A Szegedi Postaigazgatóság és Magyarország távközlése
a sajtó szemével.
A kezdetektől ... napjainkig.
Történelmi érdekességek.
(1850-1994)


Délmagyarország - dm_1969_11_13_1p.txt

A távlat: 37 ezer telefonállomás 300 millió forintos postai beruházás Szegeden

Nincs vonal! - bosszankodik napról napra a telefonálók népes serege. Nyilván tegnap délelőtt is sokan hallatták ezt a bosszús felkiáltást, mikor fülükbe jutott a jól ismert "kimuzsikáló hang". S nyilván azalatt is, míg a Postás Művelődési Otthonban egy előadás éppen azt taglalta: hogyan, s mikor lesz elegendő telefon Szegeden, mit tesz a posta a távbeszélő-szolgáltatás javításáért, milyen lesz a helyzet tíz év múlva. A szegedi postai létesítmények komplex fejlesztése, különös tekintettel a távbeszélő-szolgáltatás javítására, - ez volt ifjú Vojnár László postamérnök érdekes előadásának a címe. Az alábbiakban ennek alapján számolunk be a következő évek fejlesztési programjáról.

Teljesen automatikus

A távközlés jelenlegi helyzetét és az átgondolt fejlesztési tervet az Országos Műszaki Fejlesztési Bizottság készítette el. Az így kialakult koncepció szerint 1980-ra 11,2 tizedes beszélőhelysűrűséget kell megvalósítani (a jelenlegi átlag 5,5-, száz lakosra mindössze ennyi telefon jut a 9,2 tizedes európai átlagértékkel szemben).

Milyen Szeged távközlési helyzete jelenleg?
A város egy maximálisan kiépített, 5 ezer állomás befogadására alkalmas távbeszélő központtal rendelkezik. Ez a központ már a legindokoltabb igények kielégítését sem teszi lehetővé. Ami a hálózatot illeti: a belterületen többnyire már a korszerű kábeles, illetve falikábeles megoldással találkozunk. A városból kifelé haladva azonban mind több helyen tűnik szembe a légvezetékes rendszer, aminek fenntartása sok problémát és gondot okoz. Ha a város fejlődését, az emberek növekvő igényeit figyelembe vesszük, egyaránt  kitűnik, nagy szükség van a távbeszélő-szolgáltatás bővítésére, korszerűsítésére. A posta vezérigazgatóság egy svéd cégtől vásárolt licencet. Ennek alapján gyártja majd a Beloiannisz Híradástechnikai Gyár a modern, minden igényt kielégítő kapcsológépeket. Ilyen teljesen automatikus berendezések kerülnek Szegedre is.

Új épületekben

Szeged új, korszerű távbeszélő-rendszerének alapját - a jelenlegi egyetlen központtal szemben - három új helyi központ képezi majd. Az úgynevezett főközpont tízezer állomás bekapcsolását teszi lehetővé, ehhez két mellékközpont csatlakozik; az egyik Tarján telepen lesz - ezer állomás, a másik Újszegeden - 800 állomás befogadóképességgel. Mindez azonban nem jelenti a végleges kapacitást, mert a rendszer lehetőséget ad további bővítésekre. A főközpont végső kapacitása 23 ezer. a két mellékközponté együttesen 9 ezer állomás. A peremkerületeken létesítendő központokkal együtt távlatban Szegeden 37 ezer állomás bekapcsolására lesz lehetőség. A korszerűsítés szükségessé tette egy új műszaki létesítmény és egy korszerű irodaház építését is. Az épületkomplexum a Püspök utca, Kossuth Lajos sugárút és a Lenin körút által határolt tömbben emelkedik majd. A Püspök utcai fronton lesznek a műszaki berendezések, a Kossuth Lajos sugárútra és a Lenin körútra néz majd az új irodaház. ahol egyébként egyezer adagos, önkiszolgáló rendszerű üzemi konyhát is elhelyeznek. A sugárúti homlokzat alumínium és üveg függönyfal-szerkezete mutatós új színfoltja lesz a város főútvonalának. Ami a megvalósítást illeti; 1970 negyedik negyedévében látnak hozzá a munkálatokhoz; először a műszaki helyiségek készülnek majd el. A 300 milliós beruházás teljes befejezése - beleértve a mellékközpontokét is - 1973-ra várható.

Addig is...

A város kábelhálózatának korszerűsítése, bővítése előreláthatólag 1971 elején kezdődik, s három év alatt fejeződik be. Ez lényegében az egész várost érinti majd, s elkerülhetetlenül vele jár burkolatok felbontása is, ami nyilván sok kényelmetlenséget okoz majd. A posta azt ígéri, mindent el fog követni, hogy a lehető legnagyobb szervezettséggel végezzék el a nagyarányú munkálatokat. Mint az eddigiekből kitűnik, Szeged távbeszélő-helyzetében 1974-től számíthatunk gyökeres változásra. Addig is megpróbálnak azonban bekapcsolási lehetőségekről gondoskodni. Három kiskapacitású mellékközpontott elepítenek a jelenlegi központhoz; a tarjántelepi szolgáltató komplexumban is létesítenek egy ilyet, enyhítve az új lakótelep telefonínségét. (Ehhez persze előbb a szolgáltatóháznak kell fölépülnie!)

Nonstop posta

Az előadás több újdonságot, érdekességet ismertetett, így azt, hogy a svéd kapcsolási rendszernek megfelelően Szegeden is két, egymással összedolgozó távbeszélőközpont-típust kell telepíteni, éspedig egy helyi és egy helyközi központot. A modern rendszer lehetővé teszi, hogy akár utcai telefonfülkéből is - több tantusz bedobásával persze - lehessen "vidékkel beszélni". A központi épületben, s Újszegeden is lesz önkiszolgáló rendszerű, ún. néma postahivatal: ezekben automatáktól vásárolhatunk majd bélyeget, levelezőlapot, s más efféléket akár az éjszakai órákban is, mert ezek non-stop jellegűek. Ami pedig a díjat illeti: nálunk is bevezetik a többszöri számlálást. Hárompercenként újabb egy forintot számláznak a beszélőnek. Ami 20 percnél már.. . No, de ezt ráérünk majd akkor számolgatni.

S. M.
A cikk eredeti linkje...... 1.
Home
1968   <<   1969   >>   1970
Home
Delizsánsz.