A Szegedi Postaigazgatóság és Magyarország távközlése
a sajtó szemével.
A kezdetektől ... napjainkig.
Történelmi érdekességek.
(1850-1994)


Délmagyarország - dm_1971_03_03_5p.txt

Álmok - találmányok

Mi a találmány?

Találmánynak mondjuk az olyan eredeti, gazdaságilag értékes, műszaki eljárást vagy szerkezetet, amely a technika ismert állásához képest előrehaladást jelent. Szabadalmi elismerésének előfeltétele, hogy előzőleg még nem került nyilvánosságra, illetve nem vált hozzáférhetővé. Eszerint találmánynak csak új műszaki eljárás tekinthető és csak az szabadalmazható. Sem az álom, sem az ötlet nem tekinthető találmánynak, bár nagyon sok vitának forrása az irodalomban, hogy a nevezetes találmányok tulajdonképpen honnan származnak, hol ébredt: az első gondolat, amely idővel testet öltött. A találmány élete a szabadalommal, illetve a gyakorlati életbe való bevezetésével kezdődik. Az ötlet és álmodozás mégsem választhatók el egészen a feltalálók életétől. Az űrrepülés, holdraszállás Vernénél még álmodozás volt. Ma már szinte menetrendszerűen közlekednek az égi járatok.

Eötvös Loránd 1870. január 20-án a Magyar Tudományos Akadémián, az azóta is világhírű torziós ingájának ismertetésekor ezeket mqpdotta: A középkor előítéleteinek és csodaszereinek lomtárából előkerestem a varázsvesszőt, s azt nem imádsággal, nem is ördöngösséggel, hanem a vesszőhöz - melyről a varázs az idők folyamán úgyis lekopott - jobban illő mechanikai érvelésekkel, arra bírtam, hogy feleletet adjon. Az igaz, nem arra kértem, hogy rejtett kincseket kutasson, arra sem, hogy ellenségeimet - ha vannak - megjelölje. Csak azt kívántam tőle, engedjen bepillantást, annak az erőnek a rejtélyébe, amely a földön mindent mozgat, mindennek kijelöli a helyét.

Magyar találmányra emlékezteti a világot a halló szócska is. Puskás Tivadar használta először az első telefonközpont üzembe helyezésekor. A telefont ugyanis Bell találta fel, Edison tökéletesítette, de gyakorlati alkalmazása Puskás érdeme. Edison maga mondta, hogy a telefonban nem látott egyebet, mint egy újabb távírófélét, amellyel egyik állomásról a másikra híreket lehet adni. A gyakorlati alkalmazás, a telefonközpont, a telefonhírmondó, az első közvetítések, Puskás nevéhez fűződnek.

A találmányok számát illetően egyébként nem kell szégyenkeznünk. Ahogy hajdan lovas nemzetnek neveztek bennünket, ma bátran mondhatjuk magunkat feltaláló nemzetnek. 1970-ig 152 674 szabadalomra adtak hazánkban szabadalmat és ezekből 54 425 származott magyar feltalálótól. Az újak közül elég megemlíteni a derivatografot, az alkoholszondát, a HÉRA-gázégőt, a légpárnás köszörűt, sok új gyógyszert.

A cikk eredeti linkje...... 1.
Home
1970   <<   1971   >>   1972
Home
Delizsánsz.