A Szegedi Postaigazgatóság és Magyarország távközlése
a sajtó szemével.
A kezdetektől ... napjainkig.
Történelmi érdekességek.
(1850-1994)


Halasi Ujság - halas_1930_04_19_203p.txt

A mezőgazdasági kamara tanya nyilatkozata

Ezzel a tanyai beszámolónkkal egyidejűleg érdekesnek tartjuk közölni a Duna-Tiszaközi Mezőgazdasági Kamarának nyilatkozatát a tanyai utkérdésről, postáról és az ehez tartozó telefon és távirda bekapcsolásról.

A nyilatkozat ezekről a fontos tanyai kérdésekről a következő.

- A közlekedés kérdésének tárgyalásánál kell megemlékeznünk a postáról, telefonról és távírdáról is. Ezek tekintetében a tanyai lakosság a legprimitivebb szükségleteit sem tudja kielégíteni. Ez különösen nagy fájdalom a tanyai lakosságnak.

Mert mig a városi lakosság naponta kétszer-háromszor is kap postát, addig az éppúgy adózó tanyai polgár legtöbb helyen újságot sem járathat, mert jó, ha hetenként egyszer kap postát és nagyon sokszor megtörténik, hogy előbb érkezik oda a büntető rendelkezés, mint az az írás, amelynek elmulasztása idézte elő a büntetést.

A postai kézbesítések terén több érdekes gyakorlati megvalósítást találunk és több helyen vannak primitiv intézkedések is. Ahol helyiérdekű vagy gazdasági vasutak futnak keresztül a tanyarészeken, ott postaügynökségek létesítése nem ütközik nehézségekbe. Sok helyen lovas, gyalogos vagy talyigás kézbesítők látják el a postaszolgálatot, másutt az iskolás gyermekek is hordják szét a postát, ismét másutt a belterületen bizonyos helyen gyűjtik s onnan kapják meg a tanyai lakosok, ha időnként bemennek. Ezért fordul azután elő, hogy ha valami haláleset éri a tanyai iákost, hetek telnek el, mig a táviratot kézhez tudja venni.

- Kamaránk összegyűjtötte területéről a távirda-, telefon- és postakézbesitésre vonatkozó adatokat. Elszomorító kép tárult elénk ezekből a jelentésekből. Vannak egészen nagy, 3-4 ezer lakosú községek, ahol nincs telefon, se távirda, holott pedig ez már az élet igazgatásának egyik fontos tényezője. Ez irányban is segítségére kell sietnie a tanyai lakosságnak. Lehetővé kell tenni egyrészt azt, hogy az Alföld nagy határait átszelő helyiérdekű vasutak mentén levő távirdaoszlopokra a telefonhuzalokat felszereljék, másrészt, hogy a jelentékenyebb tanyaközpontok összeköttetésbe kerüljenek a belterülettel telefonhálózat utján.

- Visszatérve a tanyavilág úthálózatának kiépítésére, megállapíthatjuk, hogy ha a tanyai úthálózat kiépítése bármilyen formában megindulhat, az egész tanyavilág fejlődésének az alapját leraktuk, mert az ut kiépítésének esetén könynyen megoldódik a közlekedés és közigazgatás; megoldható a postaügy, megoldható az iskolán kívüli népművelés.

A cikk eredeti linkje...... 1.
Home
Home
1929   <<   1930   >>   1931
Delizsánsz.