A Szegedi Postaigazgatóság és Magyarország távközlése
a sajtó szemével.
A kezdetektől ... napjainkig.
Történelmi érdekességek.
(1850-1994)


Délmagyarország - dm_1930_11_11_5p.txt

Szeged tiltakozik a posta drágitása ellen

A drágítás eredménye: a telefonok leszerelése, a levelezés korlátozása

(A Délmagyarország munkatársától.)
A posta 20-60 százalékos tarifaemelése a legnagyobb megütközést keltette az egész országban. Szegedet kétszeres sérelem érte a váratlan drágítással, mert az uj telefonautomata is drágítást jelent. Az emelés, amellyel váratlanul befejezett helyzet elé állították az országot, kétséebeesett visszhangot támasztott mindenfelé.

A felefon előfizetők
olyan adót kaptak, amelyet csak kevesen fognak tudni elviselni. A havi előfizetés 8 pengő lesz, kötelező 30 beszélgetés 3 pengő 60 fillér és minden további beszélgetés 12 fillér.

A postai díjszabásnál
minden megdrágult: a csekkbefizetés, a levél, a levelezőlap, a nyomtatvány, az ajánlási dij (itt az emelés 60 százalék)  az utánvételes szállítólevél, az értéklevélboriték, a távirat. Hogy az emelések általában milyen depressziót fognak okozni a kereskedelemben, elég, ha egy szimpla példát emlitünk meg. A közönség körében szokásos volt eddig, hogy rendeléseiket telefonon adták fel a kereskedőnek. Most egy-egy beszélgetés 2 fillérbe kerül, tehát a rendelő meg fogja gondolni, hogy rendeljen e. Tehát ismét a kereskedőket érte súlyos sérelem. A Délmagyarország hétfőn délelőtt megkérdezte
az érdekelteket a legújabb drágításról. A helyzetre jellemző, hogy a megkérdezettek kivétel nélkül elítélték ezt a váratlan meglepetést. A válaszokat itt közöljük:

dr. Somogyi Szilveszter
polgármester:

- A tarifamelésről csak annyit mondhatok, hogy a polgárság érdeke az ország boldogulása, ha pedig az ország boldogulása kivánja ezt az emelést, akkor az feltétlenül jó és helyes.
- A város, mint a legnagyobb előfizető, hogy, fogadja ezt az emelést?
- Hát a város leépít. KőrüCbelül 30 telefonnal lesz kevesebb és ezentúl azok a tisztviselők, akiknek a lakásukon is volt telefon, ezentúl maguk fizetik a dijat. Mert tény az, hogy az ország érdeke kivánja, viszont a városnak az az érdeke, hogy takarékoskodjék, mert a mi boldogulásunkhoz ez szükséges. Mi nem bírjuk az uj terheket.

Dr. Szalay József
kerületi főkapitány:
- Minket a dolog nem érint, mert nálunk ezt a belügyminiszter intézi, ő pedig a kereskedelmi tárcával számolja el. Ugy hiszem, hogy az emelés nálunk semmiféle változást nem fog követelni.
- A főkapitány ur saját személyében mit tart erről az emelésről?
- Saját személyemben tehernek tartom,

Bokor Adolf,
a Lloyd-Társulat elnöke:
- A Lloyd a legteljesebb erejével küzdeni fog az emelés ellen. Ez olyan meglepetés, hogy az ember szinte levegőhöz sem tud jutni. Szavakkal alig lehel demonstrálni, hogy milyen súlyos csapás ez. Valósággal szerencsétlenség számban megy a kereskedőkre nézve és én azt hiszem, hogy minden oldalról meg fogja magát bosszulni. Az embernek megáll az esze, mit gondolnak, meddig bírják ezt a kereskedők?! Hiszen ma már rezsit sem lehet megkeresni!

Varga Mihály,
a Kereskedők Szövetségének elnöke:
- Nem birjuk ki ezt az ujabb terhet. Teljesen tönkreteszik a kereskedelmet. A viszonyok úgyis rosszak és ez még csak növeli a terheket. A kereskedőknek a rossz gazdasági viszonyok mellett többet kell levelezniök, mint jó konjunktúrában. Inkább kell ajánlani áruját, mert tartózkodóbb a közönség. A sok felszólító levél is növeli a postaköltséget. Ez a helyzet a telefonoknál is. Tönkre kell menni...

Léfer Dezső,
a Szociáldemokrata Párt titkára:
- A tarifaemelés csak kismértékben érinti a munkásságot és a kisembereket, akiknek nincs telefonuk és nem is igen leveleznek. De ezeket a terheket csakis ezek fogják viselni, mert rájuk fogják átháritani. Az emelés a munkanélküliséget is növelni fogja.

Pongrácz Albert,
a Munkaadók Szövetségének elnöke:
- A szövetségnek még nem is volt ideje a dologgal foglalkozni. A gázgyár, mint óriási telefon- és postaköltséggel dolgozó vállalat, egyelőre egy hónapig próbaidőt tart. Ezalatt meglátjuk, hogy a rezsi mennyivel fog emelkedni. Ehez szabjuk majd a leépítést.

dr. Széli Gyula,
az ügyvédi Kamara elnöke:
- Bennünket közelről érint a posta akciója. Az ügyvédi kar válságos időket él és a díjak emelésivel csak még súlyosabbá válik a helyzete. Azt hiszem, hogy az ügyvédeknek legalább 65-70 százaléka képtelen lesz kikapcsolni a telefont. Az ajánlott levelek drágítása a másik sérelmes pont. Ma az ügyvéd jóformán egyebet sem tesz, mint nemfizető feleket ajánlott levélben felszólit. Itt pedig még csökkenteni sem lehet.

Reitzer Lipót
nagykereskedő:
- Végtelenül káros Intézkedésnek tartom a tarifaemelést és meg vagyok győződve, hogy ez drágulást fog maga után vonni minden vonalon. Például eddig a csekkbefizetésnél nem kellett fizetni, most ezentúl itt is kell. A kereskedő kénytelen a kiadási többletet a vevőre hárítani.

Kőrmendy Mátyás.
az Ipartestület elnöke:
- Ellene vagyok mindenféle emelésnek, mert az Iparosok mai helyzetében még egy fillér többletet is súlyosnak tartok.
A cikk eredeti linkje...... 1. 2.
Home
1929   <<   1930   >>   1931
Home
Delizsánsz.