Dunántúli Napló - dn_1982_06_26_228p.txt
Szombati interjú
Pullai Árpád közlekedés- és postaügyi miniszterrel
Pécs majdani trolibusz-közlekedéséről,
az expresszvonatok lassúságáról,
a dél-dunántúli telefonhelyzetről
(Részlet a cikkből...)
.......
Telefon
- A tárca másik, a lakosságot közvetlenül érintő és érdeklő területe a posta. Milyen fejlesztések várhatók Dél-Dunántúlon a postai szolgáltatásokban?
- Telefonnal, vagy anélkül?
- Ha megengedi, a telefonról külön és részletesen is szeretnénk hallani.
- Rendben. Dél-Dunántúl postai és hírlap-ellátottsága az országos átlaghoz hasonló, de azonnal hozzátéve, hogy szerintünk sem megfelelő. Éppen ezért a posta tervei szerint a következő 2-3 évben - többek között - Szigetváron és Keszthelyen elkészül, Siófokon és Szekszárdon elkezdődik egy- egy nagy postahivatal építése. Ugyancsak megkezdődik a pécsi 2. számú postahivatal építése is, valamint a zalaegerszegi és a nagykanizsai hivatal korszerűsítése. Huszonkilenc településen úgynevezett kishivatal létesítése szerepel a tervben.
- Az országos helyzethez viszonyítva milyen Dél-Dunántúl telelon-ellátottsága?
- Az országos átlagnál valamivel jobb, de ez nem azt jelenti, hogy megnyugtató. A megyék 100 lakosra jutó telefonsűrűségének országos átlaga 7,1; az a szám Tolna megyében és Somogybán 7,2, Zalában 8,3, Baranyában 10,9. A városok átlaga természetesen magasabb, így például Pécsé 20, Szek- szárdé 24,5, És még egy jellemző adat, amelyen feltétlenül javítani kell: Dél-Dunántúl kisebb-nagyobb településein működő 560 távbeszélő-központból 480 csak 8-16 óra között biztosítja a telefonszolgáltatást.
- És milyen javulást várhat e téren a következő években Dél-Dunántúl lakossága?
- Az ismert gazdasági helyzet miatt - sajnos a vártnál, de még a szükségesnél is - csekélyebb mértékűt. De azért lesz javulás. Hogy csak néhány tervezett fejlesztést említsek: Kaposvárott új crossbar-központ létesül, elkészültéig ezervonalas konténerközpont telepítésére kerül sor. A pécsi távbeszélő- központ bővítésével nem csak a város telefonhelyzete javul, hanem a mohácsi konténerközpont fogadására is lehetőség nyílik. Ezenkívül konténerközpontot kap a pécsi, Siklósi úti lakótelep is. A Balaton déli partvidékének telefonhelyzetét javítja majd a siófoki központ bővítése, és be sorolható a Tabon létesülő konténerközpont is. A kisebb települések említett áldatlan telefonhelyzetén a posta úgy kíván javítani, hogy több helység jelenleg egyműszakos központját automatizálja, valamint ahol erre a településrendszer lehetőséget ad, a szomszédos falvak előfizetőinek vonalait egy központi helyre telepített nagyobb kapacitású, de még kézi kapcsolású, éjjel-nappal működő központba vonja össze. Ugyancsak a kistelepülések telefonszolgáltatását javítja az az intézkedés, mely engedélyezi a segélykérő nyilvános állomásokról az igénybe vevő - utólagos díjfizetés mellett - feladhat táviratokat, és távolsági beszélgetéseket is folytathat.
- Ez utóbbi - helyes - intézkedéshez kapcsolódva, a posta miért nem létesít több távhívásra is alkalmas nyilvános távbeszélő-állomást?
- Indokolt a kérdés, mert valóban a vidéken üzemelő több mint 8500 nyilvános állomásnak ma még - 5 százaléka sem alkalmas távhívásra. A posta a jelenlegi tervidőszakban a vidéki nyyilvónos állomások számát csaknem 3000 - ötven százalékban távhívásra is alkalmas - állomással kívánja növelni. E fejlesztésből Dél-Dunántúl területe több mint félezer - 60 százalékban távhívásra is alkalmas - nyilvános állomást kap. A fentieken túl még ebben az évben a Balaton déli partján újabb 10 belföldi és 10 nemzetközi távhívásra is alkalmas nyilvános távbeszélő-állomást szerel fel a posta - mondta interjúnk végén Pullai Árpád miniszter.
Miklósvári Zoltán
Roszprim Nándor