Petőfi Népe - pn_1989_11_18_134p.txt
NYÍLT LEVÉL Németh Miklós miniszterelnökhöz
Tisztelt Miniszterelnök Úr!
Mi, a nyilvánosság munkásai a deklarációk és nyilatkozatok dömpingje idején csak vonakodva folyamodunk ehhez a megoldáshoz. De szorult helyzetünk rákényszerít bennünket, hogy nyílt levélben forduljunk Önhöz. Az elektronikus és az Írott sajtót egyaránt súlyos megrázkódtatások érik napjainkban. A magyar demokrácia születésénél buzgón bábáskodó sajtót ma többirányú, részben körein kívüli, részben saját környezetében felbukkanó veszély fenyegeti. Mindez olyan következményekkel járhat, hogy a demokrácia kibontakoztatásához, az ország előtt álló rendkívüli feladatok végrehajtásához egy erejét vesztett, színvonalában meggyengült, anyagi lehetőségeiben a működésképtelenség határán egyensúlyozó sajtója marad a nemzetnek. E levelünk közvetlen indítéka a bennünket fenyegető veszélyek egyike. Ez az írott sajtót érinti, anyagi természetű és igen közeli: november 20-ára, hétfőre kell az ország valamennyi lapkiadó hivatalának válaszolni arra a postai diktátumra, amely a terjesztési költségeket úgy emelné meg, hogy egy 4,30-as napilap árának majdnem a felét csak a postai terjesztési költség vinné el.
Ez év elején az újságolvasók már megszenvedtek egy drasztikus áremelést, amelyben a terjesztési költségnövekedés is tetemes részt képvisel. A posta mostani döntése, amihez a papír- és a nyomdai árak tervezett, illetve már végrehajtott emelése társul, elkerülhetetlenné tesz egy újabb nagy áremelési hullámot. Ez a nyilvánosság mai színvonalát az írott sajtó területén alapjaiban rendítené meg. Nem a piaci realitásokkal szándékozunk szembeszállni, hanem azzal, hogy a piaci erőfölénnyel visszaéljenek. A Magyar Posta a kiadóvállalatokkal folytatott tárgyalásokon közölte, hogy ha a kiadók nem fogadják el a Posta feltételeit, akkor a Postás Szakszervezet egyetértésével dolgozóik sztrájkba lépnek. Egyben azt is a kiadók tudom ására hozták, hogy azokat a lapokat, amelyek a diktált árakat nem fogadják el, január 1-jétől nem kézbesítik.
A Magyar Posta piaci erőfölényével él vissza, s szavakban ugyan már nem ragaszkodik terjesztési monopóliumához, ezt a több évtizedes kizárólagosságot mégsem lehet a valóságban egy jogszabálymódositással megszüntetni. A Posta hol piaci szereplőként, hol országos hatáskörű költségvetési intézményként jelenik meg - , attól függően,- hogy melyik kedvezőbb a számára.
Ezért kérjük Önt: járjon közbe, hogy a Magyar Posta, mint tényleges terjesztői monopolhelyzetben levő költségvetési intézmény, hozza teljes részletességgel nyilvánosságra, elkülönítve a lapterjesztésre vonatkozó valamennyi adatát, a költségek mértékét és összetételét, valamint a klasszikus postai tevékenység költségeinek a hírlapterjesztéshez kapcsolódó részletező tételeit.
- Ezen adatok átvizsgálásáig, a megtakarítási lehetőségek feltárásáig pedig kérjük, a sajtó súlyos megrázkódtatásához vezető áremelést függesszék fel.
A Petőfi Népe Szerkesztősége és a Bács-Kiskun Megyei Lapkiadó Vállalat kollektívája