A Szegedi Postaigazgatóság és Magyarország távközlése
a sajtó szemével.
A kezdetektől ... napjainkig.
Történelmi érdekességek.
(1850-1994)
Petőfi Népe - pn_1983_03_23_154p.txt
A telefonvonal ikresítéséről
Az idei távközlési év alkalmából jelent meg nemrégen "A telefon nem luxus!" című írásunk. Ebből kiderül: hazánkban - ahol a száz lakosra jutó telefonellátottság jóval kedvezőtlenebb, mint bármelyik európai országban - az 1983-as fejlesztési terv értelmében. 19 ezer új állomást kapcsol be hálózatába a posta.
E cikkünk apropójából hozta tudomásunkra a jánoshalmi dr. Südi Bertalan, hogy szűkebb lakóhelyén is mind többen jutnak telefonhoz, egyesek azonban eléggé különös módon, a mások vonalainak igénybevételével. És erről a megváltozott technikai körülményről rendszerint utólag értesül a főállomás gazdája. Olvasónk pedig úgy tudja, hogy jogszerűen csak az előfizető előzetes hozzájárulásával szerelhető fel mellékállomás a társelőfizetőnél.
A bíráló észrevétellel kapcsolatosan beszéltünk, a Bács-Kiskun megyei Távközlési Üzem vezetőjével, Gyenes Gézával, aki az alábbiakat válaszolta:
- A megye városaiban és nagyközségeiben általános gond, hogy kevesebb a meglevő vonal, mint amennyi szükséges a nagyon jogos telefonigények kielégítéséhez. Így hát csak vonalmegosztás, más szóval ikresítés révén tudunk sok helyütt felszerelni újabb állomásokat. Jánoshalmán is ilyen megoldást alkalmaztunk legutóbb. A műszaki intézkedésről természetesen az érintett főállomás előfizetőjének beleegyezésével döntöttünk, ahogyan azt előírja a szabályzatunk.
- Külön említem meg, hogy a postának lehetősége van az úgynevezett ikerstátus hivatalból történő létesítésére is. Mégpedig akkor, ha valamelyik előfizetőnél túlságosan kicsi a telefonálási forgalom, ami annyit jelent, nincs kellőképpen kihasználva a vonal. Ez esetben kerülhet sor a megosztásra. Talán érdemes itt kitérni arra, hogy az ikerkapcsolatnál teljesen függetlenek egymástól az előfizetők - önálló hívószámuk van, s a díjiat is külön fizetik -, s legfeljebb arra a néhány percre kell türelmeseknek lenniük, míg a társuk használja a vonalat.. A gyakorlat azt igazolja, hogy ebből adódóan nincsenek kellemetlenségek a lakásbeli telefonnal rendelkezők körében.