Délmagyarország - dm_1971_07_31_231p.txt
Az emberség többletével
Gyakori panasz, hogy egy-egy üzemi baleset után nem elég segítőkészek az üzemek, vállalatok. Sokszor azok sem, amelyek semmit sem tettek a baleset megelőzéséért. S így volna okuk bizonyos lelkifurdalásra is. Még a további bajok elkerülését szolgáló intézkedéseket csak-csak meghozzák, de hogy a sérülttel, a hozzátartozókkal, az egyéni "hogyan tovább" gondjaival is törődjenek, arra már nem futja az energiájuk.
Persze - és szerencsére - ebben sem lehet általánosítani. Itt van ellenpéldának a Szegedi Postaigazgatóság magatartása, egy februárban történt súlyos balesettel kapcsolatos intézkedései. Pék József, a postaigazgatóság dolgozója február 11-én súlyos, életveszélyes égési sérüléseket szenvedett a tarjáni távbeszélő alközpontban. Az történt ugyanis, hogy az épület előtt - tervezési, kivitelezési hibából, de főként az érdekelt vállalatok közti együttműködés fogyatékossága miatt - a posta egy gázvezeték fölé építette a maga kábelét. Mint utóbb megállapították: a gázvezeték tolózára elromlot, az öntvény alsó része megrepedt, s a repedésen át a gáz beszivárgott a fél méterrel fölötte húzódó postai kábelcsatornába, innen pedig tovább, a 305-ös épületben levő telefonközpontba. Mivel a szivárgás közben a szagosító vegyület is lecsapódott, Pék József nem érezte a gázszagot, nem sejtette a veszélyt. Gyanútlanul - s nem szabálytalanul, hiszen itt nem tiltották a dohányzást - rá akart gyújtani. Ekkor robbant-lobbant a levegő és gáz keveréke, ekkor szenvedett súlyos égési sebeket az idős férfi. Az életveszély elmúltával is hosszas, ápolásra, kezelésre szorult a bőrklinikán, s szükség volt bőrátültetési műtétekre is.
Követésre való, ahogy a postaigazgatóság az emberség többletével is megtoldotta az ilyenkor adódó kötelezettségeket. Mert az természetes, hogy dologi kárként, illetve a táppénz és átlagkereset közötti különbözetként közel 8 ezer forintot fizettek ki eddig a sérültnek. Az ilyesmi szinte olyan kézenfekvő, mint az, hogy a beteg embert kórházba szállítják. (Noha nehéz volna összeszámolni azokat az eseteket, mikor a vállalatok éppenséggel sem tartották annak, s per nélkül nem is fizettek egy vasat sem.) Azt viszont mindenképp a nemes gesztusok közé könyvehetjük, hogy a postaigazgatóság - nem sajnálva rá a devizát sem - egy 43 ezer forint értékű külföldi berendezést vásárolt és adott át a bőrklinikának. Ez az elektromos bőrnyíró készülék nemcsak Pék József gyógyulását segítette elő, hiszen a klinika jobb felkészültsége nagyobb lehetőséget ad újabb égési sérülések gyógyításához is.
Ide tartozik még - mivel ilyen balesetek veszélye a gázhálózat növekedésével továbbra is fennáll -, hogy a postánál alapos, gyors intézkedéseket hoztak a megelőzésre is. Az esetleges szivárgó gáz épületekbe, postai alközpontokba vezető útját tömítéssel zárják el, sőt a jövőben gázszondákat is beszereznek, hogy idejében "kiszimatolhassák" velük a veszélyt.
S. M.