A Szegedi Postaigazgatóság és Magyarország távközlése
a sajtó szemével.
A kezdetektől ... napjainkig.
Történelmi érdekességek.
(1850-1994)


Békés Megyi Népújság - bmn_1972_10_17_150p.txt

Bemutatjuk a TÁKI-t

- A Távközlési Kutató Intézet, vagy röviden TÁKI, a legnagyobb magyar ipari kutatóintézet. A hazai híradástechnikai kutatás ős fejlesztés egyik legjelentősebb intézménye, de nemzetközileg is igen tekintélyes e több mint 20 éve működő kutatóhely. Csupán egyetlen példa: a TAKI a Magyar Tudományos Akadémia és a MTESZ védnöksége alatt szervezi a négy évenként megtartott Mikrohullámú összeköttetések című nemzetközi kollokviumot, amelyen rendszeresen 300-350 résztvevő van, köztük a legjelesebb nemzetközi szaktekintélyek.

Kutatási profil

- A TÁKI távközlési rendszertechnikával és berendezéstechnikával foglalkozik, vagyis nemcsak egyes berendezésekkel, de egész rendszerek vizsgálatával. Lényegileg három nagy területen.

- Legjelentősebb munkaterülete, a mikrohullámú hírközléssel, kapcsolatos, amely az ötvenes évek második felétől egyik fő kutatási és fejlesztési témája. E témában a legjelentősebb a GTT 6000/1920 típusú nagytávolságú és nagykapacitású rádió-relérendszer. A készülékek kifejlesztése egy szovjet kutatóintézettel közösen történt és egy budapesti vállalat gyártja. A rádiórelérendszer méreteire jellemző. hogy 8 rádiócsatornát (rádióműsort) tud egyidejűleg továbbítani, vagy csatornánként 1920 telefonbeszélgetést, illetőleg egy fekete-fehér, vagy egy színes tv-műsort 4 kísérőhang- csatornával, és mindezt 5 000 km-es tv-üzemben.

- Az Intézet tevékenységének másik fő iránya az ún. digitális átvitel- és kapcsolástechnikai kérdések kidolgozása. E témakörben a manapság szokásos elektromechanikus telefonközpontokat felváltó elektronikus központok egyik válfajával foglalkoznak az ún. PCM-rendszerekkel.

- A pulzus kód moduláció (PCM) látszólag egyszerűnek tűnő feladatot lát el, azt pl. hogy a telefon mikrofonjában keletkező áramingadozásokat eljuttassuk a hívott előfizető készülékének hallgatójába. Ezt ugyanis nem közvetlenül, mondjuk két szál drót segítségével valósítja meg, amint ez szokásos a városi telefonnál. A PCM rendszer ehelyett először egymástól elkülönített impuluzusokra bontja az eddig folyamatos áramingadozást, majd pedig ehhez az impulzushoz hozzárendel egy kód (egy szabályrendszer) alapján megállapított impulzus-kombinációt. S, hogy mindennek mi az értelme? Mindenekelőtt a pontosság, a nagyobb megbízhatóság, a jelek kisebb torzulása, amely tulajdonságok nem a nyilvános telefonhálózatban fontosak vagy elengedhetetlenek, de pl. az űrhajókban. általában a precíz távmérésben, távszabályozásban, ahol esetleg kis zavarok is beláthatatlan következményekkel járhatnak.

TECHNIKA ÉS GAZDASÁGOSSÁG

- A PCM-nek van azonban más előnyös tulajdonsága is. Úgynevezett multiplex rendszerek építhetők ki vele. Megoldható például, hogy egyetlen telefonérpáron 30 telefoncsatornát vigyenek át. Az intézetben kifejlesztett BD 30/32-es típusú rendszer időosztásban működik, tehát mind a harminc csatornát egymás után az érpárra kapcsolja és ezáltal továbbítja a csatorna elektromos jelét. Ha ez a rákapcsolás elegendően nagy frekvenciával, azaz igen gyakran ismétlődik meg, akkor a telefoncsatorna minősége nem romlik, viszont gazdaságosabbá válik az információközlés.

40 EZER KM

- Tudományos tevékenységük eredményessége mellett ipari, gyártmányszintű eredményeik is jelentősek. A szocialista országokon túl a Közel-Kelettel vannak kereskedelmi kapcsolataik, Iránnal, Indiával.

- A Szovjetunióban egyedül 40 ezer km-t tesz ki a Druzsba-lánc, amelyre nem gondolunk, nem is tudunk róla, amikor a tv-híradóban Kulcsár István jelentkezik vagy helyszíni közvetítést nézünk a Vörös térről.

A cikk eredeti linkje...... 1.
Home
1971   <<   1972   >>   1973
Home
Delizsánsz.