A Szegedi Postaigazgatóság és Magyarország távközlése
a sajtó szemével.
A kezdetektől ... napjainkig.
Történelmi érdekességek.
(1850-1994)


Petőfi Népe - pn_1968_01_17_104p.txt

Válaszolt az illetékes

A lapok kézbesítéséről

A reggeli lapokat reggel!... címmel szóvá tettük december 9-i számunkban. hogy reggelente 8-9 óráig is elhúzódik az újságok kézbesítése, s így az előfizetők csak munka után, este értesülhetnek az előző napi eseményekről. Akkor, amikor a délutáni újság, a rádió, a televízió már az aznapi hírekkel is szolgál. Nem tartjuk szerencsés megoldásnak azt sem - írtuk a cikkben -. hogy a postások a levelesládába teszik a lapokat is. Senki sem szakítja meg szívesen a reggeli készülődést azért, hogy leballagjon a földszintre az újságért.

Cikkünkre Fodor Istvántól, a Szegedi Postaigazgatóság igazgatójától kaptunk választ.

Levelét lényegtelen rövidítésekkel, egyelőre kommentár nélkül közöljük:

A forgalom növekedése, valamint a nagyarányú lakásépítkezések következtében, jelentősen növekedett a kézbesítők terhelése. Az erős fizikai igénybevétel miatt a kézbesítők között mind gyakoribbá váltak a szakmai megbetegedések, hiszen nagy részük az idősebb korosztályhoz tartozik.

Fokozta a nehézségeket, hogy az új típusú, zárt lépcsőházi lakóépületekben csak 3-4 lakás nyílik a lépcsőházba, s így lényegesen több emeletet kell bejárni, mint a régi típusú függőfolyosós házakban.
Nehezítették a helyzetet továbbá a munkaerőgazdálkodás problémái. Szükségessé vált a nők alkalmazása. Ezért olyan munkakörülményeket kellett kialakítani. amelyek óvják az egészségüket.
Tanulmányoztuk egyes külföldi postaigazgatóságok gyakorlatát, s megállapítottuk, hogy az emeletes lakóházakba való kézbesítést ök is a földszinten elhelyezett levélszekrényékkel oldják meg. A külföldi példák alapján vezettük be később ezt a rendszert.
A kézbesítés új módszerének az alkalmazását sürgették a megnövekedett sajtóterjesztési feladatok is.

A hírlapelőfizetők száma az elmúlt 15 év alatt országosan több mint háromszorosára emelkedett.

A feladatok sikeres megvalósítása érdekében az elmúlt években Kecskeméten is külön hírlapkézbesítőket alkalmaztunk. Többségük itt is nő. Ez abból adódik, hogy a hírlapkézbesítés néhány órás elfoglaltságot jelent csupán naponta, s így nem biztosít családfenntartói keresetet. Bérezésünk ösztönző, mert a kézbesített, illetve árusított lapok darabszámától függ.

A külön hírlapkézbesítők beállítása és a levélszekrények használata - véleményem szerint - Kecskeméten javította a hírlapkézbesítés színvonalát. Az 1-es számú megyei posta hivatal jelentése szerint, az előfizetők túlnyomó többsége nyolc óráig megkapja az újságot, és csak a város külső részein fejeződik be a kézbesítés 8.30-9 óra között.

A levélszekrényekre tehát továbbra is szükség van.

Egyik legfontosabb feladatomnak továbbra is a hírlapterjesztés színvonalának a javítását tartom. Ezért felhívtam a kecskeméti 1-es számú postahivatal vezetőjét arra, hogy kutassa és alkalmazza a lehető legjobb kézbesítési módszert.


A cikk eredeti linkje...... 1.
Home
1967   <<   1968   >>   1969
Home
Delizsánsz.