A Szegedi Postaigazgatóság és Magyarország távközlése
a sajtó szemével.
A kezdetektől ... napjainkig.
Történelmi érdekességek.
(1850-1994)
Békés Megyi Népújság - bmn_1979_09_07_53p.txt
Elektronikus telefonközpont
- Az NSZK postájának szakértői úgy vélekednek, hogy a távbeszélő hálózat központjai a fokozódó túlterhelés miatt a jelenlegi módszerek mellett néhány éven belül felmondják a szolgálatot. A személyzet is egyre több pénzbe kerül, s a bonyolulttá váló készülékrendszer felügyelete és javítása is egyre drágább. A megoldást az elektronikus központrendszerben látják.
- Ebben az az új, hogy a kisforgalmú éjszakai órákban számítógép vizsgálja felül az építőszekrényelv szerint épült központot. Ha valahol zavart, hibát észlel, kigyullad egy jelzőlámpa, úgyhogy reggelenként a készülékeken végigtekintő ellenőr rögtön látja, hol van a zavar, amelyet azután a hibás alkatrész kicserélésével, néhány egyszerű kézmozdulattal megszüntethet.
- A számítógép ezenkívül egy sor különféle megbízást is vállal. Ha például valaki hívásra vár, de közben sürgősen el kell mennie hazulról, jelezheti a központnak, hogy a következő órákban hol, milyen szám alatt lesz elérhető, s a számítógép gondoskodik róla, hogy a hívás egyenesen oda fusson be. Ha valaki nem akarja, hogy a munkájában, pihenésében megzavarják, a számítógép útján megüzenheti, mikor hívhatják fel. Arra is lehetőség nyílik, hogy "kopogtassunk" azoknál, akiket nem tudunk felhívni, mert vég nélkül telefonálnak. Ilyenkor sípoló hangjelzés figyelmezteti a bőbeszédű előfizetőt arra, hogy más is szeretne vele beszélni.
- Az elektronikus rendszerben a készülékeken 12 billentyű lesz. Közülük a tízszámjegyes a hívást szolgálja, kettő pedig a központi számítógéppel teremt kapcsolatot. Ugyancsak könynyítést hoz az, hogy a gyakran hívott telefonállomások számát a telefonkészülékhez csatlakozó egyetlen billentyű lenyomásával hívni lehet.