A Szegedi Postaigazgatóság és Magyarország távközlése
a sajtó szemével.
A kezdetektől ... napjainkig.
Történelmi érdekességek.
(1850-1994)


Békés Megyi Népújság - bmn_1975_11_22_165p.txt

A rádiózás története

   a 19. százdig nyúlik viszza. 1881-ben mutatta be Párizsban Puskás Tivadar a vezetékes rádió ősét, a telefonhírmondót. Hazánkban az első kísérleti adás 1882-ben volt, a rendszeres adás 1883-ban kezdődött meg. A mai értelemben vett rádióműsorszórásra az első kísérletek az 1900-as évek elején kezdődtek. Az USA-ban 1920-21-ben, a SZU-ban 1920-22-ben kezdték meg a rendszeres műsoradást. Magyarországon 1923-ban adtak először szórakoztató műsort a csepeli rádióállomáson a hírszolgálat mellett. 1924-ben az Állatkertből közvetítettek Magyarországon először nyilvános rádióhangversenyt. 1935-ben kezdtek a Posta Kísérleti Állomásról mint stúdióból rendszeres műsort sugározni. (Új Magyar Lexikon)

Ötvenéves a Magyar Rádió

Postamúzeum, Budapest, Népköztársaság útja 3. Első emelet. Valamikor a Gyáriparosok Országos Szövetségének székháza. Még előbb a főváros egyik leggazdagabb tőkésének időszakos otthona. Műemlék. Egyidős az Operaházzal. Súlyos tölgyfaajtóin míves faragások. A mennyezeten Lotz Károly freskói. A szobákban a rádiózás, a telefonálás történetének tárgyi emlékei.

- Nem túlságosan gazdag múzeum, későn kezdtek a szervezéséhez, addigra sok-sok évtized alatt pusztultak, elvesztek a korabeli eszközök, telefonberendezések, rádiók.

- Húsz éve, 1955-ben volt a múzeum ünnepélyes megnyitása a Krisztina-körúti postapalota hetedik emeletén - mondja Koncz Jenő muzeológus. Az ellenforradalom alatt szétdúlták, széthordták a múzeumot, kezdhettünk mindent előlről, a tárgyak pótlása majdnem lehetetlennek látszott, mégis sikerült több, kallódó muzeális értéket összeszedni, és újra megnyitni a múzeumot. Három évvel ezelőtt költöztünk át ide, a Népköztársaság útjára, és állítottunk öszsze állandó kiállítást a rádiózás és a televízió fejlődéséről, a hírközlésről, a postaszolgálatok kialakulásáról. A gyűjtést azóta sem hagytuk abba, szeretnénk a múzeumot újabb és újabb tárgyakkal gazdagítani. Közben két fiókot nyitottunk, az egyiket Nagyvázsonyban, a másikat Balatonszemesen. A fiókmúzeumokban elsősorban postaszolgálati anyagokat mutatunk be.


         


- A telefonhírmondó kapcsolási elvét bemutató makettel kezdődik a rádiókiállítás. A makettet maga Puskás Tivadar készítette. Ott látni azt a 250 wattos Huth-adót is, mely 1923. március 15-én az első magyar kísérleti műsort sugározta. Szomszédságában kétcsöves erősítő, a lakihegyi adó műsorának hangszórós vételére, a másik sarokban - a palota egykori zenetermében járunk - oxidkatódos egyenirányítócső és a kor csodája, a vízhűtéses adócsőtetróda, a "Magyar Adócsőgyár" terméke. Hűtését percenként 50 liter víz cirkulációja biztosította. A terem közepén jelentős történelmi emlék, a csepeli szikraadó vevőkészüléke. Ezzel tartotta a közvetlen kapcsolatot 1919-ben Kun Béla Leninnel. És ott a távirat szövege is Lenintől: "Oroszország Kommunista Pártjának nyolcadik kongresszusa lelkesedéssel üdvözli a Magyar Tanácsköztársaságot." Üvegbúra alatt az 1928-tól használatos "szünetjeladó", óraszerkezetbe rejtett pengetés dallamára bizonyára még most is emlékeznek azok, akik már 1920-as évek végén rádióztak...






Puskás Tivadarnak, a telefonhírmondó feltalálójának külön szobát szentel a múzeum. Ebben a szobában azonban nem a telefonhírmondót, hanem a telefonközpontot feltaláló világhírű magyar tudóst mutatják be, levelezését a kor feltaláló-zsenijével, Edisonnal és sajtódokumentációit annak, hogy Boston és Párizs után Budapesten szerelték fel az első Puskás-féle telefonközpontot, adtak ki "Telefon, előfizetési felhívást" 1880-ban. Becses emlék a telefonközpont egyik kapcsolószekrénye 1887-ből, mellyel 60 állomást kapcsolhattak és, hogy exkluzív tárgyak is kiegészítsék a kor technikai remekeit, a kandallón ott áll I. Ferencz József és IV. Károly aranyozott telefonja és egy szerényebb készülék, amelyen a posta vezérigazgatója az 1930-as években telefonált.

Ha a látogatónak sok ideje van, hasznos ismereteket szerezhet a postaszolgálat kialakulásáról, láthatja az első, posta útján továbbított leveleket a 18. századból, az első rendes és képes-levelezőlapokat, a kétszáz évvel ezelőtti postai legények védő fegyvereit: kardokat, puskákat, pisztolyokat.

- Dr. Vajda Endre érdeme a múzeum - mondja a történelmi séta után Koncz Jenő muzeológus - munkásságának érdemes folytatói szeretnénk lenni.

Még egy meglepetés: elindítják a fél évszázados szünetjeladót. Felcsendül a régi-régi dallam, mely után mindig az következett:
"Itt Rádió Budapest I."


Sass Ervin
A cikk eredeti linkje...... 1.
Home
1974   <<   1975   >>   1976
Home
Delizsánsz.