A Szegedi Postaigazgatóság és Magyarország távközlése
a sajtó szemével.
A kezdetektől ... napjainkig.
Történelmi érdekességek.
(1850-1994)


Délmagyarország - dm_1964_11_11_1p.txt

JELENTŐSEN FEJLŐDÖTT A POSTAI SZOLGÁLTATÁS

- ÚJ AUTOMATA TÁVGÉPÍRÓ KÖZPONT
- NAPIRENDEN A TÁVBESZÉLŐ FŐKÖZPONT BŐVÍTÉSE

Szeged távbeszélő helyzete

A szegedi városi tanács végrehajtó bizottsága tegnap, Kedden délelőtt ülésezett. Napirendi pontként tárgyalta - egyebek között - Fodor Istvánnak, a Szegedi Postaigazgatóság vezetőjének beszámolója alapján Szeged távbeszélő ellátottságának helyzetét. A második világháborúban a Szeged távközlését biztositó létesítmények részben megsemmisültek, részben igen megrongálódtak. Ezért a felszabadulás után Szegeden a távközlésben, jóformán mindent elölről kellett kezdeni.

A távbeszélő központ Jelentősen fejlődött az elmúlt esztendőkben,

- s kapacitása 1960-ban 4 ezer készülék működését biztosította. Az igények egyre növekedtek, de a fejlesztés ellenére is évenként átlagosan mintegy 120-150 új állomás bekapcsolása volt lehetséges. Elsősorban és természetesen az ipari, közületi igényeket kellett, kell kielégíteni. A Szegedi automataközpont terhelése 1964-ben teljes, s a forgalom csúcsidején ez okozza a várakozás lényeges meghosszabbodását a tárcsahangra.

Az Állam a szegedi központ fejlesztésére 1953-től mintegy 4 és fél millió forintot költött.

- Szegeden 1952-ben 35 automatikus és kézikapcsolású alközpont-berendezés működött 890 mellékállomással. Az idén az alközpontok száma 310-re, a bekapcsolt mellékállomások szama pedig 4756-ra emelkedett. A „munkahelyek” alközpont-igenyeit sem tudja a poata teljes mértékben kielégíteni. - A szegedi hálózat fejlesztésére is nagy gondot fordítanak, az anyagi lehetőségeknek megfelelően.

Hálózatfejlesztésre 1957-tól Szegeden több mint 5 milliót költöttek.

- A szegedi távíróközpont és annak berendezése is igen sokat fejlődött, korszerűsödött. A budapesti automata távgépíró főközpont után Szegeden is létesül úgynevezett automata mellékközpont. Ennek előkészületei folynak és a távgépíró automata mellékközpont 1966-ra várhatóan elkészül. Ezzel elsősorban a Tiszán túli nagyobb helységekkel bővülhet a távírókapcsolat, mely jelenleg csak a budapesti központ útján van meg.

Szeged távírdáját tavaly bekapcsolták a nemzetközi GENTEX-hálósatba.

- Ezzel a külföldre irányuló távíróforgalom lebonyolítása jelentősen gyorsult. Az előfizetőt úgynevezett távíró TELEX-hálózatba Szeged, kézi kezelésű központtal csatlakozott a felszabadulás után. Jelenleg autormataközpont üzemel. Jövőre a TELEX-re vonatkozó összes ma ismert igények kielégítésére sor kerülhet. Ezt az teszi lehetővé, hogy

a mainál háromszor nagyobb befogadóképességű automata távgépíró központot létesítenek

- és helyeznek üzembe. Az ezzel kapcsolatos előkészítőmunkákat már meg is kezdték.
- A távbeszélő főközpont bővítése is napirenden van, s két fázisban valósul majd meg. Jövőre - a tervek szerint - befogadóképességét négyszázzal, 1968-ban pedig hatszázzal növelik. Ezzel a szegedi automata távbeszélő központ végső kiépitését valósítják meg. A főközpont épületében további bővítésre nincs lehetőség. A harmadik ötéves terv időszakában

meg kell kezdeni a távlati igényekhez is alkalmazkodó, megfelelő alapterületű új épület létrehozását.

- Az új távbeszélő központ, illetőleg a város fejlődésétől függően több helyen elhelyezett új automata központok üzembe helyezése nélkül lényeges állomásszaporitással nem lehet számolni.
- Az illetékesek természetesen gondoskodnak arról, hogy a város távlati fejlesztésébe beillesszék a minden vonatkozásban szükséges postai ellátás, szolgáltatás bővítését.
A cikk eredeti linkje...... 1.
Home
1963   <<   1964   >>   1965
Home
Delizsánsz.