A Szegedi Postaigazgatóság és Magyarország távközlése
a sajtó szemével.
A kezdetektől ... napjainkig.
Történelmi érdekességek.
(1850-1994)


Szegedi Napló - szn_1896_12_15_300.txt

Karácsonyi csomagforgalom a postán.

A budapesti távirdai igazgatóságtól vettük az alábbi közleményt.

Figyelmeztetés a postai csomagok czélszerü csomagolása, helyes czimezése tárgyában.

A karácsonyi és újévi ünnepek alkalmával a postai forgalom az egész országban, de különösen a székesfővárosban rendkívüli mérveket ölt, melynek akadálytalan és pontos lebonyolítására a t. közönség érdekeinek megóvása végett a szükséges intézkedéseket megtettem.

Intézkedéseim és a postai alkalmazottaknak a terhes szolgálat körül kifejtett legjobb törekvései azonban a kellő sikert csak az esetben biztosíthatják, ha a t. köszönség a postát nehéz feladatának megoldásában támogatni és a forgalom gyors s pontos lebonyolítását elősegíteni szíveskedik azáltal, hogy a postai küldemények feladására, csomagolására és a helyes czimzésre nézve fennálló postai szabályok betartása mellett az alább előadottakat figyelemre méltatja.

1. Pénzt legczélszerübb postautalványnyal küldeni, küldhető azonban szabályszerűen pecsételt levélben is, de más tárgyakkal egybecsomagolva sem pénzt, sem ékszert nem szabad.

2. Csomagolásra faládacska, vesszőből font kosár, viaszos vagy tiszta közönséges vászon, kisebb értékű csekélyebb súlyú tárgyaknál pedig legalább is többrétű erős csomagoló papír használandó. Újságpapírba, czukorpapirba s e félébe csomagolt tárgy egyáltalában nem fogadható el. Vászonba vagy papírba a csomagokat szorosan kell begöngyölni, göbnélküli zsineggel többszörösen és szorosan átkötni, a zsineg keresztelési pontjait pedig jóminöségü pecsétviaszszal oly módon lepecsételni, hogy az egymásra fektetett vászon vagy papirrétegek közti nyilasokon a tartalomhoz hozzáférni ne lehessen. A pecsételésnél vésett pecsétnyomó használandó.

3. A czimzésnél kiváló gond fordítandó a czimzett vezeték- és keresztnevének, esetleges előnevének vagy megkülönböztető jelzésnek (pl. ifjabb, özvegy stb.) továbbá polgári állásnak vagy foglalkozának és lakhelyének pontos kitételére, a Budapestre és Bécsbe szóló küldemények czimirataiban ezenkívül a kerület, utcza, házszám, emelet és ajtójelzés stb. is kiteendő. A rendeltetési hely (vármegye) és ha posta nincs, úgy az utolsó posta pontos és olvasható feljegyzése különösen szükséges.

4. A czimet magára a burkolatra kell írni, de ha ez nem lehetséges, úgy a czim faládácskára, bőrdarabra vagy erős lemezpapirra írandó. Ezen czimiralot erős zsineggel vagy dróttal tartósan a csomaghoz kell kötni. Papírlapokra irt czimeket mindig egész terjedelmében kell a burkolatra felragasztani s ezen kívül a csomagot zsineggel úgy átkötni, hegy a zsineg keresztezése a czimiraton legyen. Felette kívánatos, hogy a feladó nevét és lakását, továbbá a czimirat összes adatait magában foglaló czédula a csomagokban is elhelyeztessék, hogy azon esetre, ha a burkolaton levő czimirat leesnék s elveszne, vagy pedig olvashatatlanná válnék, a bizottsági felbontás után a jelzett czédula alapján a csomagokat mégis kézbesíteni lehessen. Ezen óvintézkedést a t. közönségnek különösen szives figyelmébe ajánlhatom, mert azzal a feladott csomagoknak kézbesítését minden körülmények közt bizlosithatja. Kívánatos továbbá, hogy a feladó nevét és lakását a csomagon lévő czimirat felső részén is kitüntesse.

5. A csomagok tartama úgy a czimiraton mint a szállítólevélen is szabatosan és részletesen jelzendö; a Budapestre és Bécsbe szóló csomagokon és szállítóleveleken pedig ha azok élelmi szereket vagy fogyasztási adó alá eső tárgyakat tartalmaznak, azok mennyiségének tüzetes kiírása is szükséges (pl. egy drb. hurka 2 kiló, egy drb. szalonna egy kiló, egy drb. pulyka 2.2 kiló, 2 liter bor stb.) A tartalom ily részleles megjelölése a fogyasztási adó kivetése szempontjából szükséges és a gyors kézbesítést lényegesen előmozdítja.

A csomagolás tartós volta, valamint a czimzés pontossága kiválóan azért fontos, mert a czélszerütlen és hiányos csomagolás valamint a helytelen és hiányos czimzés következményeiért egyrészt a posta nem szavatol, másrészt pedig a hiányos csomagolás folytán a csomagok útközben könnyen megsérülhetnek, illetve a hiányos czimzés miatt azok vagy általában nem, vagy csak késedelemmel kézbesíthetők.

Felkérem végül a t. közönséget, hogy a karácsonyi ünnepek előtt a postai küldeményeket a székes fővárosban lehetőleg a délelőtti órákban, a vidéken pedig a posták indulása előtt jóval korábban postára adni szíveskedjék, hogy a küldemények összetorlódása kikerülhető és azoknak még a feladás napján késedelem nélkül való továbbítása biztosítható legyen.

Budapest, 1896. deczember 10.

Dűrr s. k.



Szegedi Napló, 1896. december (19. évfolyam, 288-311. szám)1896-12-15 / 300. szám






















A cikk eredeti linkje...... 1.
Home
Home
Delizsánsz.
1895   <<   1896   >>   1897