Petőfi Népe - pn_1982_07_03_19p.txt
SZERÉNY TERVEK 1985-IG
Lassan fejlődik a községi telefonhálózat
A múlt év augusztusa óta működő kecskeméti távhívóközponttal a megye egészében korszerűsödött a telefonhálózat. A városokban és néhány nagyközségben bővítették a távhívó-központokat, így újabb állomások bekapcsolására nyílt lehetőség. Általában- mindenütt meggyorsultak a távolsági beszélgetések, a kisközségekben pedig csaknem háromszáz készüléket csatlakoztattak az éjszaka is működő berendezésekhez. Ennek ellenére korántsem rózsás a helyzet.
- Megyénkben a százhúsz telefonközpont közül mindössze négy az automata: a kecskeméti, a bajai, a kiskunhalasi és a kerekegyházi. Az utóbbi háromban csak a helyi beszélgetéseket kapcsolja a gép, a távolságiakat nem. Nyolcvan településen hovatovább múzeumba illőek a tekerős, kézikapcsolású berendezések. Szűkebb hazánk telefonhálózatának fejlesztése más megyékhez képest elmaradt. Súlyosbítja a gondokat, hogy mindössze húsz éjjel-nappal üzemelő központ van. A kisebb községekből a postahivatalok zárása után - többnyire délutántól - csaknem lehetetlen telefonálni.
- Igaz, hogy valamennyi településről néhány közület, illetve egyéni előfizető készülékét éjszakára és hétvégeken rákapcsolják az állandóan működő központokra, azonban ez sem végleges megoldás. Egy-egy, "ügyeletes" vonalhoz ugyanis tíz, illetve négy telefon tartozik, s ha bármelyik elromlik, a többit sem lehet használni. A négyesével csatlakoztatott készülékeknél ráadásul valamennyi csörög, ha az egyiket hívják, mindegyikben hallható a beszélgetés.
- A megyei távközlési üzem vezetőjétől, Gyenes Gézától érdeklődtünk: egyáltalán várható-e további fejlődés? Örömmel hallottuk, hogy csaknem egy hónapja a valamennyi településen megtalálható úgynevezett nyilvános segélykérő telefonokat önálló, illetve ikervonalra kapcsolták. A postahivatalok zárás előtt minden alkalommal kötelesek ellenőrizni, hogy a készülékek használhatók-e. Ha nem, soron kívül megjavítják azokat.
- A segélykérő telefonokról a korábbiakhoz hasonlóan díjtalanul hívható a rendőrség, az orvos, a mentő, a tűzoltóság. Mostantól azonban - a díj utólagos befizetése mellett - bármilyen beszélgetés folytatható, éppen úgy, mint a postahivatalok nyilvános fülkéiből, sőt távirat is feladható. Megtudtuk, hogy Orgoványról, Városföldről, Jakabszállásról például eddig csaknem hetvenen telefonáltak ily módon, Kecskemétről viszont - itt is van öt, ugyanerre a célra kijelölt fülke - még senki. A nyilvános távbeszélők mellett kifüggesztett tájékoztatók mindenkit eligazítanak; hogyan kell ezeket a készülékeket használni, s milyen beszélgetések kérhetők.
- Sajnos, néhány éven belül további fejlődés csak Kecskemét környékén várható. Katonatelep, Helvécia lakói már most távhívó vonalról telefonálhatnak, az idén, illetve jövőre Városföld és Hetényegyháza bekapcsolására is sor kerül. Tiszakécske, Lászlófalva, Tiszaalpár, Kiskunfélegyháza telefonközpontjait a VI. ötéves tervidőszak végéig csatlakoztatják a crossbar-rendszerhez. E tervek megvalósulása egyben a más községekkel való kapcsolásokat is gyorsítja. Persze csak annyira, amennyire a korszerűtlen berendezések engedik. Mert hiba lenne elhallgatni, hogy megyénk telefonhálózata olyan fejletlen, hogy még sokáig legfeljebb a tűrhetetlen helyzet enyhülésére lehet számítani a kisebb településeken.
K. K.