A Szegedi Postaigazgatóság és Magyarország távközlése
a sajtó szemével.
A kezdetektől ... napjainkig.
Történelmi érdekességek.
(1850-1994)
Délmagyarország - dm_1972_02_05_36p.txt
NAPI KISLEXIKON a telefon történetéről
Tegnap múlt 90 éve, hogy 1882-ben Budapesten először adott helyszíni közvetítést a telefonhírmondó elődje, Puskás Tivadar találmánya.
A készülék?
Működési elve röviden: a beszéd hangenergiáját a mikrofon elektromos energiává alakítja át, amely a vezetéken át eljut a másik félhez, ahol az elektromos impulzusokat a hallgató visszaalakítja hangenergiává. Az első használható készüléket az amerikai Graham Bell készítette 1876-ban.
A telefonhírmondó?
Hírközlő berendezés, voltaképpen telefonújság volt Puskás Tivadar találmánya. Híreket, szórakoztató műsorokat, színházi előadásokat közvetített előfizetőinek, eleinte a budapesti telefonközponton keresztül, 1894-től pedig a Telefon Hírmondó Rt. saját vonalhálózatán. Ebből a társaságból alakult meg 1925-ben a Magyar Telefonhírmondó és Rádió Rt. Akkor már tízezer volt az előfizetők száma. A telefonhírmondót a rádió elterjedése szüntette meg.
A központ?
Magyarországon az első telefonközpontok Puskás Tivadar elgondolásai alapján, 1881 ben készültek el. Eleinte kézi kapcsolással működtek. Az első automatát 1892-ben állították munkába. Azután évtizedekig a forgórészes Rotary-központokat használták és használják (pl Szegeden is), újabban a Chrossbar-rendszer terjed, amely sokkal üzembiztosabb. Ilyen lesz az új szegedi központ is. A telefonok és berendezések gyártásával nálunk a telefongyár (Terta) foglalkozik. A gyárat 1876-ban alapították. És még néhány érdekes adat: 1937-ben 112 ezer főállomás volt az országban és 179 millió beszélgetést, bonyolítottak te telefonon 1961-ben 255 ezer főállomás volt, a beszélgetések száma pedig elérte az 558 milliót.