A Szegedi Postaigazgatóság és Magyarország távközlése
a sajtó szemével.
A kezdetektől ... napjainkig.
Történelmi érdekességek.
(1850-1994)


Békés Megyi Népújság - bmn_1978_12_13_101p.txt

Bontani vagy építeni - Mozi a telefonközpontban

- A cím meglehetősen prózai. De igaz. Békéscsabán idestova másfél évtizede egyre égetőbb gond a telefonhiány. Az ember olykor tízperceket vár városi vonalra, s ha netán sikerül kiböjtölnie a telefonálási lehetőséget, tárcsázás után többnyire összeakad valakivel, akinek ugyancsak megkeseríti az igyekezetét. Így aztán egyszerűbb kocsiba ülni, autóbuszra szállni és kiutazni, vagy kisétálni a város másik végébe. S ha az embernek szerencséje van, alig egy-két órácska alatt el is intézheti az egyébként egy-két perces ügyes-bajos dolgát.

- "Tudod, irigylem a filmeken szereplőket: felveszik a kagylót, van vonal, tárcsáznak, s a hívott féllel máris beszélhetnek" - magyarázta a minap egyik ismerősöm, majd ironikusan így folytatta: "Nálunk is így lesz Békéscsabán egy-két éven belül, ugyanis már épül a posta új műszaki épülete".

- Az V. ötéves tervi program részeként született a döntés, a félmilliárdos műszaki létesítmény teljes elkészítésére. A beruházás megvalósítását követően, vagyis 1982-től minden bizonnyal több ezren megkapják a hőn áhított telefont. Addig viszont még sok a tennivaló az építkezésen. A megyeszékhelyen az utóbbi időben az a hír járja: akadozik az építkezés, a jól értesültek szerint „lőttek” a Crossbár telefonközpontnak.

- Az építkezés ma még nem akadozik - helyesbít Kollár László, a Békés megyei Állami Építőipari Vállalat osztályvezetője. - Az épület alapozása a program szerint halad, noha a kemény hideg kényszerpihenőt parancsolt. Vállalatunk szeretné 1980. július 1-én a műszaki épületet belső szereléshez átadni. Ez az időpont viszont eddig, úgy tűnik, napjainkban nem garantált.

- Mi veszélyezteti az említett időpontot?
- A műszaki épület két típusú szerkezetből épül. A déli szárny, vagyis a szociális létesítmény, az irodák, UNIVÁZ-szerkezetből készülnek. Az északi rész, vagyis a Tanácsköztársaság útja felőli szárny, a tulajdonképpeni műszaki épület 31-es vázszerkezetű lesz. Az előbbi elemeit a Beton- és Vasbetonipari Művek zsolcai gyára 1979 első negyedévében leszállítja, a 31-es ÁÉV-től érkező szerkezetek elemeit 1979 második félévére igazolta vissza a gyártó, míg a falpanelek 1980 első negyedévében érkeznének - magyarázza az osztályvezető, s elém teszi az organizációs tervet. A rajzból más is leolvasható: az elemek tárolási helyén egy épület volt. Pontosabban még ma is ott áll. S ez az épület a Brigád mozi, aminek a sorsát már korábban, évekkel ezelőtt eldöntötték: a városrendezési terv szerint le kell bontani.

* * *

- A Brigád mozi milyen szerepet tölt be a Moziüzemi Vállalat életében és a megyeszékhely közművelődésében? E kérdéssel kerestem fel Végh Andort, a Békés megyei Moziüzemi Vállalat igazgatóját.

- A Brigád mozi 1910-ben, eredetileg magtárnak épült, majd átalakítások, s kétszeri megerősítés után 1930-tól mozi. Vállalatunknak Békés megyében mintegy 90 filmszínháza van, s ezek közül az egyik leglátogatottabb: az évi 3 millió látogató 10-12 százaléka a Brigád moziban vetített filmeket nézi. Forgalmát csak fokozza, hogy bemutató filmszínház - magyarázza az igazgató.

- Az épület szanálásra ítélt...

- Hat évvel ezelőtt a Brigád mozit életveszélyessé nyilvánították. A felújítás majdnem két évig tartott, ezen időszakban másutt, bérelt teremben vetítettünk - folytatja az igazgató.

Részlet a Moziüzemi Vállalat 714/1973. sz. 1973. november 9-én keltezett leveléből :

„A Brigád mozira azért is szükség lenne, mivel jelenleg ideiglenes helyen üzemelő filmszínházért évi 192 ezer forint terembért fizetünk. Ebből látható, hogy a 300 ezer forint megerősítési költség vállalatunk részéről gazdaságos.”

