Petőfi Népe - pn_1979_01_19_115p.txt
Mikor lesz telefon a Széchenyivárosban?
- Gombamódra szaporodnak az új épületek,
egyre nagyobbak, egyre hatalmasabbak az új lakótelepek. De amilyen gyorsan kibújnak a földből az új városrészek, éppoly gyorsan maradnak le mögöttük a járulékos beruházónk. Egyebek között a telefonhálózat kiépítése is. Pedig a beruházóktól a postai dolgozókig mindenki tudja, hogy kell a telefon. Nemcsak azért, bogy magánheszélgetéseket folytassunk, hogy pusztán kényelemszeretetből, lustaságból néhány méternyi séta helyett, egy forintot megér ez nekem, jelszóval máris a telefonkagylóért nyúljunk. Elsősorban akkor igényeljük, és hiányoljuk a lelefont, ha gyors, azonnali segítségre van szükségünk Orvost, mentőt többször is hívunk (hívnánk), de előfordulhat, hogy a rendőrséget, a tűzoltóságot, vagy éppen a gázmüveket kell riasztani.
- Mi várható, mikor javul a helyzet a megyeszékhelyen, főként legnépesebb lakótelepén, a Széchenyivarosban, és addig is, szükség esetén honnan, kitől telefonáljunk?
- Ezt megtudakolandó, felkerestük a Bács-Kiskun megyei Távközlési Üzem vezetőjét, Koncz Ferencet, aki először a kérdés máso dik felére válaszolt, s elmondta, hogy a Széchenyivárosban van három nyilvános telefonállomás, onnan lehet telefonálni. Azonnal tettünk is egy próbát, aminek eredménye: az egyik készülék nem működött. Igaz, éppen akkor javította két szerelő, akinek az a dolga, hogy a városban levő öszszes nyilvános telefont naponta kétszer ellenőrizze. Sokszor azonban hiábavalóinak bizonyul az igyekezetük, mert náluk sokkal kitartóbbak a telefonrongálók, akik tönkreteszik, elrontják a telefonkészülékeket.
- Éppen ennek elkerülésére a nyilvános telefonhálózat fejlesztése során a város határkerületeiben felszerelendő 35-40 új telefonállomás zöme úgynevezett előfizetői nyilvános telefon lesz. Azaz egy-egy előfizető a saját lakásában levő telefont bocsátja a beszélni kívánók rendelkezéséle. Ezek a tervek azonban csak az új postaközpont elkészültével és a telefonhálózat rekonstrukciójával együtt valósulnak meg.
- A szechenyi városiak gondjait az előbbi fejlesztés semmiképp sem enyhíti. Mivel az új részeken, tehát az Akadémia körúton kívül eső területeken nem készült el a vezetékhálózat, így nincs mód segélykérő telefon felszerelésére
sem. Az új iskolában, a BP-benzinkúlnál, valamint a BACSEP felvonulási épületében azonban van telefonkészülék, és azokat segélyhívásra bárki igénybe veheti. Ilyen esetben a tulajdonos köteles megengedni telefonjának használatát. Ez a félmegoldás az Irinyi út és a főútvonal közölt lakókat úgy-ahogy kisegíti, de a Lánchíd utca környékén élőknek vajmi keveset ér.
- A városrész telefonhálózatának teljes kiépítésére úgyszintén csak az új posta átadása után lehet számítani, de addig sem tétlenkednek a távközlési üzem szakemberei. Tervezik, pontosabban áttervezik a kábelrendszert, a telefonhálózatot, azt, ami az elmúlt három építési ütemben nem valósult meg, és ugyanakkor előkészítik az építési munkálatokat is. Ha nem akadozik majd az anyagszállítás, és lesz elegendő számú munkás is, úgy remélhető, hogy a posta technikusai még ebben az esztendőben felszerelik a legszükségesebb helyekre a telefonkészülékeket, azaz telefonhoz jut néhány magán-előfizető, de ami ennél sokkal fontosabb, több nyilvános telefonállomást és segélykérő telefont is létesítenek.
V. T.