Délmagyarország - dm_1979_09_13_5p.txt
Itt az új telefonkönyv
Talán a babiloni fogságban senyvedő zsidók epekedtek úgy a Messiásért, ahogyan a szegediek várták az új helyi telefonkönyvet. Sokáig, mint tudjuk, használható névsor is hiányzott és telefonálni sem lehetett. Később, a szegedi új telefonközpont munkába állása lehetővé tette a gyors kapcsolást, ha előtte volt türelmünk megkeresgélni azt a számot, amelyet hívni akartunk. Titkárnők őszültek bele, adminisztrátorokat vert ki a hideg verejték, ha egy délelőtt nyolc-tíz számot be kellett hozniuk. S ím, végre megszületett! Az Athenaeum Nyomdában készült, három dél-alföldi megyének szóló lajstrom impresszuma szerint: Kiadó a Szegedi Postaigazgatóság, a szerkesztőség címe Budapest. Pf. 4. 1364.
Kíváncsian, mondhatnám örömmel lapozgattam a 360 oldalas érdekes és főleg igen hasznos kiadványban, amely ábécésorrendben tartalmazza Bács-Kiskun, Békés és Csongrád megye telefonelőfizetőinek névsorát. Azoknál a városoknál, ahol ötjegyű telefonszámot használnak, a közületi és az egyéni előfizetők adatai külön csoportban szerepelnek. Közli az országos irányítószámjegyzéket, fölsorolja Szeged összes utcaneveit, címzésmintákat ismertet, megmondja, melyek a belföldi távhívásba kapcsolt városok és községek. A Részletes tudnivalók cím alatt magyarázza a telefonálás, az üzenetközvetítés, a tudakozódás, a távhívás, a táviratfeladás, a magnócsatlakoztatás stb. módját, különféle postai díjtáblázatot ad közre. A szerkesztők arra is gondoltak, hogy ki-ki külön is följegyezhesse a számára legfontosabb címeket és számokat, ezért tizenöt oldalt megvonalazottan, üresen hagytak. Külön érdekesség, hogy Szeged és környékének adatait - ez mintegy 70 oldalt tesz ki - a többitől eltérően kék betűvel nyomták.
Azt hiszem, az előfizetők többsége, miután megvásárolja a könyvet, legelőször azt nézi meg, hogy ő, vagy a munkahelye nem maradt-e ki belőle. Magam is ezt tettem, s kerestem Szeged immár hetvenesztendős lapjának, a Délmagyarországnak a címét és telefonszámát. Meglepetésemre, sehol se találtam. A közületi névsor D-betűjénél ilyen megjegyzés olvasható: "Délmagyarországi előfizetőket lásd tevékenységük címszavánál." Néztem, azaz, néztem volna rögtön a Csongrád megyei Lapkiadó Vállalat után, de ehelyett is ott állt a szöveg: "Csongrád megyei elnevezésű előfizetőket lásd tevékenységük címszavánál." De hát mi az ördög a mi tevékenységünk? Nyilván a lapcsinálás. S valóban, a Lapkiadó V. címszó alatt felsorakozik az összes helyi újság, és folyóirat-szerkesztőség, csak a Délmagyarország hiányzik. Hát ez hogy lehet? Az új telefonkönyv erre is válaszol a felette kíváncsiskodónak. A 6. oldalon ugyanis ott a tájékoztatás: "A megjelent adat mindaddig a bejelentett módon szerepel a telefonkönyv minden további kiadásában, amíg az előfizető annak módosítását, vagy törlését írásban nem kéri." Ezek szerint az előző telefonkönyvben sem léteztünk? Nosza, elő az 1972-es kiadású, csak 140 oldalas, már lesárgult kötetet. Abban természetese a nem Lapkiadó V., hanem Csongrád megyei Lapkiadó V. ékeskedik, de alatta ott van a Délmagyarország is.
Akkor most kié a hiba?
Viszont nem leltem magyarázatot arra, hogy ugyanakkor például a Magyar Távirati Iroda, a Kossuth Könyvkiadó kirendeltsége, a Magyar írók Szövetségének helyi csoportja miért szerepel kétszer is a tekintélyes gyűjteményben.
Ezektől, s az előfizetők által majd később felfedezett hibáktól persze még nem dől össze a világ, s bizonyára cukorként fogy el a könyvnek mind a 75 ezer példánya. - A Délmagyarország címét és telefonszámát különben is megtalálja az olvasó lapünk hátsó oldalán. Csupán azért tettem szóvá "eltűnésünket", mert a 860. oldalon az összeállítók előre is köszönik az észrevételeket, amelyeket a következő kiadásnál messzemenően figyelembe kívánnak venni
Az Új telefonkönyv, Szegeden valószínűleg szeptember 15-től lesz kapható. 50 forintos áron a standokon, a hirlapboltokban, s az 1. számú postán.
F. N. I.