Délmagyarország - dm_1983_11_26_1p.txt
Hétfőtől jegyezhető
Telefonkötvény a távbeszélőháiózat fejlesztésére
Tájékoztató hasznos tudnivalókról
Mindennapi életünk fontos tartozéka ma már a telefon, s aligha szükséges annak magyarázata, mit jelent az információáramlásnak ez a lényeges eszköze. Számszerűen is kimutatható anyagi veszteségek terhelik már a hazai távbeszélő-hálózat számláját - a korszerűtlen színvonal miatt. A Magyar Posta távlati fejlesztési terve 127 milliárdos összeget irányoz elő 1995-ig. Ám ez a költség nem teremthető elő teljes egészében. Ezt segítendő, az Állami Fejlesztési Bank és a Magyar Posta közösen kötvényt bocsátanak ki, amely - egyelőre kisérletképpen - Szegeden és környékén, valamint Hódmezővásárhelyen kerül forgalomba.
- Tegnap délelőtt Budapesten, a Magyar Posta központjában Doros Béla, a Magyar Posta elnökhelyettese és Havas Péter, az Állami Fejlesztési Bank elnök-vezérigazgatója tartott tájékoztatót a "Szegedi általános telefonkőtvény" és a "Szeged körzeti telefonkötvény" kibocsátásáról annak szükségességéről, hasznáról s a jegyzés kőrülményeiről.
- Miután az országos tájékoztatón ismertetett tények lapunk olvasóit is közelebbről érintik, az akcióval kapcsolatban Rózsa Istvántól, a Szegedi Postaigazgatóság vezetőjétől kértünk részletes tájékoztatást.
- Mint az igazgató elmondta, bár Magyarország Európában a második volt ahol üzembe helyeztek telefonközpontot, ma Európa országai között a száz lakosra jutó telefon (fő- és mellékállomások) alapján - az utolsó helyek egyikét foglalta el. Ez a mutató 1982-ben az európai 24.6-os átlaggal szemben 12.5 volt, Csongrád megyében 9.4, Szegeden 16.9, Hódmezővásárhelyen mindössze 7.4.
- Ez a szint országosan, de területünkön is nagymértékben elmarad attól, amit a népgazdaság általános fejlettsége megkíván. Az elmaradás az összhang megbomlása a gazdasági-társadalmi életben nehézségeket, veszteségeket okoz, ugyanakkor külön hálózatok kialakításával gazdaságtalan fejlesztéseket eredményez. A felefonhálózat fejlesztésének üteme az elmúlt időszakban és jelenleg sem éri el a szükséges mértéket.
- Szegeden és Hódmezővásárhelyen a fejlesztés az utóbbi években kedvezően alakult. 1977-ben Szegeden az elavult helyett korszerű, távhívóra is alkalmas, 13 ezer számkapacitású központot adtak át. Az elmúlt hat év alatt a bővítésék eredményeként a központ kapacitása 17 ezer 300-ra emelkedett s 1982-ben a város bekapcsolódott a nemzetközi távhívásba is. Hódmezővásárhelyen 1982-ben helyezték üzembe a központot melyet tavaly 400 állomással bővítettek ki, ugyanakkor bekapcsolódott a belföldi távhívó hálózatba is. A fejlesztések ellenére is az idei év végéig a központok telítetté váltak, a várakozók száma pedig a két városban eléri a tízezret. Emellett pedig Szeged körzetében 25 községből még jelenleg is tizenötben kézi kezelésű "nem folyamatos szolgálatú" központ üzemel. Ebből a helyzetből a kivezető utat csak a műszaki elmaradottság gyors rekonstrukciójával, a távbeszélő-szolgáltatás javítását segítő fejlesztéssel lehet megtalálni.
- A kőtvényről elmondták, hogy megyénk területén Szeged és góckörzete (Üllés, Forráskút, Bordány, Ópusztaszer, Pusztaszer, Dóc, Baks, ÚjSzentiván, Tiszasziget, Kübekháza, Csengele, Rúzsa, Pusztamérges, OttÖmös, Domaszék), valamint Hódmezővásárhely távbeszélő ellátásának fejlesztése céljából kétféle - általános és körzeti - telefonkötvényt bocsátanak ki. A Kötvények értéke 31 millió forint.
