A Szegedi Postaigazgatóság és Magyarország távközlése
a sajtó szemével.
A kezdetektől ... napjainkig.
Történelmi érdekességek.
(1850-1994)


Dunántúli Napló - dn_1972_12_28_199p.txt

Harmincezer beszélgetés a pécsi telefonfülkékből

Ugrásszerű fejlödes után lassuló ütem a nyilvános telefonállomások létesítésében

Az új pécsi telefonközpont üzembe helyezésekor több ezer új előfizető kapcsolódott be az ország távbeszélő-hálózatába.
A telefonálás iránti várható igénynövekedést kielégítendő jelentősen bővítette a posta a pécsi nyilvános telefonállomások hálózatát. Míg augusztus 18-a előtt a városban, öszszesen 29 fülke volt, az üzembe helyezés után már 53 fülke kitűnően működő készüléke állt a lakosság rendelkezésére. Kihasználtságukat bizonyítja, hogy novemberben a nyilvános állomásokról mintegy 30 ezer beszélgetést kezdeményeztek.


A telefon nem műemlék

A posta szándéka az volt, hogy az új fülkékkel a város nagy forgalmú helyein könynyítse a telefonálni akarók dolgát. Ezért a Széchenyi téren új fülkesort kívántak elhelyezni, több fülkét szántak a Kossuth térre és jutott volna az I. István tér környékére is. A szándék megbukott. Az ok (a Széchenyi tér és az I. István tér esetében): a műemléki környezet harmóniáját zavarnák a telefonfülkék. Való igaz, hogy a telefon nem műemlék, s a fülkék sem viselik magukon valamelyik korábbi korszak építészeti stílusjegyeit. De ugyanennek híjával van még egy seregnyi dolog (ostornyeles higanygőzlámpák, neonreklámok stb.), ami modernsége ellenére is megfér az évszázados emlékekkel.

- A fülkék a posta saját portája elé kerültek, így a pécsi 1. postahivatalnál jelenleg tíz nyilvános állomás áll a telefonálni szándékozók rendelkezésére. A 24 új fülke a város olyan helyeire került - s ebben fontos szerepük volt a tanácstagoknak -, ahol legnagyobb irántuk a lakossági igény. Az elhelyezést csupán az nehezítette, hogy a fülkék nem rendelkeznek saját világítással (ugyan miért nem?), ezért a felállításnál döntő szempont volt a kiszemelt terület közvilágítása.


Szükséglet ellenére lassúbbb ütem

Pécsett tehát ugrásszerűen növekedett a nyilvános telefonállomások száma, szükségességüket pedig ékesen bizonyítja a lebonyolított nagyszámú beszélgetés. A következő években még nagyobb szükség lesz rájuk, mert - erről korábban már írtunk - Pécsett hamarosan ismét gondot jelent a telefonra várakozók igényeinek kielégítése, s ez a gond az új központnak a következő ötéves tervben esedékes első bővítéséig meglesz. Jelenleg máris mintegy 4 ezer várakozót tartanak nyilván, de nem tudni még, hogy milyen lesz a kertvárosi igény, aminek kielégítésére ráadásul csak minimális számú érpár áll rendelkezésre. A Kertvárosban tehát az első időkben igen nagy szerepük lesz a nyilvános telefonállomásoknak. Új nyilvános állomásokra lesz szükség a város keleti részein is, ahová vonalhiány miatt most nem telepíthettek új fülkéket. Jövőre mégsem számíthat Pécs 5-6-nál több új fülkére, s a következő években sem várhatunk gyorsabb fejlesztést.


Távhívás - fülkéből

Idén még két újabb nyilvános állomás létesül. Rövidesen elkészül a Nádor Szálloda új, fülkében elhelyezett állomása és a közeljövőben ugyanilyent kap az Orvosegyetem kollégiuma is., A Nádoréból távolsági beszélgetéseket is lehet kezdeményezni, hasonlóan a postaigazgatóság előtti fülkék egyikéhez, ahová kérésre kiadja a központ a vidéki vonalat.
A távolsági beszélgetésekhez ez csak félmegoldás. A távhívás egyszerűsége és gyorsasága miatt máris jelentkezik az igény, hogy ezzel a módszerrel bármelyik fülkéből lehessen beszélni. A posta központi javítóműhelyében már dolgoznak a használatban levő készülékek olyan konstrukciós változtatásán, amellyel azokat kétforintosok felhasználásával távhívásos beszélgetések lebonyolítására teszik alkalmassá. Értesülésünk szerint az átalakított készülékekből már jövőre kaphat Pécs is, így a város országos telefonkapcsolatai tovább bővülnek.

H. L
A cikk eredeti linkje...... 1.
Home
1971   <<   1972   >>   1973
Home
Delizsánsz.