A Szegedi Postaigazgatóság és Magyarország távközlése
a sajtó szemével.
A kezdetektől ... napjainkig.
Történelmi érdekességek.
(1850-1994)


Petőfi Népe - pn_1975_12_24_148p.txt

Telefonhálózat Bács-Kiskun megyében

Automata központot kap Kecskemét és Baja

A telefon szükségességét, fontosságát bizonyítandó, álljon itt egyetlen adat: Kecskeméten - ahol délelőtti csúcsidőben 20 - 30 percet is várni kell tárcsahangra - jelenleg 315 közületi és 1969 privát készülékigénylőt tartanak nyilván. Nem történt tehát aránytévesztés, amikor a posta 1976. évi Bács-Kiskun megyei fejlesztési, korszerűsítési tervei után puhatolózva, a távbeszélőhálózat várható bővítése került előtérbe. Abban feltétlenül egyet kellett érteni Kopasz Flóriánnal, a Szegedi Postaigazgatóság műszaki igazgatóhelyettesével, hogy az előbbre lépés dinamikája a közelmúlt - vagyis a IV. ötéves terv - eredményeivel érzékeltethetö leginkább.

- A megyeszékhely főközpontja 1972-ben - ötmillió forintos ráfordítással - ezer állomást kapott, s ezzel meghaladta a háromezres összkapacitást - kezdte a lényegesebb munkálatok számbavételét az igazgatóhelyettes. - Természetesen ez még mindig rendkívül kevés. Ugyancsak Kecskeméten, a Széchenyi-váosban 3 millióért lefektettük a kábeleket. Hogy a kisközpont mégsem készült el, annak elsősorban a pénz és egyéb híradástechnikai alapanyagok hiánya az oka, A kiskunhalasi ipartelepen a hálózatépítés 700 ezerbe, a bajai és a kiskunmajsai bővítés egy-, illetve félmillióba került. A megyében összesen 74 alközpontot telepítettünk, vagy cseréltünk ki, ami 2950 mellékállomás bekapcsolásával járt együtt. Tiszakécskén a régi induktoros "tekerős" helyett teljesen új, közös teleprendszerű távbeszélő központot létesítettünk, s így az éjjel-nappali ügyelet is működhet.

- A néhol áldatlannak mondható állapotok jövőbeni javításával kapcsolatban Kopasz Flórián nagy erőfeszítéseket és befektetéseket engedett sejtetni. Függetlenül attól - és ezt külön kihangsúlyozta -, hogy 1976_ra jobbára a nagyberuházások előkészítése, a tervezések, tervegyeztetések és szerződéskötések esnek. Két halaszthatatlan dologgal már 1976-ban kezdenek, ez biztos. A jelenlegi kecskeméti Rotary-típusú berendezést nem nagyobbítják tovább. Crossbar-rendszerre térnek át - de addig is szigorú állomásgazdálkodást folytatnak-, amely hétezer előfizetővel az V. ötéves tervidőszak végén lép üzembe. Ezzel egyidejűleg a közvetlen országos távhívás is megvalósul a hírős városban.

- Baján háromezres befogadóképességű Crossbar váltja fel a mostani kézi kezelésű, az 1920-as években a budapesti Teréz-központból leszállított, elavult műszereket. Az óriási megterhelésnek ugyanis ezentúl műszakilag képtelenek megfelelni. A helyi távbeszélő szolgálatok kisebb mértékű rekonstrukcióira - Soltvadkerten, Kiskunfélegyházán és Kiskunhalason - összesen előre láthatólag két és fél millió forintot költ 1980-ig az igazgatóság. Megközelítőleg hétmillió forintot kalkuláltak a megye három városában és hét nagyközségében a hálózat továbbépítésére, újabb igénylők kielégítésére, a modernizálásra. Száz állomással bővül például Félegyháza és Kiskőrös, 200-zal Kalocsa. De hogy ezekre a fejlesztésekre pontosan mikor, melyik évben kerül sor, az még nem tisztázott. Nyilvánvalóan a legforgalmasabb és a legrosszabb minőségű vonalak élveznek elsőbbséget.

A cikk eredeti linkje...... 1.
Home
1974   <<   1975   >>   1976
Home
Delizsánsz.