A Szegedi Postaigazgatóság és Magyarország távközlése
a sajtó szemével.
A kezdetektől ... napjainkig.
Történelmi érdekességek.
(1850-1994)


Petőfi Népe - pn_1979_01_26_165p.txt

Gyakorló postahivatal és telexszoba

Szakközépiskola Baján

Az idén szeptemberben még csupán második alkalommal üdvözlik majd Baján, a Türr István Közgazdasági és Postaforgalmi Szakközépiskola elsős postástanulóit, hiszen az új tagozatot mindössze egy évvel ezelőtt szervezték. A másodikosok már viszont bizonyára otthonosan érzik majd magukat a tanintézetben.

Kvalla Ferenc igazgató készséggel magyarázta el a megyei beiskolázási körzetű intézmény által kínált képzési lehetőségeket.


         


- Az iskola létrehozását előidéző igény elősorban a Magyar Posta munkaerőgondjaiból fakad - mondta. - Mint ismeretes ugyanis, a postán is egyre több, bonyolultabb gép, műszaki berendezés szolgálja az ügyintézés és az információtovábbítás meggyorsítását. Ennek következtében mind több, magasabban képzett szakember szükséges a hivatali ügymenet ellátására. Tanintézetünkből úgynevezett középfokon képzett fiatalokat bocsátunk ki, akik az általánosan kötelező érettségi tárgyak mellett postaforgalmi ismeretekről is számot adnak a negyedik osztály elvégzését követően.

Értékkezelés, postaforgalom

Ezeknek az ismereteknek a körét az Oktatási Minisztérium tájékoztatója a következőképpen határozza meg:
A tanuló megismeri tanulmányai során a posta szállításra felhasznált berendezéseit, a bel és külföldi irányítási rendszer alapjait. Elsajátítják a postai küldemények kezelésével kapcsolatos általános és különleges szabályokat, a pénz- és értékcikk-kezelés rendjét, a számadástételi szolgálat, a postai bankszolgálat szabályait. Megtanulják a távközlési berendezések rendszerét és jártassá válnak a postai távbeszélő, távíró és rádiószolgálat forgalmi és kezelési feladatainak ellátásában.


         


- A nálunk végzett fiatalok - magyarázta az igazgató - előadóként, csoportvezetőként helyezkedhetnek el a posta valamennyi területén. Lehetnek felvevők és kifizetők, ellenőrök, forgalmi kirendeltségvezetők, távbeszélőkezelők, távírók, számlázók, hírlapexpeditőrök és még sorolhatnám tágabb a különböző, a képességeknek megfelelő beosztásokat, munkalehetőségeket. Az iskola így elsősorban a posta számára képez fiatalokat, ám ez nem jelent "kényszert", hiszen telexkezelőként, vagy adminisztrátorként más vállalatoknál is elhelyezkedhetnek.

Képzés, továbbtanulás

Mit tanulnak a jövendő postaforgalmi szakemberek a középiskola négy évfolyamán? A közismereti tárgyak mellett francia nyelvet és elektrotechnikát, igazgatási, és jogi ismereteket. Alapos szakmai felkészülésüket szolgálják a postaforgalmi és távközlési forgalmi szolgálat, a pénztárismeret és a hírlapszolgálat tantárgyai. A gyakorlatokon pedig megismerkednek a postaforgalommal és a távközléssel.


         


- Amikor döntés született arról, hogy 1978 szeptemberében nálunk, a közgazdasági szakközéspiskolában indítják meg az új oktatási ágazatot, nyilván számításba vették azt is, hogy a két intézményben sok hasonló tantárgy lesz - érvelt az igazgató, elsősorban a pénzügyi és adminisztrációs ismeretek köre rokon egymással. Ugyanakkor részint közösek a továbbtanulás lehetőségei is. A postások is jelentkezhetnek a közgazdasági egyetemre, bár "egyenes útjuk" elsősorban a győri Közlekedési és Távközlési Műszaki Főiskolára vezet. Hozzá kell tennem azt is, hogy ugyanakkor a magas óraszámban tanított, fizika és matematika alapján más műszaki főiskolákra is sikerrel pályázhatnak. Mindezt azért mondom el, hogy világossá váljon: nem kifejezetten, csak postás szakmát kínálunk a jelentkezőknek, bár a szegedi postaigazgatóság vállalta, hogy minden végzett diákot elhelyez a tudásának, illetve képességeinek megfelelő munkakörben.

Az iskolai posta

Miközben végigsétáltunk az épületen, az igazgató azt is elmondta, hogy a jelenlegi elsősök többsége lány. A szakmai tárgyakat a diákok hamar megkedvelték, s tanulmányi eredményük is megfelelő. Igaz, a kollégiumi nevelők is sokat segítenek azoknak, akik a matematikával, vagy a fizikával bajlódnak.

A szakmai tárgyak megszerettetésében nagy szerepe van annak a házi postahivatalnak is, amelyet a szegedi postaigazgatóság rendezett be az iskola egyik tantermében.

Az idei belépők szinte egy valódi postán találják magukat. A hosszú pult mögötti, asztalokon igazi berendezési tárgyak: levélmérleg, bélyegtartók, postai pecsételők, festékpárnák, csomagmázsa és különféle blankettakötegek: táviratok, pénz és ajánlott levelek, s egyéb küldemények feladására. Ez a környezet és a tanulás eme játékos formája minden bizonnyal megmozgatja a diákok fantáziáját.

- Ezt az iskolai postahivatalt hamarosan egy telextanterem is kiegészíti - újságolta Kvalla Ferenc. - A szegedi postaigazgatóságtól tizennyolc telexgépet kapunk használatra, hogy a tanulók mindegyike alaposan elsajátíthassa a távközlés eme népszerű módjának gyakorlatát. Igaz, a helyiség berendezésével nem kell sietnünk, hiszen a telexezés csak a harmadik osztályosok tantárgya lesz.

Beszélgetésünk során arról is szó esett, hogy a postás tanulók szakmai gyakorlata is praktikus szervezettségű. A diákok már a karácsonyi szünidőben is besegítettek a lakóhelyükhöz legközelebbi postahivatalok csúcsforgalmának lebonyolításába, és a nyáron majd ugyancsak ki-ki a választása szerinti postán gyakorolja majd az év közben tanultak hasznosítását.


         


Pavlovits Miklós






A cikk eredeti linkje...... 1.
Home
1978   <<   1979   >>   1980
Home
Delizsánsz.