is, hogy a helyi beszélgetéseket az új központok időméréssel számlálják. Főidőben - 7 és 18 óra között - 3 percenként 1,50 forintba, nyilvános állomásról 2 forintba kerül egy beszélgetés. A többi időszakban minden megkezdett hat perc kerül ugyanennyibe.
- A békési és a gyulai konténerközpontok az úgynevezett békéscsabai góckörzethez tartoznak, ezért az ide bekötött állomások közvetlenül, az ötjegyű hívószámok tárcsázásával hívhatják egymást. A Békéscsaba (Békés) és Gyula közötti beszélgetések azonban már távolságinak számítanak, ezért a nappali órákban 40 másodpercenként, az éjszakai időszakban 60 másodpercenként számlál az automata 1 forint 50 fillért.
Belföldi távhívás
- Új szolgáltatás lesz a belföldi távhívás, melybe a békéscsabai központ üzembe helyezése után a békési és a gyulai telefonokat is bekapcsolják. Távhívás esetén az első tárcsázási hang után a 06-os számot kell hívni, ekkor a hallgatóban egy újabb, sípoló tárcsázási hang szólal meg. Ezt követően kell öszszefüggően, egymás után tárcsázni a hívott központ számát és a hívott előfizető telefonszámát. A távhívásba bekapcsolt helységek nevét és körzetszámát, valamint a beszélgetések díjait a telefonkönyv tartalmazza.
- A távhívás bevezetése után egy hónapig még pótlékmentesen kérhető beszélgetés kézi kapcsolással is, de utána a távhívással elérhető központokba kért kézi kapcsolású beszélgetésekért 20 forint pótdíjat számít fel a posta. A távhívásba be nem kaocsolt központok felé irányuló beszélgetéseket továbbra is a 01-es számon kell majd bejelenteni.
A telefonra várakozókat nyilván az is érdekli, hogy mikor juthatnak hozzá a már régen várt készülékekhez. Ebben az évben (a próbaüzem ideje alatt) a posta nem kapcsol be új előfizetőket. Januárban kezdik az új telefonok felszerelését, először a közületeknek, majd a Sűrűn lakott körzetekben, a lakótelepeken. A bekapcsolásoknál részben a fontossági sorrendet tartják be, de előfordul, hogy ettől műszaki, gazdasági okokból eltérnek.
- Végül érdemes szólni arról is, hogy miként alakul a jövőben a megye távbeszélőhálózatának fejlesztése. A jövő évben üzembe helyezi a posta a gyomaendrődi és a mezőberényi automata telefonközpontokat. Várhatóan 1983-ban kezdődik el az orosházi postaforgalmi és műszaki épület építkezése, és a tervek szerint 1986-ban kap a város egy ötezer vonalas automata telefonközpontot. Ennek üzembe helyezésével egyidejűleg oldják meg a környék telefonhálózatának korszerűsítését is.
Lónyai László