A Szegedi Postaigazgatóság és Magyarország távközlése
a sajtó szemével.
A kezdetektől ... napjainkig.
Történelmi érdekességek.
(1850-1994)
Békés Megyi Népújság - bmn_1983_07_09_75p.txt
Tudományos hírek innen-onnan
Tudományos kábelvédelem
- A telefonkábelek beázása elleni védelmének egyik legeredményesebb módja az, hogy a kábelben létrehozott és állandósított mintegy 500 millibar nagyságú levegőtúlnyomással tartják távol a vizet az ún. kábellékektől. Az ekként védett kábelek a telefonközpontokban levő túlnyomó berendezéssel állandó kapcsolatban vannak. E berendezés működése automatikus: ha a vele összekapcsolt kábel köpenye valahol megsérül, ha a kábelben a nyomás csökken, azt egy riasztó berendezés azonnal jelzi, s ami még fontosabb, a túlnyomó berendezés légsűrítői megindulnak, s pótolják a lyukon, a repedésen át megszökött levegőt. Így a kábelben a nyomás általában csak lassan csökken, a hiba helyén kiáramló levegő viszonylag hosszú ideig megakadályozza, hogy a víz (nedvesség) behatoljon a kábelbe. A kisebb köpenyhibákat nem is kell okvetlenül azonnal kijavítani. E védelmi rendszer nagyon hatásos, ám drága, s vele a kis keresztmetszetű kábelek védelme nem is valósítható meg. Ezeknek ugyanis Olyan nagy az áramló levegővel szembeni ellenállásuk, hogy a túlnyomó berendezéstől távoli hibahelyekhez a pótlevegő csak késve érkezik. Tehát csak a nagy keresztmetszetű, sok érpárt tartalmazó fővonalak, a városi hálózat fontosabb kábelei védhetők e módon.
- Túlnyomásos kábelvédelmi berendezéseket ma már a magyar ipar is előállít (közelebbről: a MICOOP Műszeripari Szövetkezet). Képünkön gyártmánycsaládjának egyik tagját láthatjuk, a TKVB-P típusú, hordozható kivitelű berendezést,
(KS-fotó: Hauer Lajos felvétele)
amelynek egyik érdekessége, hogy nem kompresszorokkal működik, hanem egy 40 liter űrtartalmú légpalackkal, amelynek 150 bar a töltési nyomása. A készülékre rákapcsolható kábel hossza igen tekintélyes, 8000 méter.