A Szegedi Postaigazgatóság és Magyarország távközlése
a sajtó szemével.
A kezdetektől ... napjainkig.
Történelmi érdekességek.
(1850-1994)


Petőfi Népe - pn_1975_07_06_46p.txt

MÁR MŰKÖDNEK A SEGÉLYHÍVÓK

A régi gondot ma egyre sűrűbben emlegetik

   nemcsak a megyeszékhelyen, de a megye többi városában is: nehéz, vagy egyáltalán nem lehet telefonálni! A telefon pedig ma már nem luxus, hanem olyan szükséglet, amely nélkül elképzelhetetlen az életünk. Ezért kerestük fel Koncz Ferencet, a posta távközlési üzemének vezetőjét, s kértük meg arra, hogy tájékoztasson bennünket a megye-székhely, a megye távközlési helyzetéről.


         


Kecskemét központjában kábelcserét hajtanak végre.

A legnagyobb gondók - tudtuk meg Koncz Ferenctől - Kecskeméten vannak. A három ezer vonalas fő- és a 264 telefonhelyes leninvárosi mellékközpont régi, elavult, forgórendszerű berendezés. A lakásépítkezések növekedésével jelenleg mintegy ezer-ezerkétszáz új telefonigényt tartanak nyilván. Ez azonban nem a realitást tükrözi, ugyanis ha volna szabad hely a távbeszélőközpontban, ennél sokkal többen igényelnék a telefonvonal bevezetését. Szerencsére 1978 és 1980 között elkészül a hatezer vonalhelyes Crossbar rendszerű telefonközpont, amely továbbfejleszthető, s amely a jelenlegi kapcsolási időt a tizedére csökkenti. (Előfordul akkor, hogy a vonalra csupán néhány pillanatot kell várni.) Három-öt évig azonban még a jelenlegi központ bonyolítja le a hívásokat, de miután kihasználtsága százszázalékos, az úi központ felszereléséig a jelenleg meglevő bajokkal számolni kell. Mint megtudtuk, új állomások bekapcsolására nem lesz lehetőség két okból sem: az egyik a központ teljes ki használtsága, a másik pedig -. s ezt kevesen tudják - egy-egy beszélőhely felszerelése 32 ezer forint. Ezt az összeget természetesen nem terhelhetik rá az előfizetőre, ám a népgazdaság teherbíróképessége is véges, s ezért sem lehet szám ítani új telefonra. Az új központ felépítésével egyidejűleg új, korszerű kábel-hálózatot is lefektetnek Kecskeméten. Ez év augusztus végéig két műszeres bemérő dolgozik valamennyi kábelen, megállapítva annak műszaki paramétereit. Amelyik kábel nem megfelelő, azt újra cserélik ki. Máris megérkeztünk napjaink gondjaihoz. Jelenleg 154 távbeszélő állomás működésképtelen a beázások, a korrózió miatt. Ezek kijavítása heteket vesz igénybe, ugyanis ezt csak a kábelek kicserélésével, szárításával oldhatják meg. Július közepétől 30-40 kábelszerelő és segédmunkás dolgozik majd Kecskeméten, mintegy 1,5-2 kilométer 104x4 és 208x4-es kábelek kicserélésén. Sajnos, nem jobb a helyzet a megye többi városában sem. A központok telítettsége százszázalékos. S csupán Baján lesz bővítési lehetőség az V. ötéves tervben. Ott kétezer állomáshelyű Crossbar központot és az ehhez szükséges kábelhálózatot készitik el. Jelenleg a legnagyobb probléma Baján, Kalocsán és Kiskunhalason van, hiszen mindhárom városban sok a telefonra váró. A bajai kábelhálózat aránylag korszerű, Kalocsán a vegyeshálózat (légvezeték és földkábel) működőképes. Kiskunhalason, ahol főleg légvezetékek biztosítják az összeköttetést, egy-egy szeles idő már fennakadásokat okoz. A légvezetékek szakadása után már nem hasonló típusút építenek be, hanem úgynevezett borított vezetéket. A Közlekedésbiztonsági Tanács és lapunk is foglalkozott a segélyhívó hálózat kiépítésével.

Nos, ezzel kapcsolatban a posta távközlési üzeme nagyot lépett előre. A megyében mintegy 20 ezer beszélőhely van, s ezek közül 230 segélyhívásra alkalmas, vagyis lakott településeken, tsz-központokban van elhelyezve. A városokon kívül éjjel-nappali szolgálatot szerveztek Bácsalmáson, Szabadszálláson. Jánoshalmán, Kunszentmiklóson. Dunavecsén, Lajosmizsén, Kiskunmajsán, Tiszakécskén és Solton. A falvakban és más lakott területeken 45 nyilvános, és speciális segélyhívó állomás áll rendelkezésre. Ezek a készülékek éjjel és nappal működnek, csak fel kell emelni őket. s valamelyik éjjel-nappal szolgálatot tartó központ bejelentkezik, díjmentesen kapcsolja a mentőket, a tűzoltókat, a rendőrséget, s az orvost. Ezeket a készülékeket általában a posta- hivatal előtt állították fel, amelyek éjszaka is jól láthatók, hiszen foszforeszkáló tábla jelzi: Segélyhívó telefon. Egy-két éven belül a megye valamennyi lakott településén lesz ilyen segélyhívó telefon. .

Gémes Gábor
A cikk eredeti linkje...... 1.
Home
1974   <<   1975   >>   1976
Home
Delizsánsz.