- A ..Szegedi Általános Telefonkötvrény az ország egész területén vásárolható lesz bámely gazdálkodó szervezet fejlesztési alapjából. A kötvényt 50, 100, 200, 500 ezer és 1 millió forintos névértékben bocsátják ki. A mindenkori névérték utáni 11.5 százalékos kamatot fizetnek. A kötvények beváltása a hatodik évben kezdődik és a 15. év végén fejeződik be. Ezt a kötvényt azok a gazdálkodó szervek jegyezhetik, amelyek átmenetileg szabad pénzükkel a hírközlés fejlesztését kivánják támogatni.
- A másik a "Szegedi Körzeti telefonkötvény". Ezt a felsorolt területen gazdálkodó szervek és magánszemélyek egyaránt vásárolhatják. A kötvény gazdálkodó szervek részére 100 ezer, magánszemélyek részére 25 ezer forint névértékben kerül forgalomba. S most nézzük, mit vállal a posta? A Magyar Posta a kötvénytulajdonos részére a jegyzéskor megjelölt helyen 1986 december 31. napjáig egy távberzélő állomás felszerelését vállalja. Magánszemélyek részére az első törlesztés - 5 ezer forint Összegben - a telefon felszereléséről szóló értesítéskor, de tegkésőbb 1986. november 30-án lesz esedékes. A fennmaradó oszszeget további tíz év alatt - egvenlő részletekben fizetik majd vissza. A kötvény megmaradt része utána posta évi 6 százalékos kamatot fizet. Ez a tizenkét év törlesztői idő alatt öszszesen 9 ezer 600 forintot jelent.
- Gazdálkodó szerveknek a törlesztés 1987-ben kezdődik és a kötvényt tíz egyenlő részletben fizetik vissza. A mindenkori maradványértek után az üzemeknek, vállalatoknak is évi 6 százalékos kamatot fizetnek. A kamat Összege a 100 ezer forintos kötvény lejártáig 45 ezer forint.
- A kötvény vásárlását jegyzési időszak előzi meg, mely a jövő héten, hétfőtől 1984. január 31-ig tart. Fizetni viszont a kötvényre 1984. március 1-től április 30-ig lehet.
- Mint a Szegedi Postaigazgatóság vezetője elmondta, a "Szeged Körzeti Telefonkötvény"-t előjegyzett várakozók részére feltétlenül, a telefonra még elő nem jegyzettek részére az igények beérkezésének sorrendjében biztosítják. A jegyzési ívet a részletes tájékoztatóval együtt az előjegyzett várakozók részére megküldik.
- Az érdeklődők a Szepedi Postaigazgatóság ügyfélszolgálati irodájánál, Szegeden a Lenin körút 41-45. szám alatt, illetve bármelyik postahivatalnál megkaphatják a jegyzési ívet. A postaigazgatóság a jegyzés eredményéről 1984. március 1-ig tájékoztatja a várakozókat, akiknek - sikeres jegyzés esetén - a kötvény értékét április 30-ig kell befizetniük.
- Aki kötvényt jegyzett 3 éven belül telefont kap!
- Kötvényakció keretében épülő telefonvonalak járulékos költségei miatt a körzeten belüli távbeszélő-állomások belépési díjai duplájára emelkednek. Aki nem jegyzett kötvényt, a megemelt belépési dij fizetése mellett, a jelenleg érvényes besorolási rendszer szerint kaphat telefont - de csak a kötvényt vásárlók után. A kötvényvásárlók viszont a kötvény alapján felszerelt telefon megemelt belépési dijából 50 százalék kedvezményt kapnak.
- Felvetődik a kérdés, miért éppen Szégeden vezetik be elsősorban az új rendszert?
- Mint Rózsa István elmondta, jelenleg szegedi körzetünkben a legkedvezőbbek a lehetőségek. A kötvényen alapuló fejlesztések eredményeként - terven felül - egy teljesen "automatizált góckörzetet" épitenek ki, mely a két város mellett 25 község területén fogja biztosítani összesen 15 ezer új állomás bekapcsolását. Korszerű, üzembiztos éjjel-nappali telefonszolgáltatást, a körzetbe bekapcsolt előfizetők részére az országos és nemzetközi távhívás lehetőségét. A sajtótájékoztatón kitűnt, hogy az országosan előírt arányos távbeszélő-fejlesztés és a terület ellátottsági adatai alapján a telefonkötvény kibocsátása nélkül várhatóan hosszabb ideig nem lett volna lehetőség fejlesztésre.