A Szegedi Postaigazgatóság és Magyarország távközlése
a sajtó szemével.
A kezdetektől ... napjainkig.
Történelmi érdekességek.
(1850-1994)


Petőfi Népe - pn_1968_01_05_21p.txt

Érdekes emberek

A telefonjával kísérlet tétetett...

Időszámításunk előtt 2400 évvel már működött hírszolgálat. Az ásatásokból előkerült ékírásos feljegyzések szerint agyagtéglákba karcolt leveleket szállított a hírvivő a fontos katonai gócpontokba - olvasom az előttem levő kéziratban.

- Ejha - morfondírozom - az akkori küldöncnek nem lehetett könnyű dolga azokkal az agyagtéglákkal. Lukácsi László, a megyei postahivatal vezetője mosolyog rajtam. Én pedig tovább kíváncsiskodom. Egy igen sok vizsgálódást, szorgos kutatómunkát igénybevevő monográfia fekszik előttem. Lukácsi László és dr. Csépi Lajos nyugdíjas postaigazgató - aki azóta már Budapestre költözött - néhány évvel ezelőtt elhatározta, hogy összegyűjti a kecskeméti posta történetére vonatkozó adatokat. Áttanulmányozták a levéltárak anyagát, kilószámra olvasták az irományokat. Fél évtizedet vett igénybe a gyűjtés. Igen érdekes, az országban egyedülálló 204 oldalas munkát hoztak öszsze. Olyan izgalmas, hogy nem lehet letenni. Lukácsi László féltett kincsként őrzi ezt a szellemi értéket, amelynek egy példánya megtalálható a magyar postamúzeumban. Kár, hogy nem adták ki könyvalakban is. Most különösen időszerű lenne, hiszen 1968-ban ünnepli Kecskemét fennállásának 600. évfordulóját és ebbe jól beleillik egy ilyen gyűjtés publikálása.

Hadd idézzek egy-két részletet belőle.
Egy feljegyzés a város régi hírszolgálatáról:
Gonda Lukács volt hírmondani Budára.
Tancsa István volt Pesre egy levéllel az város lován.

De található ilyen kitétel is:
Kosz Tamást elvitte az ördög.
Herék Tamás elszökött a pokolba.

Ebben az időben gyalogosok vitték a híreket, leveleket. Csak nagyritkán közlekedtek a küldöncök lóháton. 1713 óta van rendszeres postaszolgálat Kecskeméten. A postavonalak mentén állomások voltak, amelyek ellátták a szolgálatot. Ilyen volt Kecskeméten a Postasíp vendéglő, nem messze a Katona József Színháztól. Ide futottak be a postakocsik. Egyben pihenőhely is volt az utasoknak, kocsisoknak, mert mint ismeretes, személyeket is szállított abban az időben a posta.

A ma annyira közhasználatú telefon első kísérleti bevezetése 1877-ben történt. Erről egy korabeli cikk így emlékezik meg:

Telefónia.
Folyó hó 22-én a helybeli főreáliskola területén a Graham-Bell féle telefóniával előleges kísérlet tétetett. Az egyik állomáson hangoztatott jelszó: Éljenek a kecskemétiek, a másik mintegy 120 méter távolban levő állomáson tisztán hallható volt. Ezután a kísérletezők fesztelenül társalogtak ..
1894-ben született meg az első telefonkönyv, amely 76 előfizetőt tartalmazott. 1889-ben 11 féle napilap járt a városba, összesen 652 példányban.
A Magyar Posta 1967- ben ünnepelte centenáriumát. Száz évvel ezelőtt lett önálló, vált ki az osztrák postából.

Ha már az évfordulóknál tartunk, említsük meg, hogy Lukácsi László 33 éve van postai szolgálatban, ebből 25 éve hivatalvezető, a megyei postát 15 éve vezeti.
- A 600 éves évfordulóra a postatörténet egyik rövidített változatát írom meg - újságolja. - Nem szabad elfeledkezni arról sem, hogy például a Tanácsköztársaság ideje alatt megalakult direktóriumnak kezdettől fogva tagja volt Villám István posta és távirdai vonalfelvigyázó. A második világháború alatt tönkrement postai berendezéseket 1946-ban nagyrészt roncsanyagból hozták rendbe az áldozatkész postaműszakiak.

- Tudjuk, hogy sok gond van, hiszen a város telefonhálózata  korszerűtlen már.
- Valóban így van, reméljük, hogy a következő években gyorsabb lesz a fejlődés.

A megyei postahivatal vezetőjének még egy hobbyja van. Húsz éve foglalkozik újításokkal. Csaknem minden esztendőben bevezetik a postaforgalomban, vagy az ügyvitelben egy-egy ésszerűsítését. Az idén három újítását fogadták el és három van tárgyalás alatt

K. S.
A cikk eredeti linkje...... 1.
Home
1967   <<   1968   >>   1969
Home
Delizsánsz.