Petőfi Népe - pn_1982_10_09_63p.txt
A mai távközlés
Mosolyra készteti a ma emberét, amikor ezt hallja: réges-rég tüzet raktak, füstcsóvával jeleztek, majd látótávolságra felállított tornyokból üzentek őseink egymásnak, ha valami életbevágó közölnivalójuk volt.
A hír ma milliószor gyorsabb "szárnyakon" járja be a földrészeket a rádióhullámok és a közvetítő műholdak útján. Halljuk és látjuk nap mint nap a rádiót és a tévét, telexgépeken érkezik a gyorshír, a közkézen forgó telefonról nem is szólva.
Telefon! A leggyakrabban használt és a legtöbbet szapult híradási készülék, amely az egyik ember kezében megbecsült, életet is mentő technikai eszköz (04, 05, 07), a másikéban meg csak lelketlen kártevésre kiszemelt "áldozat".
A technika e vívmánya Puskás Tivadar óta rengeteget fejlődött, s mindinkább az ember segítőjévé vált. Dakó János telefonközpont-vezető 1943-ban Kecskeméten még csak ezer állomás összeköttetésére felügyelt. A háború lerombolta a központot. 1947-ben 7 DU elnevezéssel üzembe helyeztek egy 800 állomásos forgógépes központot, majd 1956-ra 2000, 1970-re pedig 3000 készüléket tudtak a megyeszékhelyi postai telefonhálózathoz kapcsolni. 1981-re gyökeres változás történt a megyei távközlésben. Az ezer kiskunhalasi és a kétezer állomásos bajai konténerközpont után végre elkészült az új kecskeméti posta- és telefonközpont! Százhúsz postás dolgozhat azóta az addiginál jóval kényelmesebb körülmények között. De ami a legfontosabb: a 33 ezer négyzetméteres postai munkahelyből 23 ezer négyzetméter a műszaki szolgálaté, amely felel a 35 ezer Bács-Kiskun megyei telefonkészülék tulajdonosainak ellátásáért, a lakossági információ továbbításáért. Nem csekély a feladata az 558 távíróberendezés és az 50 TGX jelű postai telexgép kezelőinek sem. Rajtuk múlik elsősorban, hogy a hangot és a betűjeleket az 1743 kilométernyi légvezetékről és a 310 kilométeres körzeti kábelről az előfizetők fel "vegyék".
A megyei vasútvillamosítással egyidőben, hőségben, fagyban, esőben ott dolgoztak a pályákon a vasútépítőkkel együtt megyénk távközlési szakemberei is. Munkájuk eredménye, hogy a Kecskemét-Kiskunfélegyháza-Kiskunhalas-Baja közti vasútvonal mentén, az automata telefonközpontok elhelyezése után, összesen 500 kilométerrel csökkent az esőnek, korhadásnak kitett oszlopsorok hossza.
S hogy fáradozásuk nem volt hiábavaló, bizonyítja az a megtisztelő cím, melyet a Nemzetközi Távközlési Egyesület párizsi megalakulásának 117. évfordulóján a Bács-Kiskun megyei Távközlési Üzem egyik szocialista brigádja kapott. 1982-ben, az üzem történetében először, Takács János brigádja érdemelte meg a Posta Kiváló Brigádja címet, amelyet különben nem osztogatnak csak úgy derűre-borúra.
A hír - az információ - továbbítása életünk nélkülözhetetlen részévé vált. Mindennap, minden órában fegyelmezett helytállást kíván.
Kohl Antal