Petőfi Népe - pn_1978_01_13_88p.txt
KECSKEMÉTEN IS BEMUTATJÁK
A 2-es számú posta egyelőre tervrajzokon
Mint ismeretes, a kecskeméti 2-es számú posta tervezésére pályázatot hirdetett a KPM, az Építésügyi Minisztérium és Kecskemét város Tanácsa. Tizenegy pályamű érkezett be, kilencet fogadtak el felhasználásra. A verseny ezzel eldőlt a Magyar Építőművészek Szövetsége azonban lehetőséget adott az utólagos észrevételekre. A szövetség budapesti klubjában kiállították és vitára bocsátották a tervrajzokat a zsűri tagjai, valamint a pályázók között.
Iványi László építészmérnök a bíráló bizottság képviseletében elmondta, hogy a pályázóknak kettős feladatot kellett megoldaniok. Az egyik az állomás előtti tér rendezését tűzte célul, a másik a posta épületének kialakítását. Egyik sem volt könnyű. Ez abból is kitűnt, hogy egyetlen terv sem akadt, amely maradéktalanul eleget tett volna a kettős elvárásnak.
- Volt, aki kimagaslóan jó épületet tervezett, viszont nehézkesen oldotta meg a gyalogosok mozgását. A másiknál a pályaudvar megközelítése nem volt szerencsés - gépkocsival. A zsűri ezért is javasolta több terv megvételét, mert így a sikerült részletek együttesen építhetők be a végső tervekbe. - mondotta Iványi László.
A jelenlevő szakemberek egyöntetű véleménye szerint a pályázat eredményes volt. A zsűri is magasra értékelte a pályaművek színvonalát -. ítéletükkel - vagyis a díjazás sorrendjével nyilván az alkotók is egyetértettek, mert nem emeltek kifogást. Csupán egy dolgot tettek szóvá, és ezen érdemes elgondolkodni.
A posta épületének kialakítását megnehezítette, hogy az építészek elképzeléseit össze kellett hangolni az állomás főépületének stílusával és méreteivel. Ez az épület sem formájában, sem rendeltetésében nem felel már meg a mai igényeknek, szó van róla, hogy korszerűsítik. Az lett volna a helyes, ha a posta tervezése; a pályaudvar bővítésével egyidőben történik, így félő, hogy a külön terveztetés óhatatlanul megtöri majd a tér építészeti egységét és ezt a városkép is megsínyli.
- Ami engem illet külön örömömre szolgál - nyilatkozta Tisoczky István, aki a KPM részéről vett részt a pályázatok elbírálásában -, hogy a tervezők kimagaslóan jól hangolták össze az esztétikai és az igen bonyolult postatechnikai követelményeket. Kecskemét a Nagyalföld egyik góckörzete - mi ezt így mondjuk szakmailag -, s számunkra fontos volt, hogy oda olyan épület kerüljön, ami a postai szolgáltatást is zavartalanná teszi, s a városhoz is méltó. Megítélésünk szerint a kilenc pályamű olyan részértékekkel rendelkezik, amelyből egy kiváló végleges terv alakítható ki.
A tervrajzok mértani szövevényében csak a szakemberek képesek eligazodni. De ha az ember figyelmesen nézegeti a négyzetekre. körökre, vonalakra beosztott területet, nem nehéz elképzelni, hogy merre igyekezhetnek majd az utasok az állomásra, hol kanyarodhatnak a járművek az új posta elé, hogyan változik majd meg a mindeddig elhanyagolt környék. Minderről a város lakói is meggyőződhetnek. Az elfogadott tervrajzokat ugyanis Kecskeméten is kiállítják, várhatóan február 10-e körül, így azok is megtekinthetik, akik a sok jó ötletből végső formába gyúrt épületet a közlekedést meggyorsító útvonalakat, az egész vonzóan átrendezett zöldövezetet birtokukba veszik.
V. Zs.
-----------------------------------------------------------
Felmentés, kinevezés
Nyugdíjba vonulása alkalmából bensőséges ünnepségen búcsúztatták szerdán délután a megyei postahivatal dolgozói Lukácsi Lászlót, a hivatal vezetőjét. Lukácsi László több mint négy évtizedes munkásságát Rózsa István, a Szegedi Postaigazgatóság vezetője méltatta. Ez alkalommal a postaigazgatóság vezetője bejelentette, hogy a megyei postai hivatal új vezetőjévé Bardóczky Simont nevezték ki, aki eddig a hivatal vezetőhelyettesi teendőit látta el.