A Szegedi Postaigazgatóság és Magyarország távközlése
a sajtó szemével.
A kezdetektől ... napjainkig.
Történelmi érdekességek.
(1850-1994)


Petőfi Népe - pn_1979_10_20_131p.txt

TELEFONGONDOK AZ ORSZÁGBAN

Bővítik a távhívóhálózatot


         


• Budapesten a Petőfi Sándor utcában működik a távbeszélő-tudakozó és névsorszerkesztő hivatal. Az információs osztály dolgozói, naponta húsz-huszonháromezer kérdésre adnak választ. A három éve működik a mikrofilmes-rendszer, segítségével a válaszadás ideje negyedére csökkent. (MTl-fotó  KS)


Napjainkban új telefonok felszerelése, a meglevő hálózat bővítése, korszerűsítése országos ügy. Az eldugott kis falvak, a száz főnél nagyobb lélekszámú települések bekötése az országos távközlési hálózatba, - a posta egyik legfontosabb feladata.

- A telefonellátás helyzetéről, a tervekről, a gondokról a Postavezérigazgatóságon elmondották, hogy a távhívó rendszer kiépítésével. Crossbar-központok üzembe helyezésével már 158 helységből hívhatják az előfizetők közvetlen tárcsázással az ország más vidékein levő előfizetőket anélkül, hogy emberi beavatkozásra szükség lenne a kapcsoláshoz. S, hogy a távhívást az elmúlt években milyen mértékben szélesítették ki, erre egyetlen adat is elegendő: az összes előfizetők - számuk tavaly 534 ezer volt - 80 százaléka már távtárcsázással hívhatja egymást. Földrajzilag távoleső megyékben élő embereket köt össze percek alatt a telefon.

Nappal működő telefonok

A városokban általában éjjelnappali távbeszélő szolgálatot teljesítenek a központokban. Sok helyen még ún. manuális, tehát kézikapcsolású központok működnek és csak kezelői kapcsolják a kért számot. Jelenleg még 194 ilyen központ működik az országban, s az ide bekapcsolt előfizetők száma 47 ezer. A legnagyobb gondot az a 2219 legrégibb típusú „tekerős” - induktoros- központ jelenti, melyek a kisebb falvakban vannak felszerelve. Ezek a készülékek általában délután 16 órától másnap reggelig némák maradnak, mert a kis falvakban a postahivatalban nincs éjszakai szolgálat. Kevés vigaszt jelent az ott lakóknak, hogy így sincsenek teljesen elvágva a külvilágtól, mert minden községből egy. vagy több, a 100 lélekszámnál nagyobb településekről 1-1 állomás a helyi postahivatal zárva tartása után átkapcsolható a legközelebbi éjjel-nappal szolgálatot teljesítő központhoz. Ez természetesen csak szükségmegoldást jelent, de legalább ezen a készüléken lehet orvost, mentőt hívni, vagy a tűzoltókat, a rendőrséget értesíteni.

Gazdasági lehetőségeink függvénye

A távbeszélőhálózat országos fejlesztése elsősorban nem postai ügy, hanem gazdasági lehetőségeink függvénye. Erre utal az is, hogy az elmúlt években már nem a helyi hálózatok fejlesztésére fordították a nagyobb összegeket, hanem a hatékonyabb országos távközlési nagyüzem kiépítésére, a belföldi és a nemzetközi távhívási rendszer megteremtésére. A kétségtelenül látványos eredmények mellett a posta úgy ítéli meg a helyzetet, hogy az országban a távközlési fejlesztés színvonala elmaradt az általános műszaki, -gaz- dasági fejlettségtől.
- Különösen a fővárosban, de egyes megyeszékhelyeken is fokozza a posta gondjait az elavult közmű- és kábelhálózat. A csatornákat általában a múlt század végén építették, a víznyomócsöveket pedig 50-70 évvel ezelőtt fektették a földbe. Akkoriban az úttesten szekerek cammogtak, most sok tonnás kamionok dübörögnek. Az anyag kifárad, a régi úttesteket sem erre a terhelésre méretezték, ez okozza a csőtöréseket, kábelbeázásokat. Tehát még eső sem kell ahhoz, hogy néhány ezer telefon napokra elhallgasson ...

Kiterjesztik a távhívást

A postát ostromolják a telefonigénylők. A központok bővülésével, a hálózat fejlesztésével minden évben új előfizetők ezrei kapnak telefont. A múlt évben 25 270 állomást kapcsoltak be, ebből 15 230-at vidéken. Az összes telefon több mint a fele üzemek, intézmények alközpontjaira csatlakozó mellékállomás. Ezeken napközben a kapacitásukat többszörösen meghaladó forgalmat bonyolítanak le. Ekkora terhelést csak nagyon nehezen viselnek el a központok berendezései, az előfizető pedig vonalra vár, és dühöng...
- Ebben az évben bekapcsolják az országos távhívó rendszerbe Tatabányát és Salgótarjánt. Ezeken a helyeken a jelenleginél háromszor nagyobb kapacitású központok állnak majd rendelkezésre. Ugyancsak bekapcsolják még Szekszárdot és Paksot is ebbe a hálózatba. A jövő évben üzembe helyezik az új győri és mosonmagyaróvári központot, amely az egész megyében javítja majd a távbeszélő forgalmat. Komárom megyében például több központhoz szerelnek távhívó áramköröket, melyekkel nem közvetlenül az előfizető, hanem a postai kezelő tud bekapcsolódni az ország távhívóhálózatába, így az előfizetőnek a megrendelt hívást az eddiginél sokkal gyorsabban kapcsolják majd. Jövőre két megye- székhely kerül még be a távhívóhálózatba: Kecskemét és Békéscsaba.
- Van azonban még mindig 2300 olyan község, ahonnan este nem lehet telefonálni. Ezeket fokozatosan - több községet összevontan - egy központba kapcsolják majd, és ezzel megoldódik a cikk elején említett gond is.

Tájékoztatás - mikrofilmről

A távhívás kiterjesztése azt is megköveteli, hogy az ország bármely részén minden előfizető kapcsolási számát és lakcímét képes legyen megadni a tudakozó. Az óriási mennyiségű adatot naprakészen mikrofilmen tárolják majd, és pillanatok alatt pontos felvilágosítással szolgálnak az érdeklődőknek.

- Végül mégis jó hírrel szolgál a posta azoknak, akik telefonra várnak : a jövő évben 52 572 új állomást szerelnek fel, 30 252 állomást a fővárosban, és 22 320 állomást vidéken.

B. I.


A cikk eredeti linkje...... 1.
Home
1978   <<   1979   >>   1980
Home
Delizsánsz.