Délmagyarország - dm_1982_10_15_8p.txt
DM röviden
KÁBEL HELYREALLÍTÁS
Csütörtökön kijavították a fővárost a keleti országrészekkel összekötő távbeszélő és telexvezeték gerinchálózatát. A kábelt szerdán délután egy vízvezetékárkot építő munkagép rongálta meg, s ennek következtében több órára megszakadt Debrecennel, Kecskeméttel, Békéscsabával, Gyöngyössel, Egerrel, Salgótarjánnal a távbeszélö- és telexkapcsolat.
-----------------------------------------------------------
Telefonetika
- Sejtette, sejthette-e Bell. Alexander Graham, mit indít el azzal, hogv 1876-ban feltalált, A telefont. Vajon gondolta-e, hogy lesz telefonvicc, amikor ismeretlen telefonálók, egyenesen betyárok, még helyesebben telefonbetyárok azt javasolják a gyanútlan előfizetőnek, mérje meg a drót hosszát, s miután ezt megtette, egyszerűen akassza vele föl magát, vagy éppen a fordítottját: hogy lelkes, ügybuzgó pszichiáterek és öntevékeny szociális munkások az S. O. S. lelki segélybrigádtól mindennap este hét és reggel hét óra között teljes erőbedobással igyekeznek lebeszélni a válsághelyzetben fuldokló telefonálót az önfelakasztásról.
Valószínűleg telefonszínésznőkről sem álmodozott, akik csak a telefonkönyv szerint azok, foglalkozásuk azonban a valóságban nem kifejezetten telefontéma.
Graham Bell minden bizonnyal nem fordulhatott a telefondoktorhoz sem, ha esetleg érdekelték volna a munkahelyi ingyenes teleszájdiaré kórokozói és leküzdésének hatásos gyógymódja. Bell a húszas évek Amerikájának gazdasági virágkorában meghalt, hogyan is láthatta volna akár előre is a nyolcvanas évek Magyarországának nyelvtanulási konjunktúráját, és feltételezhetően nem kellett legalább középfokú nyelvvizsgát tennie a századeleji Amerikában - például magyar nvelvből -, ha a feltaláló egyszerű címén kívül a telefonológiai tudományok kandidátusi fokozatára vágyott. A crossbart sem érhette meg, és nem kapcsolhatták volna neki New Yorkból mondjuk Georgiát, hogy részt vehessen egy képzeletbeli telefonos társasjátékban és megfej,se a tízezer dolláros kérdést: mi a telefonetika? Valóban, mi is a telefonetika? A választ most egyetlen valaki adhatná meg, és biztosan készséggel meg is adja - természetesen telefonetikusan. Még csak nem is tízezer dollárért, hanem kilencven magyar forintért. Ez aztán etikus! Igaz. külföldi diplomás szaktanártól el is várható. Viszont vitathatatlanul, ő, ez a diplomáját külföldön szerzett magyar szaktanár, nevezzük dr. X.-nek. aki angolul, németül, franciául oroszul és spanyolul vidéki tanulnivágyókat telefonetikusan havonta kilencven forintért oktatja, nyilvánvalóan a nyelvtanítás és -tanulás ügye érdekében és ehhez méltó buzgalommal hirdet nanilapjainkban apró, vastagon szedett belükkel szólítva fe] a vidékieket a telefonetikára. Talán csak nem fizet rá? Reméljük, nem. Hiszen az ügybuzgalomnak és a tanári elhivatottságnak is vannak határai. Hol? Talán éppen a telefonetikánál, amely tehát nem telefonerkölcstan és nem is távhangtan, hanem távhívásos nyelvoktatás.
A vidékieknek nem kell mást tenniük, mint a távhívás bizonyos kezdeti kapcsolási nehézségeinek leküzdése után föltárcsázni egy hatjegyű budapesti számot, és egy csapásra elindulhatnak a telefonetikus nyelvoktatás első hallásra talán furcsa, mindenesetre azonban garantált sikerrel kecsegtető útján. Könynyen, gyorsan. Vajon,hová vezet ez az út? Igazság szerint meg kellene próbálni, sőt a hazai diplomás cikkírónak sem ártana, ha telefonetikusan megtanulna egy-két-három nyelvet. hálából biztosítva a szaktanárt, hogy ha a cikkíró feltaláló volna, mint A. G. Bell. addig nem nyugodna, amíg föl nem találna egy etikafon nevű készüléket, amellyel a legkülönbözőbb korú és foglalkozású készüléktulajdonosokat lehetne legalább kezdő fokon lelkiismeretességre oktatni távhívással: például külföldi diplomás szaktanárokat is.
Halász Eszter