Petőfi Népe - pn_1971_10_16_141p.txt
Kábelek, telefonok, tervek
Fejlődik a megye távközlési hálózata
Saját tapasztalatunkból is gyakran írtunk olyan cikkeket, amelyben azt kifogásoltuk, hogy nem szólnak a telefonok, lusta a kapcsolás stb. Most, amikor Koncz Ferencnek, a Bács-Kiskun megyei Távközlési Üzem vezetőjének a szobájában beszélgetünk, éppen fordított a helyzet. A bosszúságot az okozza, hogy másodpercenként szólalnak meg a készülékek. De a telefonnal való ilyen "szoros" kapcsolat itt természetes, hiszen Koncz elvtárs - és több, mint 170 munkatársa - felelős azért, hogy a megyében található közel 21 ezer beszélőhely üzemképes állapotban legyen.
- A megye 123 helységében, tehát ott, ahol postahivatal is van, működik telefon-főközpont. Ezekhez a szóló- és ikerállomásokkal, vállalati alközpontokkal együtt összesen mintegy 21 ezer beszélőhely tartozik.
Nekünk, a távközlési üzem dolgozóinak az a feladatunk, hogy ezek zavartalan üzemét biztosítsuk, és elvégezzük a szükséges karbantartást. Ugyancsak feladatunk a. megyében levő helyi és helyközi légi- és kábeles vezetékek módszeres karbantartása, javítása, szükséges cseréje, s más üzemviteli szerelések ellátása. A felsoroltak évenként körülbelül 4,5 millió forint értékű munkát jelentenek, - mondja Koncz Ferenc üzemvezető, miközben ki tudja hányszor szólalt meg az asztalán levő készülék.
A beszélgetésből megtudjuk, hogy a távközlési üzem negyedik ötéves tervre előirányzott legfontosabb feladata, a vidéki hálózat korszerűsítése, (az öt várost nem számítva).
- Ez azt jelenti majd, hogy jobb lesz a beszéd érthetősége. A jelenlegi légvezetékeket kábelekkel cserélik ki, de természetesen négy-öt év nem elegendő a teljes hálózat cseréjéhez. Ebben az ötéves tervben a vidéki hálózatnak mintegy 50 százalékát cserélik ki, földalatti kábelre.. Van munka a városokban is ilyen tekintetben. Például Kiskunfélegyházán, Kiskunhalason és Baján részleges korszerűsítést hajtanak végre a vezetékekben.
- A helyközi hálózatunkat üzemszerűen, a megelőző karbantartási munkák során tartjuk jó állapotban. A hálózat tartósságát úgy növeljük, hogy évenként mintegy 1500 betonlábat építünk be (a fenyőfa oszlopok aljára betonlábazatot erősítenek, s ez kerül a földbe), s gondoskodunk a szigetelés cseréjéről.
A távközlésben külön téma Kecskemét helyzete, szerepe, jelentősége. A megyeszékhely az üzem kapacitásának mintegy 80 százalékát "köti le", hiszen tervszerűen és folyamatosan korszerűsítést és némi bővítést hajtanak végre Kecskeméten.
A körúton belüli részen itt is folyamatban van az elavult légvezetékek cseréje, helyettük kábelt alkalmaznak. A telefonigénylőknek itt is - mint a megyében máshol - csupán töredékét tudják kielégíteni. Ez azonban nem helyi gond, országosan hasonló a helyzet.
- Kecskeméten jelenleg az ezres bővítéshez szükséges gépszerelés fejeződött be, Ennek az újabb ezer beszélőhelynek a hálózatépítését és szerelését heteken belül végrehajtják a távközlési üzem szakemberei. A negyedik ötéves terv további esztendeiben a megyeszékhelyen a mellékállomások számát közel ezerrel növeljük, s a fentebb említett ezer beszélőhelyből ebben az évben mintegy háromszázat szerelünk fel - mondja a továbbiakban Koncz Ferenc üzemvezető.
- Sokan "állnak-e sorban" lakástelefonért? - kérdezem befejezésképpen, s a kérdés nem csupán kecskeméti, hanem megyei vonatkozású. A Bács- Kiskun megyei Távközlési Üzem vezetője azonnal válaszol, s elmondja, hogy mintegy kétezer igénylőt tartanak számon. Ebből a negyedik ötéves terv során mintegy négyszáz lakásba tudják bevezetni a telefont.
G. S.