- A felújítás több mint 1,2 millió forintba került, noha tudták, hogy az üzemeléshez az engedélyt 1977. december 31-ig kapják.
A válasz előtt álljon itt egy levélrészlet, melyet a városi tanács vb műszaki osztálya 7934/1973. iktatószám alatt 1973. december 13-án küldött a Moziüzemi Vállalatnak:

- "T. Cím, fenti hivatkozású kérelmére válaszolva értesítem, hogy a békéscsabai Brigád filmszínház üzemképessé tételével (helyreállításával), illetve újraüzemeltetésével 1977. december 31-ig egyetértek. Azonban az újra beüzemeltetése ne érintse az új filmszínház-beruházás megvalósítását, valamint a minimális költségráfordításnál nagyobb költségre nem kívánatos törekedni."

- Födémcserére volt szükség, felújításra került a tetőszerkezet, s a belső korszerűsítés is indokolta a többletráfordítást - válaszol a Moziüzemi Vállalat igazgatója.

* * *

Kollár László, az ÁÉV osztályvezetője mondja:

- A Brigád mozi helyén lenne az elemek depóniája. A daru innen emelné a szerkezeteket szereléshez. A mozi már most lassítja a munkát, igaz, még tudjuk kerülgetni. Más lesz a helyzet a szerelés időpontjában. Ha a mozit nem bontják le, akkor újabb tárolóhelyet kell kijelölni, s ezt egy újabb organizációs terv készítésével kell a gyakorlatba átültetni. A másod depónia, a szállítás, rakodás, tárolás többletköltséget jelent, ami többszöröse a mozi jelenlegi értékének, ugyanakkor a szerelést is lassítja. Új organizációs tervre azért is van szükség, mert enélkül nem kapunk darut a szereléshez. Ez az eredeti határidőhöz képest legalább egy év csúszást jelentene...

- A toronydaru üzemeltetése két-három műszakban gazdaságos, óránként 380 forint a bérleti díja. Ha munka folyamatos, 5-6-7 hónap alatt be tudnánk fejezni az épület szerelését.

* * *

- A Moziüzemi Vállalatnak a Brigád mozi létkérdés. A Kulturális Minisztérium Film Főigazgatósága nem járul hozzá a mozi bezárásához, lebontásához - sorolja Végh Andor, a Moziüzemi Vállalat igazgatója. - Rendelkezünk olyan hivatalos statikai vizsgálattal, amely egyértelműen bizonyítja: az épület biztonságos!

- önök évekkel ezelőtt tudták, hogy 1977. december 31-ig üzemelhet a Brigád mozi. Tettek-e intézkedéseket a filmszínház áttelepítésére?

- Pénzügyi okok miatt nem épült fel az új Brigád mozi. Történtek lépések, tárgyaltunk az építők művelődési ház, a vasutas művelődési ház, a FÉK, az ifjúsági és úttörőház és a MEDOSZ- székház vezetőivel. „Sajnos nem tudunk segíteni” - mindenhol ezt a választ kaptuk.
A békéscsabai Városi Tanácsnál nem új keletű a "moziügy". Az utóbbi hónapokban egyre gyakrabban kerül elő ezt a feliratot viselő dosszié. Csaba Márton, a műszaki osztály vezetője így fogalmaz :

- Városrendezési érdekből kell szanálni a mozi épületét, annak ellenére, hogy műszaki szempontból még megfelel. Hat évvel ezelőtt életveszélyessé vált az épület, akkor megvizsgáltuk, s javasoltuk: 300 ezer forintnál többet ne költsenek a felújításra. Tudtuk, s a vállalat is tudta, lebontásra kerül az épület. Ami a mostani építkezést illeti: a szerkezetek daruzása, a már meglevő és a maradó épületek miatt lehetetlen.

* * *

- Szóval ez a helyzet napjainkban az új posta műszaki építésével kapcsolatban. Több gondolat felötlik bennem, ezek közül csak kettő: az esetleges többletköltségeket ki vállalja majd? Az 1,2 millió forint értékű moziépület körüli huzavona megér-e milliós többletköltségeket?

- Mi lenne hát a megoldás? Mindenesetre az, ha a mozi üzemelési gondjai mielőbb megoldódnának, rendeződnének, ugyanis a közművelődés ügye sem szenvedhet csorbát. És erről dönteni kell, mégpedig minél előbb! Hogy miért? "Mozi" vagy műszaki épület? Ha az előbbi marad, akkor nem lesz "telefon..."

- A legjobb lenne persze mielőbb Crossbár rendszerű telefonon megkérdezni, hogy milyen filmet vetítenek az új békéscsabai Brigád moziban.

Szekeres András
A cikk eredeti linkje...... 1.
Home
1977   <<   1978   >>   1979
Home
Delizsánsz.